banner451
banner421

Hürriyet o yetkiyi aldı ama kredi çekemeyecek!

banner418

İzmit Belediye Meclisinde, Fatma Kaplan Hürriyet’e araç alım yetkisi verildi. Ancak belediye bu araçlar için kredi yetkisi verilmedi

Hürriyet o yetkiyi aldı ama kredi çekemeyecek!
13 Eylül 2019 Cuma 15:42

banner32
banner457

İzmit Belediyesi Meclis geçtiğimiz meclis toplantıdan kalan en önemli gündem maddesini görüşmek için toplandı. Toplantıda, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in, belediyeye alınması gereken araçların satın alma yetkisi istemişti. AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti meclis üyeleri oy birliği ile araç satın alınması için İzmit Belediyesi'ne yetki verdi.

Bunun yanında İller Bankasından alınması istenen kredi ile ilgili AK Parti ve MHP’li üyeler onay vermedi. İzmit Belediyesi bu araçları kredi ile değil özkaynakları ile alabilecek.

konuyla ilgili İzmit Belediyesi CHP Grup Başkan Vekili Necat Çakır mecliste yaptığı konuşmada, “Taşıt ve iş makin satın alınması talebi komisyondan oy birliği ile geçti. Ancak iş makinelerinin alınmasında kredi kullanılması gerekiyor. Ancak Cumhur İttifakı meclis üyesi arkadaşlarımız bunu istemiyor. Bizim için bir sakıncası yok. Siz ise ‘Belediyeyi borçlandırmayın. Yabancı kaynak kullanmayın’ diyorsunuz. Kurumlar öz kaynakları müsait değilse yabancı kaynak kullanarak bu amaçlarını gerçekleştirirler. 

İş makinelerine 3 yılda 63 Milyon 936 TL kira ödenmektedir. 36 ay içinde ödenen bu para İzmit Belediyesi için küçümsenecek bir rakam değildir. 110 araç 1 aylık 450 Bin TL, 73 temizlik aracı için 60 ayda 79 Milyon 560 Bin TL ödeniyor. Toplamda 183 araç için 1 ayda 1 Milyon 776 Bin TL ödüyoruz. 183 aracı satın almış olsak bize kredi tutarı 45 Milyon TL olacak. Finansman gideri (faiz) 15 Milyon 163 Bin TL, toplam maliyeti ise 60 Milyon 163 Bin 920 TL. Tamir bakım giderleri ise 7 Bin 560 TL tutuyor. Toplamda kredi, faiz ve tamir işlemleri için 67 Milyon 723 TL harcanacak. 36 ayın sonunda kira bedelleri ile satın alma bedelli birbirini karşılıyor

37. Ayda kredi ödemesi yapmıyoruz. 37. Ayda tamir bakım giderlerini düştükten sonra belediyemizi 1 Milyon 526 Bin TL avantajlı duruma getiriyoruz. 48. Ayda ise belediyenin kasasından 18 Milyon 312 Bin TL çıkmamış olacak. 60 ay sonunca 183 aracımız var ve hiç borcu yok. 199 araç alınmasıyla ilgili talebimiz var. Bir varlığın 3 yılda kendini amorti etme durumu yok. Taşıtlarda bu 10 yıldır ama biz bunu 3 yıla indiriyoruz. Belediye kaşsında kalan para başka yerlere harcanacak. Meçi yeis ark sağduyusuna sesleniyorum. Farklı görüşleri ortaya çıktı ancak nihai karar yüce meclisindir. İzmit’in çıkarlarını düşüncesiyle hareket edeceğinizi umuyorum” dedi.

AK Partili Meclis Üyesi Hayrettin Ünlü de neden kredi çekilmesine karşı çıktıklarını anlattı. Ünlü; “4-5 ay öncesi geldi aklıma. Belediyeyi borçlandırmışsınız dedi. Bugün de çıkıp bize borçlanmayı anlattı. O gün borçlanmanın zararlarını bugün faydalarını anlattı. Plan Bütçe komisyonuna, 199 aracın satın alınması ve 55 Milyon TL kredi çekme gündem maddeleri gelmiştir. Komisyonumuzda bu gündem maddeleri görüşülmüştür. Yapılan görüşmelerde kiralanacak araçların toplam bedelinin, bakım onarım giderleri, sigortaları, kaskoları, kazaları, parça giderleri dahil tüm araçların tahmini kiralama bedeli 59 Milyon 189 Bin 178 TL gerçekleşme ihtimali olduğu. Temizlik işleri araçları hesaplanırken 6 aylık kiralamadan gidilmiştir. 36 aylık kiralamada bu bedel daha da düşük olacaktır

Satın alınacak 199 araç için Tahmini DMO fiyatları ile tahmini bakım onarım giderleri kaza ve parça giderleri dahil 36 Aylık Vadeli kredi ile Satın almada 85 Milyon 103 Bin 330 TL, 48 Aylık vadeli kredi ile satın almada 91 Milyon 103 Bin 333 TL. 60 Aylık vadeli kredi ile satın almada 98 Milyon 103 Bin 333 TL maliyet ihtimallerinin olduğu gözlemlenmiştir. Ancak kredi çekerken bu kredilerin daha yüksek olma ihtimalleri de vardır. Bu araçlara kasko yapılamamaktadır. Kasko yapılamadığı için kaç kaza yapacağı ve kaçının perte çıkacağı belli değildir. Bu araçların bakımı için 30 kişiye yakın bir personel giderleri oluşacaktır.

50 Milyon TL kredi kullanıldığında 36 ayda 17 Milyon TL, 48 ayda 23 Milyon TL, 60 ayda 30 Milyon TL faiz ödeneceği görülmüştür. Belediyemizin ihtiyacı olan daha önce de kiralama yapılması için yetki verdiğimiz araçların şu anki kiralanan araç sayısından 16 adet daha fazla olmasına rağmen şehrimizin hizmet almasının aksamaması için Cumhur İttifakı olarak belediyemizin öz kaynakları ile satın alınmasına yetki veriyoruz. Ancak bu araçları almak için kredi çekme yetki talebini, kamu zararı oluşturacağı düşüncesiyle uygun görmüyoruz” dedi.

 
AK Partili Meclis Üyesi Muharrem Tutuş ise “Necat abi mesleki büyüğümüzdür. Kredi tutarı önce 45 Milyon TL idi. 45 Milyon krediyi alınca toplam maliyeti 60 Milyon TL. Kasadan veya mevcuttaki paradan buraya para eklememiz lazım. 3 yıllık kiralama yaptığımızda 15 aracı daha eklersek 3 yıllık fiyat 58 Milyon TL yapıyor. Satın aldığımızda 20 Milyondan fazla fark oluşuyor. Ayrıca bu araçlara kasko yapılmadığı kazalarının gider olarak bize geleceğini düşünürsek ciddi bir fark oluşacak. İzmit’in menfaatine çalışan ve kafa yoran Cumhur İttifakına ve Millet İttifakına teşekkür ediyorum” diye belirtti

AK Parti Grup Başkan Vekili Mustafa Soydabaş,” Bugün 60 Milyonu çöpe atıp belediyeyi zarara uğratıyorsunuz” diyerek, “Bu konuyla ilgili çok kişiyle görüştüm 10 saat ayırdım bu konuya. Az kullanılan araçların satın alınması çok kullanılan araçların kiralanması daha iyi olacaktır. Bu araçlar aynı torbada olmasaydı farklı bir sonuç olabilirdi. Bu torbayı ayıramadığımız için kredi almanın kamu zararı olacağını düşündük” diye konuştu. Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Yalçın, “Belediyeyi devraldığımızda müteahhitlere ödenmesi gereken 30 Milyon borç vardı. Ekstra mal almak için bütçemiz yok. Bankadan borçlanmasak müteahhide, A firmasına, B firmasına borçlanacağız” dedi.

CHP’li Meclis Üyesi Ünal Özmural konuşmasına şunları belirtti; “Araçlarımızın çoğu iş makinesi. Bu araçlara ekonomik krizde kaç firma teklif verir? Bugünü değil 3-4 sene sonrasını konuşuyoruz. Satın almaya kalksak bile kredi alma, satın alma süreci var. Belki bunlarda da anlaşamayacağız. Bugün önemli bir gün. Bu kadar farkı elinde bulunduran bir firmaya İzmit Belediyesi’ni mahkum edersiniz. Yarın bu ihaleye çıkarsanız bu ihaleyi alacak başka firma bulamazsınız. Bu kadar çeşidi hiçbir kurum elinde tutmaz ve teklif veremez. Bu kadar bor olan bir belediyenin öz kaynağı yoktur. Daire fiyatları dibe vurmuş bu şartlarda kime hangi daireyi satacağız. Gerçekçi olmak zorundayız. Bunları lütfen tekrar gözden geçirin. İzmit’i Belediyesi’ni müteahhitlere mahkum etmeyin.

CHP’li Meclis Üyesi Çetin Sarıca da kürsüye gelerek AK Partili Meclis Üyesi Mustafa Soydabaş’ın düşüncesine katıldığını söyledi. Sarıca konuşmasında “Aslında ortak bir noktaya vardık. Burada çok net bir durum var. İzmit halkının parasını doğru kullanmak adına birlikte hareket etmemiz lazım. Sunduğumuz rakamlar örtüşüyor. Sağ olun verdiğiniz yetkiyi ama para yok. Nasıl alacağız makineleri. Üzerinde gerekirse tekrar çalışalım. Binekleri gerekirse kiralayalım. Ancak iş makineleri satın alalım. Ayrıca bunun için ayrı bir toplantı yapabiliriz. Borçlanma yetkisi vermemek aslında bu araçları almayın demektir” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından gündem maddesi oylandı. Komisyon raporu oy çokluğu ile kabul edildi. Böylelikle İzmit Belediyesi’nin araç alımı ile ilgili kredi çekme talebi reddedildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ersoy - 3 ay önce
bir önceki Akp döneminde de durum aynımıydı?