banner601
banner559

Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy; “Hürriyet çalışanları ve toplumu aldatıyor”

banner418

Hizmet iş sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, İzmit Belediye Başkanı Hürriyet’in, işçilerin mesai ücretleri konusunda, “çalışanları ve toplumu aldatıyor” dedi

banner482
Hizmet İş Sendikası Şube Başkanı İdris Ersoy; “Hürriyet çalışanları ve toplumu aldatıyor”
05 Şubat 2020 Çarşamba 10:51

banner603
banner535

İzmit Belediye Meclis toplantısında bir önerge veren MHP grubu, belediyede görevli temizlik işçilerinin mesailerinin yatırılıp yatırılmadığını sormuştu. Bu önergeye cevap veren İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, “Mesai ödenmemesi söz konusu değil. Geçmiş dönemde nasılsa öyle devam ediliyor. Kimisi izne çevriliyor. Hesap kayıtlarımızda var. Geçmiş dönemlerle aynı şekilde devam ediyor” demişti.

Hizmet iş sendikası Kocaeli Şube Başkanı İdris Ersoy, Hüriyet’in bu sözleri üzerine bir açıklama yaptı. Ersoy, “İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan hürriyet seçildiği günden bu güne kadar, işçilere verdiği zam sözü ve yapmış oldukları fazla mesailer  başta olmak üzere verdiği hiçbir sözü tutmadığı gibi, çalışanları ve toplumu aldatmaya devam ediyor” dedi

Açıklamalarının devamında Ersoy; “696 sayılı KHK ile belediye şirketi Bekaş A.Ş. geçen 1200 işçinin yüksek hakem kurulunun göndermiş olduğu sözleşme ve 4857 sayılı iş yasasında işçilerin çalışma saati haftalık 45 saat olarak belirlenmiştir. İzmit belediyesi hariç, başta Kocaeli’deki tüm belediyeler olmak üzere her işyerinde de çalışma saati 45 saat olarak uygulanmaktadır. Ancak İzmit Belediyesi temizlik işlerinde çalışan 400 işçi halen 48 saat olarak çalıştırılmaya devam etmektedir. İzmit Belediyesi yetkilileri ile defalarca görüşmemize rağmen mesai ücretleri hala ödenmemiştir” diye belirtti.
 

BELEDİYE BAŞKANININ TALİHSİZ AÇIKLAMALARI
İşçilerin Başkan Hürriyet’e güvenleri kalmadı” diye Ersoy açıklamasına şöyle devam etti, “Belediyelerin en zor ve en önemli işini İzmit halkına hizmet etmek adına özveri ile çalışan bu arkadaşların 1 senedir iş kanuna göre fazla mesai ücreti hakları verilmediği gibi dün İzmit meclisinde belediye başkanının talihsiz açıklamaları ile zaten seçimden önce çalışanlara verdiği zam sözünü tutmayan belediye başkanı, karşısındaki güven ve inançları bir kez daha sarsılmıştır. 31 Mart yerel seçimlerinden önce İzmit belediyesi işçilerine bol vaatler veren Başkan hanıma bir kez daha, çalışanlara seçimden önce kamuoyu önünde verdiğiniz zam sözünü tutun diyoruz.                                                              
 

HÜRRİYET SEÇİLMEDEN ÖNCE 45 SAAT, ŞİMDİ 48 SAAT           
Temizlik işleri müdürlüğü çalışanlarının belediye başkanı göreve gelmeden önce günlük çalışma saatleri 7:30-16;00 olup haftalık 6 gün 45 saat çalışma saatlerini, seçimden sonra 8;00-17 ;00 haftalık 48 saat ‘e çıkararak her hafta hak ettikleri 3 saat fazla çalışma ücretlerini ödeyiniz. Emeğinden başka bir geçim kaynağı olmayan gariban işçilerin haklarına girmeyin. İzmit belediyesinin Kanuna ve hukuka uymayan yanlış uygulamalar ile ilgili çalışma iş kurumu il müdürlüğüne yapmış olduğumuz müracaatın en kısa zamanda sonuçlanacağı ve bu yalan beyanlarında ortaya çıkacağını tekrar ifade ediyoruz”
                                                
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Körfezli - 8 ay önce
Siz çok dürüstsünüz sanki.Sizin hiç bir katkınız yok personeller,işçiler için hep lafta sözde.iş anlaşmaya sözleşmeye gelince hep işveren yanlışı olarak kararlara imza atıyorsunuz.Madem personelin yanındasınız istediğiniz beyanda bulunduğunuz hakları işveren yapmadığında kabul etmediğinde niye greve gitmediniz? Hep son dakika uzlaştık haklarımızı istediğimizi aldık dediniz ama gerçekler öyle değil hep kandırmaca.Önce gerçek anlamda işçilerin yanında durun sonra işçiler size sahip çıkar