banner107

Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz

banner65

ENSAR Vakfı ile İzmit Belediyesi arasında protokol imzalanması yine meclisin ana gündem maddesi oldu. CHP’nin muhalefet şerhine rağmen oy çokluğuyla kabul edilen işbirliği ile ilgili konuşan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Bu belediye herkesin belediyesi. Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz” dedi.

banner57
Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz
05 Aralık 2017 Salı 17:22

banner15
İzmit Belediyesi Aralık ayı meclis toplantısı İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’ınn başkanlığında Beleidye Meclis Salonunda yapıldı. 20 maddelik gündemle toplanan Belediye meclisinde yine en çok tartışılan konu Ensar Vakfı ile İzmit Belediyesi arasındaki protokol oldu.

Konuyla ilgili konuşma yapan CHP’li meclis üyesi Birol Sağlam, “Belediyemiz söz konusu teklif ile eğitim öğretim kurs kültür ve sosyal içerikli faaliyetlerin gerçekleşmesi için ilgili vakıf ile işbirliği yapma düşüncesindedir. Ensar Vakfı 1979 yılında kurulmuş ülkemiz insanının manevi dinamiklerini zenginleştirmek din ve ahlak eğitimi ile değerler eğitimi konusunu ulusal ve uluslararası düzeyde kendine amaç edinmiştir. Ensar vakfı devletin yükünü azaltıcı hangi yönde hizmet vermektedir? Yine ilgili kanun gereği kamu yararına vakfın gelirlerinin üçte ikisini kamu hizmetleri için harcamak kuralını yerine getirmiş midir? Bu yasadışı bir faaliyettir. Bir suçun hasıl olduğu ortadadır. Bakanın buna sahip çıkması doğru değildir” dedi. 
Konuşmasını devamında Birol Sağlan şöyle dedi; “Belediyemiz bünyesinde yürütülen mesleki eğitim kursları ile gençlik merkezleri ile gençlere sosyal etkinlikler düzenlemek adına yapılan sarı su kampında ki etkinliklerle basketbol topu, bisiklet dağıtmakla gençlere bu hizmetleri ziyadesiyle sunmaktadır. Gençlerimiz dini eğitimlerini almak istiyorsa dileyen Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde olan İmam Hatip okullarından alabilir. Ensar gibi Tügva’ya altın tepside bedava verdiğiniz yurtta kalmak isteyen öğrencilerin başarı sırasına göre taleplerini alıp yine belediye meclisimizde kura ya da belirleyeceğimiz çok cüzi bedellerle kalmalarım sağlayalım, gelin adı çocuk istismarı ile eş tutulan bir vakıfla anılıp ortak iş birliği yapacağımıza her ne yapılacaksa yer tahsis etmek maddi kolaylıklar her ne ise gelin halkın seçtiği belediye meclisi olarak biz yapalım” 

Toplantı Ensar Vakfı’nı ilk savunan isim İzmit Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Bulut oldu. Bulut konuşmasında şunları belirtti; “Kamu kurumları STK’larla işbirliği yaparlar. STK’lar bir anlamda devletin boşluklarını doldururlar. Mesela Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile belediyemizin protokolü var. Suçlar ve cezalar şahsidir. Bir suçu vakfın tamamına genişletmek yanlıştır. Son derece insaftan uzak bir yaklaşımla eleştirildik. Bir vakıf o suçla anılacaksa CHP Genel merkezinde genel başkanın içerisinde olduğu çirkin görüntüler ortaya çıkmıştı. Siz bu genel başkanın yaptığından sorumlu musunuz?”

CHP’li Veli Beyaztaş’ın Buluta cevabı ise sert oldu. Beyataş, “İbrahim Bulut bir kışkırtmacılık, meclis ortamını germe görevini üstlenmiş. Biz meclisi germek için çaba göstermedik” diyen Beyaztaş, “Bir siyasi partinin temsilcileri olarak buradasınız. Geçtiğimiz ay ben ENSAR Vakfının avukatı değilim demiştiniz. Herkes kendi aynasına baksın. ENSAR Vakfını bu kadar sahiplenmeyin. Tapusu sizde mi? Koskoca İzmit Belediyesi olarak bu işbirliğini yapmak çok büyük bir ihtiyaç mıdır? İzmit belediyesi bu protokolü imzalamazsa ne kaybedecek?” dedi.

Konuyla ilgili son konuşmayı ise İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan yaptı. Doğan, “Kişiler hata yapabilir. Kişilerin ağır ahlaksızlıklar yapması o kurumu tümüyle bağlamaz. Belediyemizde bile sorumluluk makamındaki biri hata yaparsa benim yüzüm kızarıyor. Her kuruluşun içerisinde hata olması o kuruluşun hukuk önünde yok sayılmasına neden olmuyor. Bu kuruluş bir din dersi sınırında tutuldu. Böyle bir şey yoktur. Biz her kuruluşla iyi projeler gelirse yaparız. Bize müracaat edildi, biz bunu kabul ettik. Her kuruluşla ilişkiye girebiliriz. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile biz gayet güzel bir şekilde çalışıyoruz. Halisane çalışan insanları rencide etmemeliyiz. Bu belediye herkesin belediyesi. Bizim derdimiz orada yaptığımız gençlik merkezinde gençlerimizi orada faaliyet yapacak bir durum oluşturmak. Kurumlara takılıp kalmayın. Biz yasalar önünde bir yanlış yapmıyoruz. Derdimiz gençlere hizmet sunulmasıdır” dedi.

Meclis toplantısında ENSAR Vakfı Kocaeli Şubesi ile protokol imzalanması için İzmit Belediye Başkanına yetki verilmesi teklifi oy çokluğuyla kabul edildi.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.