banner341

Hani bu taşocakları kaldırılacaktı?

Gebze’de binlerce konutun hemen 250 metre yakında bulunan taşocağı tüm sözlere rağmen çalışmaya devam ediyor.

Hani bu taşocakları kaldırılacaktı?
13 Ağustos 2018 Pazartesi 14:30

banner313

Kocaeli’nin en büyük sorunlarının başında kuşkusuz taşocakları geliyor. Şehrin birçok noktasında taşacakları, çevre sakinlerine adeta cehennemi yaşatıyor. O taşocaklarının biride Gebze’de kurulu bulunan taşocağı.

Demirtaş Madencilik adlı firma tarafında Gebze Kirazlıpınar bölgesinde uzun yıllardır taşocağı işletilmekte. Taşacağının 250-300 metre yakınında ise Emlak Konut tarafında yaptırılan konutlar bulunuyor. Emlak Konut bu bölgede 2 bin civarında ise yeni konut daha yapıyor. 
Emlak Konut bu evleri taşocağını kaldıracağı sözü ile satıyor. Oysaki 2015 yılında kapatılması gereken taşocağı için 2029 yılına kadar ruhsat alındığı iddia edildi. Daha öncede verilen bu söz yüzünden bölgede konut sahibi olan vatandaşlar, taşocağı yüzünden büyük sıkıntı çekiyor.
Bölgede yaşayan bir okurumuz yaşadıklarını yazarak gazetemize gönderdi. İşte binlerce insana cehennemi yaşatan o taşocağı gerçeği;

“Ben Gebze Kirazpınar mahallesinde bulunan Gebze Emlak konutlarında ikamet ediyorum. Bu konutlar devlet tarafından yarı resmi bir kuruma (Emlak Konut) yaptırılmış olup , yaklaşık 1800 konutun içinde 5000 e yakın insan burada yaşamaktadır. Yine Emlak Konut tarafından yapılmakta olan yaklaşık 2000 konutun inşaatı da devam etmektedir. Zaten bu bölge gecekondu önleme bölgesi ilan edilmiş olup, imar planı dahi TOKİ tarafından yapılmıştır.

Maalesef bu kadar insanın yaşadığı bu bölgede taşocakları hemen yanı başımızda 7 gün 24 saat çalışmaktadır. Konutlara en yakın taşocağı (Demirtaş madencilik) 300 metre mesafedir. Yine konutlara en yakın yeni açılan maden sahası 250 metre mesafedir. Her gün bu mesafede dinamitle patlatma yapılmakta ve konutlar devamlı sarsılmaktadır. 7 gün 24 saat toz, gürültü, patlatmalar ve sarsılmalarla yaşamaktayız. Daha önce pazar günleri çalışmayan, yanımızdaki taş ocağı bile artık 7 gün çalışmaya başladı. Takdir edileceği gibi bu ortamda bırakın insanı, hayvan bile yaşayamaz. Hergün 4-5 defa patlatma yapılıyor ve binalar sarsıntıya maruz kalıyor. Çıkan toz gökyüzüne yükselerek bulutlar oluşturuyor. Bu toz sadece bu bölgeyi etkilemiyor. Rüzgarla birlikte Gebze, Dilovası ve komşu ilçelere de taşınıyor. Yağmur olup üstümüze yağıyor. Yani bu sorun sadece Kirazpınar mahallesini değil, Kocaeli'nin ve İstanbul'un birçok ilçesini etkiliyor. Bu taşocaklarına ait kamyonlar ve araçlar yasak olan yolları, çocuklarımızın okula gidip geldikleri yolları kullanıyorlar.

Yukarıda bahsettiğim konular aslında bu bölgede tüm yetkili kurumların bildiği konular. Bu sıkıntılarımızı defalarca iletmemizi rağmen ne yazık ki hiçbir sonuç alamıyoruz. Aksine taşocakları her gün daha da yaşam alanlarımıza doğru yaklaşıyorlar ve çalışmalarına arttırıyorlar. 

Bu taşocakların 10/12/2013 yılında Kocaeli Valiliği mahalli çevre kurulu kararınca 2015 yılına kadar kapatılması yönünde kararı vardır. Ama hernedense daha sonra bu karara uyulmayarak ruhsatları uzatılmıştır. En son aldığımız bilgi (taşocağı çalışanından) 2029 yılına kadar ruhsat verildiğidir.

Emlak konut bu bölgede hala konut yapmaya devam ediyor ve müşterilerine taşocaklarının kaldırılacağı vaadiyle satış yapıyor. Biz 2011 yılında konutları alırken de aynı sözleri bizlere söylemişlerdi. 

Şikayetlerimizi ilettiğimiz ilgili birimler (çevre şehircilik, belediye, valilik) gerekli incelemelerin yapıldığını, hiçbir uygunsuzluk olmadığını, veya gerekli cezaların kesildiği yanıtını veriyor. Devamlı taşocaklarının taşınacağı söylentisi dolaşıyor, ama bakıyoruz ki taşocakları yeni yatırımlar yapıp yeni maden sahaları açıyorlar.

Seçimden önce bölgeyi ziyaret eden siyasetçilerimiz, en kısa zamanda taşocaklarının kapatılacağı vaadiyle oylarımızı alıyor. Seçimden sonra bizi unutuyor ve taş ocakları tüm gayretleri ile çalışmaya devam ediyor.

Zaten deprem fay hattında bulunan bir bölgede bu patlatmaların da bina temellerine zarar verdiği apaçık ortadadır. Meydana gelecek bir faciada bu sorumluluk kime ait olacak ? Yerleşim yerinin yanında bu faaliyetlere izin veren devletimize mi, taş ocaklarına mı, yoksa bu maden sahasının yanına bu binaları yapan Emlak konuta mı ? Devletimiz burada bir facia yaşanıp insanlar öldükten sonramı bu duruma çözüm bulacak.

Bizler artık kime şikayet edeceğimizi şaşırdık. Maalesef Şeyh Edebali'nin "İnsanı yaşat ki devlet yaşasın" sözünün artık sadece duvarda asılı olan tablolarda olduğunu ve devletimizin bize sahip çıkmadığını, haklarımızı korumadığını düşünüyoruz.

Bu sorun yukarıda da bahsettiğim gibi sadece bizim oturduğumuz bölgenin değil Kocaeli'nin de sorunudur. Örnek olarak Gebze'de ki araçların üzerinde bile taşocağının tozlarını görebilirsiniz. Toz bulutu bütün bölgeyi etkilemektedir.”


 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy’dan doğa katilleri ve herşey olup bitikten sonra kararcılara - 10 ay önce
Doğanın anasını bellediniz,ben de alayınızın ağzına......ıçam!!!!