banner608
banner601
banner559

Hacire Akar’ın yaktığı ateş bir yılını doldurdu… Kahraman anneler!

banner418

Annelerin yüreğindeki evlat ateşi, terörle mücadeleyi ivmelendirdi. Bir yıldır teröre meydan okuyan anneler evlatlarını bölücü örgütten bir bir kurtarırken, PKK'da çözülüş hızlandı. Dört yılda 717 kişi terör örgütünden kaçtı

banner482
Hacire Akar’ın yaktığı ateş bir yılını doldurdu… Kahraman anneler!
03 Eylül 2020 Perşembe 09:16

banner603
banner535

Diyarbakır annelerinin dağa kaçırılan evlatları için HDP Diyarbakır İl Başkanlığı binası önünde 3 Eylül 2019'da başlattığı oturma eyleminde bir yıl geride kaldı. Anne Hacire Akar, oğlunun HDP'liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını söyleyerek, HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019'da oturma eylemi başlattı. Oğlunu teröre kurban vermemek için başlattığı mücadelesi sonuç veren anne Akar, kararlı mücadelesi sayesinde, 24 Ağustos 2019'da oğluna kavuştu.

Hacire Akar'ın oğlu için gösterdiği mücadele, benzer acıyı yaşayan diğer ailelere de örnek oldu. Fevziye Çetinkaya, Ayşegül Biçer ve Remziye Akkoyun, 3 Eylül 2019'da HDP İl Başkanlığı önünde yeni bir oturma eylemi başlattı. Evlatlarını terörün pençesinden kurtarmak isteyen ve yurdun dört bir yanından gelen diğer ailelerin de eyleme katılmasıyla sayı 150'ye ulaştı.

HİÇBİR ŞEY ENGEL OLAMADI
Aileler, yazın sıcağında kışın soğuğunda eylemlerine ara vermeden devam ettiler. İlk günden itibaren kararlı olan anneler, HDP il binası önünden ayrılmadılar, il binası önünü boş bırakmamak için eşleriyle nöbetleşe eyleme devam ettiler. Anneler nöbetteyken babalar evde çocuklarına hem babalık hem annelik yaptı. Annelerden bazıları küçük çocuklarıyla katıldığı eylemi zor şartlar altında devam ettirdi: yorgunluktan bazen kaldırımda uyudular, bazıları baygınlık geçirdi.
 

15 AİLE ÇOCUĞUNA KAVUŞTU
Aileler, tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını döneminde bile gerekli önlemleri alıp eylemlerinden vazgeçmedi. Oturma eylemine katılan 15 ailenin çocuğuna kavuşması, yüreği evlat hasretiyle yanan ve bekleyişini sürdüren anneleri daha kararlı hale getirdi. Her bir ailenin evladına kavuşması, anne babalara, sevinci ve hüznü birlikte yaşattı. Aileler, terör örgütünden kaçıp gelen her evlada, kendi evladıymış gibi sevindiler. Evladına kavuşan anneler de zaman zaman HDP il binası önüne gelerek eylem yapan annelere destek oldular.

HDP KEPENK İNDİRDİ
Ailelerin acılarıyla yüzleşmek istemeyen HDP, çareyi bir süre kepenk kapatmakta buldu. HDP, daha sonra, il binasında yaptığı faaliyetleri, evlat nöbeti nedeniyle ilçe binalarında sürdürme kararı aldığını açıkladı.

Terör örgütü, aileleri eylemlerinden vazgeçirmek için her yolu denedi.

HDP il binasına gelen bazı partililerin hakaretlerine uğrayan Diyarbakır anneleri, evlerine giderken veya çarşıda dolaşırken tehditlere maruz kaldılar. Terör örgütü, kendine müzahir yayın organlarında da açık açık tehdit ettiği ailelerin eylemini itibarsızlaştırmaya çalıştı.

Yıllardır sesini bile duyamadıkları çocuklarını, örgüte müzahir yayın organlarınca "oturma eyleminin sonlandırılması" için yapılan röportajlarda izlediler. Çocuklarının konuşmasını gözyaşlarıyla izleyen aileler, bütün yolları denedikleri halde görüştürülmedikleri evlatlarının sesini, ancak böyle duydular.

Aileler, yaşadıkları zor sürece rağmen eylemlerine kararlılıkla devam ettiler.

ÜLKE SINIRLARINI AŞTI
Diyarbakır annelerinin, çocuklarını terör örgütüne kaptıran bütün annelere yaptığı çağrı Almanya'nın başkenti Berlin'de karşılık buldu. Berlin'de yaşayan ve terör örgütü PKK yandaşlarınca kaçırılan Nilüfer T.'nin annesi Maide T., 12 Kasım 2019'dan beri haber alamadığı kızını bulmak için 29 Şubat'ta terör örgütüne müzahir bir derneğin önünde oturma eylemi başlattı. Anne Maide T., daha sonra Alman yetkililerinin duyarsızlığı nedeniyle Başbakanlık binası önünde eylemine devam etti.

İKNA TİMLERİ
Güvenlik güçleri, bir yandan yurtiçinde ve yurtdışında düzenledikleri başarılı operasyonlarla ağır darbe vurduğu terör örgütünü bitme noktasına getirirken, bir yandan da kaçırılan ya da kandırılarak dağa götürülen çocuk ve gençleri kurtarmak için ikna çalışması yürütüyor. Diyarbakır'daki evlat nöbetini gören terör örgütü mensupları yaşadıkları pişmanlıkla PKK'dan kaçıyor. Ailelerle elbirliği halinde ikna çalışması yürüten güvenlik güçleri, son dört yılda 717 kişinin terör örgütünden kaçarak teslim olmasını sağladı. Sadece bu yıl 1 Ocak'tan bu yana terör örgütünden ikna yoluyla teslim olan terörist sayısı 144'e yükseldi.

Oturma eylemini ilk başlatanlardan Zekiye Bozdağ, 30 Ağustos 2019'da kandırılarak dağa kaçırılan kardeşi Süleyman için annesi, babası ve diğer kardeşleriyle eyleme başladıklarını hatırlattı.

Bozdağ, “Hepimiz çoluk çocuğumuzu bıraktık, buraya geldik. Kararlılıkla dağda tek bir çocuk kalmayıncaya kadar eylemimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Ölüsüyle dirisiyle, HDP'den çocuklarımızı istiyoruz” diye konuştu. Annesi Fevziye Çetinkaya'nın evlat acısıyla evde her gün ağıtlar yaktığını dile getiren Bozdağ, başlattıkları eylem nedeniyle 15 ailenin evladına kavuşmasının kendisini kardeşinin gelmesi gibi sevindirdiğini aktardı.

Bozdağ, şöyle konuştu: “Darısı bütün çocukların başına. Kardeşimin başına inşallah o da gelir, adalete teslim olur. Kara, soğuğa rağmen geldik gittik. Tabii ki zorluklar yaşadık. Hastalık vardı, ona rağmen çocuklarla birlikte gelip gidiyorduk. Hiçbiri kardeşimin acısından daha zor değildi. Ayrılık acısı bizim için çok daha zor.”


'ÖLÜMÜNE BAŞ KOYDUM'
Dağa 2018 yılında kaçırılan 17 yaşındaki oğlu Mustafa Biçer için oturma eylemini başlatan annelerden Ayşegül Biçer, evladı için iki yıldır mücadele ettiğini söyledi. Eylemde bir yıllarını geride bıraktıklarını belirten Biçer, “Artık yeter" dedi, "İki kız çocuğum daha var. İki çocuğumu onlara kurban vermemek için bu mücadele devam etmeli. Korkmuyoruz onlara boyun eğmiyoruz!”

Biçer, Kürt olduğunu ve devletin kendisine her türlü hakkı verdiğini ifade ederek, terör örgütü PKK'nın kirli ellerini çocukların üzerinden çekmesi gerektiğini dile getirdi.

Biçer, şöyle konuştu: “Hakkım olan, doğurduğum evladımı istiyorum. Ben bu evladı onlardan almadan bu mücadele bitmeyecek. Ölümüne bu yola baş koydum. Evladımı onlardan alacağım. Bir yıl içerisinde 15 annemiz evladına kavuştu. Diliyoruz ki biz de kavuşalım. Tek bir evlat kalmayana kadar buradayız. Onlar evlatlarına kavuşunca çok büyük bir mutluluk yaşadık. Sevinçten gözyaşlarına boğulduk. Bütün anne babalar bu sevinci yaşasın. Bu PKK illeti, yeryüzünden silinsin!”

DİRENİŞİN FİTİLİNİ HACİRE ANNE ATEŞLEDİ

Evlatlarının dağa kaçırılmasından HDP'yi sorumlu tutan ve il başkanlığı önünde oturma eylemini 1 yıldır sürdüren Diyarbakır annelerine örnek olan ve eylemiyle sembol haline gelen Hacire Akar'ın terörün pençesinden kurtarıp evlendirdiği oğlu Mehmet'in bir erkek çocuğu dünyaya geldi. Evladını terör örgütü PKK'dan kurtaran Hacire anne, şimdi torun sevinci yaşıyor.

TÜRKİYE TEK YÜREK OLDU
Ailelerin PKK-HDP’ye karşı başlattıkları oturma eylemi tüm toplumun yüreğini sızlattı, birçok kesimden de kitlesel destek gördü. Siyasi partiler, sendikalar, kitle örgütleri aileleri ziyaret ederek veya faaliyette bulundukları illerde yaptıkları etkinliklerle ailelerin yanında durdular, destek verdiler.

Diyarbakır ailelerine destek veren kuruluşlardan bazıları şu şekilde: Vatan Partisi, Ak Parti, MHP, BBP, Türkiye Gençlik Birliği, Osmanlı Ocakları, MÜSİAD, KADEM, TÜRGEV, TÜGVA, Türk Gençlik Vakfı, Türk-İş, Hak, İş Hizmet-İş, Memur-Sen, Eğitim-İş "Hepimizin Sendikasıyız Grubu" öğretmenleri, Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) Türk-İş, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Türkiye Aile Platformu (TÜRAP).

Aralarında Hülya Koçyiğit, Gülben Ergen, Muazzez Ersoy, Hasan Kaçan, ve Yavuz Bingöl'ün de bulunduğu bir grup sanatçı da aileleri yalnız bırakmadı.

MUHALEFET NE DEDİ?

Tüm Türkiye’nin kalbi ailelerle atarken bazı kesimler ya mesafeli durdu ya da aileleri hedef aldı. Diyarbakır annesinin, Kılıçdaroğlu'nun kendilerini ziyaret etmemesine, “Hakkımı helal etmiyorum” diyerek tepki göstermesini değerlendiren Veli Ağbaba, şu ifadeleri kullandı: “O anneyi vicdanlı olmaya davet ediyoruz. Ben bizzat şahidim. Çocukları PKK tarafından kaçırılan aileler, Genel Başkanımızla sadece Ankara'da değil, birçok ilde bir araya geldiler. O anne diyor ki 'Hakkımı helal etmiyorum.' Acaba dağda PKK'nın elinde bulunan çocuğun sana hakkını helal edecek mi? Yazıktır, günahtır, ayıptır. Bu işin sorumlularına laf söylemeyip Kemal Kılıçdaroğlu'na laf söylemek vicdansızlıktır.” Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da açıklamasında 'Cumartesi Anneleri' ve 'Diyarbakır Anneleri' diye bir ayrım yapıldığından yakındı: “Anne annedir. Anne çocuğunu istiyor. Diyarbakır'daki anne de haklıdır, Cumartesi Annesi de haklıdır. İkisi de çocuklarını istiyorlar. Anneler arasında ayrım yapmak, bir grup anneyi ötekileştirip, bir grup anneyi kucaklamak doğru değildir. Hepsini kucaklayacağız.”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaptığı açıklamada, Cumartesi annelerini gündeme getirdi: “Diyarbakır'da evlatları için mücadele eden annelerin bu duruşlarının karşılık bulmasını temenni ediyor, annelerin sonuna kadar arkasında olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Diyarbakır annelerinin acısını da cumartesi annelerinin acısını da yürekten paylaşıyorum.”

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, yaptığı açıklamada HDP'ye arka çıktı, HDP önünde eylem yapmasınlar diye aileleri uyardı: “Ağlayan sadece o annelerimiz değil, bütün milletimizdir. Bu acıyla feryat eden, 82 milyondur. Bu gerçeğin ışığında, bir anne olmanın yanında, Türkiye Cumhuriyeti'nde İçişleri Bakanlığı yapmış bir siyasetçi olarak uyarıyorum: O annelerin feryadının çözüm adresi, bir partinin kapısı değil, devletin kapısıdır.” Deva Partisi, Diyarbakırlı ailelerin eylemlerine sessiz kaldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.