banner108
banner125
banner107

Gök Tanrıcı Bilge Kam Akay Kine Türk Ocağında konferans verdi

banner65

Türk Ocakları Kocaeli Şubesi Ocakbaşı Sohbetinin bu hafta ilgi çekici bir konuğu vardı.

banner57
Gök Tanrıcı Bilge Kam Akay Kine Türk Ocağında konferans verdi
03 Aralık 2017 Pazar 11:50

banner15

Alanında önemli isimleri şehrimizde misafir eden TürkOcaklarını bu haftaki konuğu, dünyadaki pek çok Türkçünün tanıdığı bilge kamAkay Kine oldu. Akay Kine, ocak üyeleri ve üniversiteli gençlere Gök Tanrıcılıkfelsefesinin esaslarını anlatarak her zaman duyulan, merak edilen fakathakkında pek de bir bilgi sahibi olmadığımız şamanlık hakkında merak edilen herşeye açıklık getirdi.

 

Şube başkanı Yücel Alpay Demir’in ev sahipliğindegerçekleşen programa KMKB Başkanı Eren Elmalı, Selçuklu Düşünce Kulübü BaşkanıSüleyman Pekin, Kartepe Gazetesi sahibi Cem Şakoğlu, Ocak üyeleri ve çok sayıdaüniversiteli genç katıldı.

Tüm Türk yurtlarını gezerek söyleşiler ve konferanslar düzenleyenAkay Kine, amacının tebliğ olmadığını Gök Tanrıcılığın Türklerin birleşmegiderken kökleriyle bağlantı kurmasında ve geçmişi bir nebze olsunhatırlamasında bir araç olduğunu bir din olmadığını vurguladı.

Kine sözlerine şu şekilde devam etti:

“Biz Türkler; Tanrıkut Mete’nin, İlteriş’in, Bumin Kağanın,Atilla’nın çocuklarıyız.. Yine o kutlu ataların torunlarından biri olan YüceAtatürk’tür, bize onların torunları olduğumuzu milli bilinçi tekrar dirilterekhatırlattı: onun söylediği gibi “mutaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asilkanda mevcuttur”.

Türk dünyasının önündeki tek problemin dış güçlerolmadığını, Türk toplumları arasındaki kopukluğun, birbirlerine karşıyabancılaşmanın ve boyculuğun aşılması gerektiğini vurguladı.

“Türk Ulusu dış tehlikelere karşı her zaman tetikte birbozkurt oldu. Onu ayakta tutan mevzuda bundan ibaretti, lakin problem Türk’ünTürk’e karşı da Bozkurt olmasıyla başladı. Aşmamız gereken problem, Türk’ünTürk topraklarında Türk olduğu için problem yaşamasıdır.”

Türkler göçebe olduğu için etken yani erkek kültürdür. Araplar,Çinliler Avrupalılar, Ruslar yerleşik topluluklar olduğu için edilgen yani dişitopluluklardır, Türkler onlara kültür ve medeniyet götürürdü onları besleretkenlikten ve edilgenlikten büyük medeniyetler çıkardı, Türkler yerleşikhayata geçip Araplaştıkça Batılılaştıkça dünyanın düzeni enerji akışı ve doğurganlığıbozuldu dedi.

Gençlerin özel ilgisiyle karşılanan Akay Kine, Türkiye vediğer Türk ülkelerine gittiği zaman gösterilen ilgiden çok memnun ve mutluolduğunu belirtti.

Kine “Türk ulusu birleştiği taktirde dünyanın her yerindebaşköşeyi alacak. Gök Tanrı’nın bağlıları olarak tekrar dünyayı yönetecek,adalet, huzur ve eşitlik getirecek” diyerek Turan ülküsünün altını çizdi.

Anadolu Türkler’inin Asya’dan göç ettikten sonra kaybettiğideğerlerden sitem ederek “Çin, Rusya ve Bütün Batı toplumu alıcıdır,çevrelerindekileri ve içlerindeki kendilerinden olmayan kültürleri,farklılıklar sömürerek ve benimseyerek yaşamlarına devam ederler lakin bu süreçonları kimliklerinden uzaklaştırır. Fakat Türkler üretken ve kendi içindegelişen bir toplumdur. Bizi ayakta tutan ve kırılgan olmayan güçlü kılan olgubuydu, Anadolu Türkleri ise bu alıcı toplumlara benzemeye başladı. Bu noktadayapılması gerekn şey Türklerin tekrar kendilerine benzemesidir. Eğer bu özedönüş hareket Türkiye’de başlarsa diğer Türkler de onları takip edecektir.Türkiye Türkleri’nin bunu yapmaya kudreti de imkanı da vardır dedi.

banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.