banner521
banner533

Fethiye Caddesi projesini vatandaş seçecek!

banner418

İzmit Belediyesi, Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması tanıtım toplantısını Fethiye Caddesi’nde gerçekleştirildi 

banner482
Fethiye Caddesi projesini vatandaş seçecek!
01 Temmuz 2020 Çarşamba 11:58

banner552
banner535

İzmit Belediyesi’nin yapacak olduğu Fethiye Caddesi’nin yeniden düzenlenmesini içeren proje öncesi Fethiye Caddesi Yeniden Düzenleme Yarışması Tanıtım Toplantısı bugün Fethiye Caddesi’nde gerçekleştirildi. Cadde esnafına ve vatandaşa üç farklı projenin sunumu yapıldı. 23 numaralı proje olmak üzere Kentsel İç Mekan Projesi, 37 numaralı proje ve 52 numaralı proje tanıtılarak halkın seçimine sunuldu.

Toplantıda İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet, İzmit Belediye Başkan Yardımcısı Sibel Solakoğlu, İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Birliği başkanı Kadir Durmuş, İKM Başkanı Murat Öztürk ve Fethiye Caddesi esnafları katıldı. Yarışmada Danışman jüri üyeleri ise; Fatma Kaplan Hürriyet, Hakan Özkum, Arsal Arısal, Ömer Yılmaz, ve Özgür Bingöl olurken, Asil Jüri Üyeleri; Arif Bıltır, Barış Ekmekçi, İnci Olgun, İsa Eren Akbıyık, Sevince Bayrak Göktaş oldu. Yedek Jüri Üyeleri ise, Burçin Yıldırım ve İlker Ertuğrul oldu. 

“3 PROJE BELİRLEDİK”
Programda ilk konuşmayı yapan İzmit Belediyesi CHP Meclis Üyesi Arsal Arısal; “Bu süreçte en önem verdiğimiz yerlerden birisi Fethiye Caddesi’ydi. Bu süreci buraya kadar getirdik. Bu Türkiye’de ilk kez yapılan bir şey oldu. Bu yarışmada başkanımız ilk jüri toplantısında halkın katılımını nasıl sağlarız diye sordu. Sonrasında projeleri oylatarak 1. 2. 3. yü belirledik. Jüri toplantılarını oldukça geç yapmak durumunda kaldık ancak bu jüri 3 gün boyunca sabah-akşam çalışarak projelerden 3 proje belirledik. Şimdi de sizlerle birlikte bu 3 projeden birini seçeceğiz. Biz buradan birinci projeyi seçip birinci projeyi uygulanır hale getirmeye çalışacağız.” ifadelerini kullandı. 

“BİZLERE SORMADAN HİÇBİR ADIM ATMAMIŞTIR”
Arsal Arısal’ın ardından konuşan İKM Başkanı Murat Öztürk; “Bugün İzmit için çok değerli bir gün. İzmit esnafının uzun zamandır istediği ama bir türlü ulaşamadığımız bu proje için İzmit Belediyesi’yle birlikte ortak bir projeye karar vermek için toplanmış bulunmaktayız. İzmit esnafını burada temsil etmek için elimizden geldiği kadar İzmit Kent Merkezi olarak yapmaya çalışmaktayız. Yaptıkları projeleri, izmit esnafına, bizlere sormadan değerlendirmeden hiçbir adım atmamıştır. Teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi. 


“HALK SEÇSİN”
Ardından projelerin tanıtımını ve konuşmasını yapmak üzere İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet; Biz burayı yenilemek isterken ekiplerle inceledik. Fethiye Caddesi’nin ciddi sorunları vardı. Kentin cazibe merkezlerini, kentin para alışverişini arttıracak yenilemeler yapılsın istiyorduk. Peki nasıl belirleyelim dedik. Sonrasında mimarlarımız mı yapsın yoksa proje yarışması mı yapalım demiştik ve biz de sizden aldığımız önerilerle proje yarışması yapmaya başladık. Bir ihale niteliğine dayalı önemli bir yarışma. Proje toplantısında istediğim tek şey, halk karar versin dedim. En işlek noktada halk nasıl bir kullanım alanı görmek ister? Bizim için bu çok önemli. Sadece jürinin seçtiği bir proje uygulamayalım. Hangisi beğeniliyorsa, gönlüne yatıyor ve içine siniyorsa halk seçsin, halk yönetsin.” dedi.

“BURASI SADECE ALIŞVERİŞ CADDESİ DEĞİL”
Sözlerinin devamında projelerin değerlendirme sürecini anlatan Hürriyet; “Jürimizde ilk defa Türkiye’de olan bir şey denildi. Birinci proje seçilmeyecek üç proje seçilecek üç proje arasından da birinciyi halk seçecek sonrasında yapılan değerlendirmeden sonra uygulanacak. Önümdeki masada da kullanılacak malzemelerin somut olarak gösterimini de sağladık. Aylarca, haftalarca herkes üzerine kafa yordu. Kentin neye ihtiyacı var? Nasıl bir uygulama projesi istersiniz? Dedik ki hazırlanacak projelerde kolay uygulanabilir olması, hızlı uygulanabilirlik, kaliteli olması, düzgün bir yapılanma olsun istedik. Zamanında iyi planlanmış, iyi işçilik yıllardır eksiğiyle gidiğiyle iş görüyor ama biz de sürekli parke değiştiren bir belediye olsun istemiyoruz. Bu yüzden uzun süre kullanılabilir olsun istedik. Yine kullanıcının erişebildiği alanlar olsun. Burası sadece alışveriş caddesi değil. Kent mobilyaları eksiğimiz var. Sanatsal faaliyetlerin yapılacağı yerlerin eksiği var.” ifadelerini kullandı. 

“HALK BİLGİ ALIP OYUNU KULLANACAK”
Hürriyet kentin ve caddenin eksiklerini ve projelerde bu eksikliklerinin nasıl giderileceğini anlatarak; “Kentin en büyük sıkıntısı dükkan tabelaları. Kentin en büyük sorunu görsel kirlilik. Bunlar için de önerilerle düzelteceğiz. Daha modern, daha tasarruflu aydınlatmalar kullanalım istedik. Pandemiyle birlikte yeşile nasıl ihtiyacımız olduğunu gördük. Yeşil alan kazandıralım istedik. Tarihi hamamımız var. Neredeyse unutulmuş gitmiş. Hamamı göz önüne çıkartalım dedik. İnteraktif küçük meydancıklar olsun istedik. Toplam 59 proje sunuldu. Bu projeler bu başlıklar altında tek tek incelendi. Hepsine baktık. Sadece kağıt üstüne mi yapılmış? Gelip alanda incelenme yapılmış mı? Uygulanılabilirliği var mı? Bu şartlar altında 3 ana projeyi belirledik. Müteahhit buraya girdiğinde etap etap uygulayabilecek mi? Bu da önemli. Çünkü proje de hızlı bitmeli. Bu tercihler çerçevesinde oluşan projelerimiz için buraya bir stant kurduk. İnternete koymadık çünkü orada provoke edilebilir, kontrol etmesi daha zor olabilir. Vatandaşımız gelsin sorsun diye pazartesinden itibaren stant oluşturduk. Stantta mimarlarımız olacak. Halk bilgi alıp oyunu kullanacak. Bir hafta kadar orada kalacak. İzmit’te yaşayan herkese bu uygulama açık olacak.” dedi.  Fatma Kaplan Hürriyet ardından jüri tarafından belirlenen ve oylamaya sunulacak olan üç projeyi tek tek halka anlattı. Oturma alanlarından yerdeki parkelere, yeşil alanlarından dükkan tabelalarına, kaldırımlardan kot farkına kadar projeleri tanıttı.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
. - 4 gün önce
Her 3 projedede vatandaş yada esnaf gözü ile bir dokunuş yok...