banner270
banner230

Esnaf birliği yenilemedi, üyeler değişim istemedi

Kocaeli Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği bugün kongre heyecanı yaşandı.

Esnaf birliği yenilemedi, üyeler değişim istemedi
13 Mayıs 2018 Pazar 17:20

Antikkapı Restoran’da gerçekleştirilen kongre saat 12.00’de başladı. Ayrıca Toplam 51 odanın oy kullanacağı birlik seçimlerinde 403 üyenin oy kullanma hakkı bulunuyordu. Seçimlerde 9 yönetim, 5 denetim, 5 disiplin üyesi seçildi. Kongrede birlik başkan vekili Kadir Durmuş ile Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt başkanlık için yarışırken sayım sonucunda başkan vekili Kadir Durmuş 196 oyla yeni başkan seçilirken, diğer aday Mustafa Kurt 183 oyda kaldı. Sonuçların ardından konuşan yeni başkan Kadir Durmuş, “Tüm esnaf arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Yakışan bir kongre oldu. Biz esnafın hizmetkarıyız. Gelecek dönem çok çalışacağız” ifadelerini kullandı.

2 ADAYLI KONGRE
27 yıldır birlik başkanlığını yapan Kemal Kaya, bu dönem yeniden aday olmayacağını geçtiğimiz aylarda açıklamış, Kaya’nın aday olmaması nedeniyle 16 yıldır birlik başkan vekilliğini yürüten, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Kadir Durmuş adaylığını açıklamıştı. Kadir Durmuş’un karşısında bu dönem Kocaeli Minibüsçüler ve Otobüsçüler Odası Başkanı Mustafa Kurt olurken, Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Kocaeli Pastacılar Odası Başkanı Yaşar Yılmaz, Berberler Odası başkanı Mustafa Bozkurt, Mustafa Kurt’u destekleyeceklerini açıklamışlardı. 

ÜYELER AİDATLARINI ÖDEMİYOR
Antikkapı’da gerçekleştirilen kongrenin Divan Başkanlığını Sakarya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Hasan Alişan yaparken, Esnaf Odaları Birliği’nin 27 yıl başkanlığını yapmış olan Kemal Kaya kongrenin açılış konuşmasında, “Yapılacak olan genel kurulun tüm esnaf ve sanatkarlara hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Üyeler odalarına aidatlarını ödemiyorlar. Bu sadece burada değil Türkiye’nin her yerinde böyle. Odalarınıza aidatlarınızı ödeyin.  Ödediğiniz aidatların hesabını genel kurullarda soracaksınız ” dedi. 


BEN HER ZAMAN YANINIZDAYIM
Daha sonrasında söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “ Esnaf toplumun önemli bir direğidir. Esnafımız canlı moralli olmalı ki, bu toplumun tamamına yansısın. Bende Büyükşehir Başkanı olarak sadece burada değil, özelde esnafımızın durumunun iyileşmesi ile ilgili ne yapabileceğimizi konuşacağımız dertleşeceğimiz ayrı toplantılar yapabiliriz. Her zaman yanınızda olurum, telefon açmanız yeterli. Hepimizin önemli görevleri var. Belediyenin hizmetleri tüm vatandaşları ilgilendiriyor. Yaşanabilir, sağlıklı bir kent olma yönünde önemli mesafe aldık. Daha güzel işleri beraber yapacağız” şeklinde konuştu.

ODANIN GELİR GİDER TAHMİNLERİ BELLİ OLDU 
Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği kongresinde yeni belirlenecek ve 4 yıl görev alacak olan yönetimin tahmini bütçeleri yıllara göre şu şekilde oluştu, “ 2018 yılı gelirler toplamı 2 Milyon 791 TL, giderler toplamı 2 Milyon 791 Bin TL, 2019 yılı gelirler toplamı 1 Milyon 725 Bin TL, Giderler toplamı 1 Milyon 725 Bin TL, 2020 yılı gelirler toplamı 1 Milyon 876 Bin TL, Giderler toplamı 1 Milyon 876 Bin, 2021 yılı gelirler toplamı 2 Milyon 37 Bin TL, Giderler toplamı 2 Milyon 37 Bin TL. Aidatların başkan adaylarından talep gelmemesi üzerine divan tarafından kanun hükmünde belirlenmesine karar verildi. 

KURT KARAOSMANOĞLU’YLA DURMUŞ TEK BAŞINA OTURDU
Esnaf ve Sanatkarlar Odası kongresinde iki başkan adayı ayrı masalarda otururken, Kongrede 27 yıl oda başkanlığını yapan Kemal Kaya ve Başkan adayı Mustafa Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile aynı masada oturması dikkat çekti. Diğer başkan adayı olan ve 16 Başkan vekilliği yapan Kadir Durmuş Mustafa Kurt, Kemal Kaya ve İbrahim Karaosmanoğlu’nun olduğu masaya gelmeyerek ayrı masada oturdu. 

SİZLERİN SORUNUNU DERT EDİNECEĞİZ
Dilek ve temenniler kısmında ilk olarak konuşan başkan adayı Mustafa Kurt, “  Kemal abimize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.  Burada çok güzel bir genel kurul havası var. Şeffaf kaynaştırıcı ve yapıcı olmayı, odalarımızın sorunun dert edinip hep birlikte bu kurumu idare etmek için yetki istiyoruz. Sizlerin sadece oylarına değil, sorunlarınızı çözmeye talibiz. Esnaf Odalar birliğini bize emanet etme iradesini gösterirseniz, şeffaf bir yönetim olacağız. Her birimiz farklı faaliyet görev alanlarında görev alsak da, 51 odaya eşit mesafede durmalıyız. Esnafın gücünün toplumsal bazda etkin olması için hayati bir konudur. Sizlere durmadan çalışan adil ve düzenli bir yönetim vaat ediyoruz. 

BAĞIMSIZ VEKİL ÇIKARACAK KADAR BÜYÜK BİR ODAYIZ
Bize düşen tarihse görev ve sorumluluk ülke düzeyinde birlikteliği sağlamak ve geleceğe taşımaktır. Yapmış olduğumuz istişarede ücret ve huzur haklarını mağdur olan odalarımız için kullanacağız. Hiçbir oda başkanı borçlu kalmayacak.  Akdeniz’de hem faaliyetlerinizi yapmanız hem de dinlenmeniz için bir yer yapacağız. 2 ayda bir araya gelerek birlik ve beraberliği sağlayacağız. Hala burada birbirini tanımayanlar var. Bu oda 2 bağımsız milletvekili çıkarabilecek kadar büyük ” ifadelerine yer verdi.

KURUMSAL BİR YAPI OLŞTURACAĞIZ
Daha sonrasında söz alan diğer başkan adayı Kadir Durmuş, “ Sizlerin menfaatleri doğrultusunda, kurumsal bir yapı kurmayı, gece-gündüz demeden bizlere vereceğiniz emaneti sorumluluk çerçevesinde yürütmeye çalışacağız. Onurlu ve şerefli mesleklerinizi yapmaya çalışırken her tülü sorunla mücadele ediyorsunuz. Sizlerin bu mücadelesine Birlik olarak destek vereceğiz. Kurumuzu alan el konumunda çalışan ve veren el konumuna getireceğiz. Yönetimde hizmette, daha şeffaf şekilde hizmet alacaksınız. Tüm çalışmaları ortak paylaşım ile birlikte yapacağız.  Kurumlar arası diyaloğu geliştirerek, örnek projeler ile, hukuk hizmetimiz, mesleki eğitim merkezi ile, logomuzun ön plan çıkmasıyla, teşvik uygulamalarımızla  sizlerin yanında olacağız” şeklinde konuştu.

Mustafa Kurt’un listesi:
Mustafa Kurt, Ahmet Serim, Mustafa Bozkurt, Osman Koçyiğit, Yaşar Yılmaz, Necati Kaya, Nizamettin Meteer, Ziyaettin Eratır, Zafer Şahin.
Denetim Kurulu:
Abdurrezak Tuncer, Ali Kılıç, Niyazi Yağız, Tarık Eryürek, Serdar Gökçegöz.

Disiplin Kurulu:
Bekir Sargın, Ali Karadeniz, Temel Yılmaz, Rasim Özkul, Mustafa Akkaya

Kadir Durmuş’un Yönetimi:
Kadir Durmuş, Ahmet Gödek, Necmettin Kocaman, İsmail Aydın, Kamil Yılmaz, Ahmet Taşçı, Ali Sarı, Yahya Öztürk, Bayram Kütük.
Denetim Kurulu
Kenan Çelik, Erdoğan Göçer, Yusuf Ziya Çalış, Abdurrahman Yazıcı, Şaban Kılıç.
Disiplin Kurulu
Alpay Hacıoğlu, Şaban Ebik, Emin Serin, Faruk Hikmet Keskin, Barış Beşiroğlu.

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ercan - 10 ay önce
Kocaeli esnafı hizmete karşı demek şu andaki halinden memnun