banner369
banner373

Eski kışlalar tek tek yok ediliyor!

Kocaeli’de eskiden askerlerin kullandığı alanların şimdilerde ağır betonlaşma tehdidi altında. CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan, “Bu alanların koruma altına alınması gerekirken, adeta vahşice yok edilmeye başlandığını gördük” dedi

Eski kışlalar tek tek yok ediliyor!
26 Mayıs 2018 Cumartesi 18:21

banner313

CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Müzeyyen Topçu Tan askerlerin şimdilerde kullanmadığı eski kışlalarda yeşil alan katliamı yapıldığını belirtti. Yetkilileri duyarlı olmaya çağıran Tan şunları söyledi: ‘’CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak; yıllardır, ağaç ve orman katliamlarının sonuçları konusunda yetkilileri ve yurttaşlarımızı uyarıyoruz ancak son zamanlarda yurdumuzun çeşitli illerinden art arda gelen sel baskını haberleri ile doğaya verilen tahribatın ve ranta dayalı bilinçsizce yapılaşmanın sonuçlarının neler olabileceğine de dikkat çekmemiz gerektiğini düşündük.

VAHŞECE YOK EDİLİYOR
İzmit’te Doğu Kışla ve Cephanelik adıyla bilinen iki alanda yaptığımız incelemelerde, zamanında askerler tarafından ağaçlandırılan, bugün şehir içinde nefes alınacak yegane bölgeler olması nedeniyle koruma altına alınması gerekirken, adeta vahşice yok edilmeye başlandığını gördük.

RAHATSIZLIK DUYDUK
Kentimiz etrafındaki ormanlar hunharca tahrip edilirken, bu da yetmezmiş gibi kentin içinde numunelik olarak kalan bir avuç yeşil alanın da, betona ve ranta açılmış olmasından, bu kentte yaşayan yurttaşlar olarak rahatsızlık duyduk! Bir zamanlar yemyeşil olan Doğu Kışla’da göstermelik birkaç ağaç ve biraz park alanı bırakılmış ardından kapalı pazaryeri yapılarak alanın bir kısmı daha yok edilmiş. Geriye kalan yeşil alanın ise ne olacağı meçhuldür!

YÖNETİCİLERİ UYARIYORUZ
Doğu Kışla’ da 90 dönüm, Gebze Askeri Kışlası'nda 670 dönüm, Köseköy’de 1280 dönüm, Seymen Askeri Kışlası’nda bin 280 dönüm, Cephanelik askeri alanı 900 dönüm kısmen yok edilmiş ve yok edilmeye devam ediliyor. CHP İl Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak kentimizi yönetenleri yıllardır uyarıyoruz! Yok edilen yeşil alanlar, yok edilen ağaçlar, yok edilen doğal yaşam bize bol karbon, bol kirlilik, bol kanser ve afetler olarak geri dönüyor, dönecektir.

COK CAN YANACAKTI
Dolayısı ile kentimiz için son günlerde ülkede yaşanan sel baskınlarının belki de daha ağırının yaşanması an meselesidir. Örnek vermek gerekirse, son günlerde yağan yağmur İzmit’te 90 mm’yi aşsaydı, Bölge Hastanesi, stadyum, gözlemevi ile betonlaştırılmaya açılan Cephanelik bölgesinde akan derenin yeraltına alınması ile gidecek yer bulamayacak olan yağmur suları, sele dönüşecek çok canlar yakacaktı!

AĞIR SEL BASKINLARI
Ağaçlar ve bitki örtüsünün yağan yağmurun bir bölümünü dalları ve yaprakları ile tutmasının yanı sıra; dibindeki toprağında kendi ağırlığının 400 katı kadar suyu tutma özelliği vardır. Dolayısı ile ağaçlar/ ormanlar yok edildiğinde, düşen yağışların yapraklar ve toprak tarafından tutulması ortadan kalktığı, üstü betonla örtülen toprak, yağışı bünyesine alamadığı için sel oluşumu önlenemez oluyor. Doğa bu şekilde yok edilmeye devam edilirse, artan kanser ve hastalıkların yanı sıra, çok ağır sel baskınları ile de karşı karşıya kalacağız.

YOK EDİLEN DOĞAL HAYAT
Yok ettiğiniz doğa, felaketlerle intikamını alır! Bu dünyanın her yerinde böyle olmuştur. Kentimizde, bir yandan yol bahanesi ile gereğinden fazla orman alanı yok edilmekte, bir yandan kentin nefes aldığı alanlar ranta açılmakta, bir yandan çöp fabrikası gibi projelerle yok edilecek on binlerce ağaç, bir yandan da baraj yapımları ile yok edilen doğal hayat.

HER YANDAN SALDIRI
CHP Kocaeli Çevre ve Sağlık Komisyonu olarak, kentimizi yönetenleri bu yanlıştan dönmeleri için bir kez daha uyarıyoruz! Yarın çok geç olacak, iklim değişiyor ve kuraklıkla beraber ani yağmurlarla sel baskınları geliyor. Bir an önce aklınızı başınıza alın, bu bölgelerde yapılaşmayı durdurun diyoruz ve soruyoruz:

VİCDANINIZ SIZLAMAYACAK MI?
Son kalan yeşil alanları betonlaştırdığınızda, artık geri dönüşü olmayacak, hiçbir parayla geri getiremeyeceğiniz hayatlar kaybedildiğinde, vicdanınız sızlamayacak mı? Şimdi yok ettiğiniz ormanlarda ölen kurtların, kuşların, tavşanların, böceklerin, otların, ağaçların kısaca ekosistemin bedelini kim ödeyecek? Torunlarınız sizden nasıl bahsedecekler, gururla mı, esef mi?”
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemitoğulları - 1 yıl önce
Ne yapmış yetkililer bu dakikaya kadar ben bilmem,ama varsa bir hata burnundan fitil fitil getirmeye hazırlanırım!