banner521
banner533

Eğitim sendikalarından şiddete karşı ortak tepki!

banner418

İzmir’de bir lisede, okul müdürü Ayhan Kökmen’in, iki öğrencisi tarafından öldürülmesi ile ilgili eğitim sendikaları başkanları ve üyeleri tek ses olarak tepki gösterdi

banner482
Eğitim sendikalarından şiddete karşı ortak tepki!
18 Aralık 2017 Pazartesi 15:36

banner552
banner535

Geçtiğimiz günlerde İzmir Ödemiş’te yer alan Ödemiş Kaymakçı Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Ayhan Kökmen’in, iki öğrencisi tarafından tüfekle vurularak öldürülmesi ile ilgili eğitim sendikaları başkanları ve üyeleri İzmit Mesleki Teknik ve Anadolu Lisesi önünde toplanarak yaşanan olaya tepki gösterdi. Ders saatinin başlaması öncesi saat 8.30’da okul önünde gerçekleştirilen açıklamada Eğitim Sen Şube Başkanı Hicran Turan, Eğitim İş Şube Başkanı Emine Çalık, Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Yaşar Şanlı ve Eğitim Bir Sen 1 No’lu Şube Başkanı Şahin Yaşlık ve çok sayıda öğretmen yer aldı. Basın açıklamasını grup adına okuyan Eğitim Sen Şube Başkanı Hicran Turan, “Son yıllarda üzülerek şahit oluyoruz ki, öğretmene şiddet vakaları artık sıradanlaşmış üçüncü sayfa haberleri arasına girmiş durumdadır. Neredeyse gün geçmiyor ki, öğrenci ya da veli tarafından sözlü ya da fiziki şiddete maruz kalan bir öğretmen haberiyle karşılaşmayalım. Öğretmenlerimizin motivasyonuna, itibarına, sıhhatine ve hatta canına kast eden şiddet vakaları, artık eğitim hayatımızın en hayati problemlerinden birisi haline gelmiştir. Şiddeti nefretle kınıyor, reddediyor, telin ediyoruz. Öğretmene şiddet konusunda bütün eğitim çalışanlarının yekvücut şekilde dimdik ayakta olduğunu tüm Türkiye kamuoyuna ilan ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Sözlerini sürdüren Turan, “Öğretmeni; 'Üç ay yatıyorlar', 'Eminönü Cami avlusunda bekleyen güvercinler', 'Sizin yarı fiyatınıza çalıştıracaklarımız var.' Söylemleriyle değersizleştirmeye çalışma politikalarının ağır sonuçlarından biridir Ayhan Öğretmen. Bakanlığımızın son dönemde yaptığı Rehber Öğretmen düzenlemesi, öğretmen performans değerlendirme sistemi gibi çalışmalar öğretmen motivasyonunu bozmakla kalmayıp, toplumda olumsuz bir algılamaya da yol açması; sanki öğretmenliğin sorunlu bir meslek algısına sebep olmasıyla yaşadığımız acı tecrübelerden biridir Ayhan Öğretmen. Öğretmenlere karşı yapılan fiziksel ve sözel şiddet olaylarını soruşturanlar okullara suçlu aramak için geliyor gibiler. Sanki 147'ye, BİMER'e şikâyet edildin mi kesinlikle suçlusun. Bu algılarla eğitim çalışanlarının her türlü haksızlığa ve şiddete karşı çaresiz bırakılmasının son noktasıdır Ayhan Öğretmen” şeklinde konuştu.

Turan sözlerini, “Psikolojik danışmanlık hizmetlerinin etkin hale getirilmesi, disiplin yönetmeliklerinin yetersizliklerinin giderilmesi, okullarda güvenlik önlemlerinin alınması vs. gibi düzenlemelerin yanı sıra hepsinden öncelikli olarak öğretmenlerin itibarının artırılmasına yönelik tedbirlerin alınması kaçınılmazdır. Öğretmene verilen değer hususunda öğrenci ve ailelerin bilinçlendirilmesi, öğretmene şiddet vakalarının önünün alınması anlamında gözden kaçırılmaması gereken hususların başında gelmelidir. Artık sabırlar tükendi. Öğretmenlerimizi hedef alan bütün saldırılar sona erdirilinceye, kanlı, karanlık bu şuursuzluk son buluncaya kadar, herkesi sorumluluk almaya davet ediyoruz. Biz bilginin gücünün cehalet cürmüyle sindirilmesine müsaade etmeyeceğiz. Ruhumuzu besleyen, benliğimizi geliştiren, geleceğimizi aydınlatan, milletçe varlığımızın dayanağı olan eğitimin şiddetin esiri olmasına hep birlikte karşı durmalıyız” ifadeleriyle sürdürdü.

Turan sözlerinin sonunda, “Tekraren Milli Eğitim Bakanlığı’na ve kükümete çağrıda bulunuyoruz: Özelde öğretmene, genelde kamu çalışanlarına yönelik şiddet vakalarını önleyebilmek için bahsi geçen mevzuat düzenlemeleri için hemen, hiç vakit geçirmeden, derhal harekete geçilmelidir. Buradan ilan ediyoruz; şiddet konusunda gerekli mevzuat düzenlemeleri yapılmaz ise, bundan sonra yaşanabilecek şiddet vakalarının sorumlularından birisi olarak bu tedbirleri almayan makamları göreceğiz. Ayrıca medya kuruluşlarının öğretmenlerimizin itibarını rencide edici haberlerden kaçınmaları, öğretmene saygı ve değeri öne çıkaran yayınlara öncelik vermelerinin de öğretmene şiddet olaylarının önlenmesi anlamında katkısı olacağını da hatırlatmak istiyoruz. Buradan ailelere de çağrıda bulunuyoruz: Çocuklarınız, çocuklarımızdır. Onları daha güzel bir geleceğe hazırlamak için en az sizler kadar istekli olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Takdir edersiniz ki, eğitim, okul, aile ve çevre ile bütün olarak yürütülen bir süreçtir. Sizden tek arzumuz; öğrencilerimizle aramızda oluşturduğumuz sevgi ve saygıya dayalı beraberliğimize katkı sağlamanızdır. İzmir’de kaybettiğimiz Ayhan Kökmen başta olmak üzere hayatını kaybeden tüm öğretmenlerimizi rahmetle anıyor ve şiddete maruz kalmış meslektaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.