banner478
banner421

Eğitim-İş'ten o iddialara cevap

banner418

Eğitim İş Sendikası 7 üye, Diyarbakır annelerini ziyaret ettikleri iddiasıyla sendikadan ihraç edildiği basına yansımıştı. Olaya ilişkin bir açıklama da Eğitim İş Sendikası Kocaeli 1 Nolu Şubesinden geldi.

banner482
Eğitim-İş'ten o iddialara cevap
23 Ocak 2020 Perşembe 15:53

banner460

Eğitim İş Sendikası geçtiğimiz günlerde 7 üyesini, Diyarbakır annelerini ziyaret ettikleri iddiası sebebiyle ihraç ettiği basına yansımıştı. İhraçlarıyla ilgili kamuoyuna eksik bilgi verildiğini ve eksik bilgilendirmelerle yanıltılmakta olduğunu iddia eden Eğitim İş Sendikası bugün sendika binasında konuya ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamayı Eğitim İş Kocaeli 1 Nolu Şube Sekreteri Bülent Uğrasız gerçekleştirdi. 

Açıklamaya Şube sekreteri Bülent Uğrasız, Şube Mali Sekreteri Zeynep Gerim, Şube Basın Yayın Sekreteri Nazım Durmuş, Şube Örgütlenme Sekreteri Özgür Dokuz, Şube Özlük ve Hukuk Sekreteri Cem Uçak, Şube Eğitim Sekreteri Sabri Mutlu katıldı.

“SALDIRIYA UĞRAMAKTADIR”
Açıklamayı gerçekleştiren Şube Sekreteri Uğrasız; “Eğitim alanı başta olmak üzere Türkiye'nin gericileştirilmesinin, kurucu değerlerinden uzaklaştırılmasının önünde dimdik duran demokratik kitle örgütlerinin başında gelen Eğitim-İş'imiz, hiç şaşırtıcı olmayan bir biçimde iktidarın koltuk değnekleri tarafından saldırıya uğramaktadır. Örgütümüzle ilgili başlatılan karalama kampanyası, karanlık odaklarca büyütülmeye çalışılmaktadır.” diyerek sözlerine başladı.

“KARALAMA KAMPANYASININ BAŞLAMASINA YOL AÇMIŞTIR”
Sözlerinin devamında; “Bilindiği üzere Diyarbakır’da HDP binası önünde çocuklarına kavuşma isteğindeki anneler oturma eylemi başlatmış ancak bu eylem iktidar tarafından siyasi bir şova dönüştürülmüştü. Söz konusu eyleme, bir grup üyemiz, merkezi bir karar alınmamış olmasına rağmen gitmiş, sendikamızın ve bağlı bulunduğumuz konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş'in adını kullanmıştır. Örgütlü bir bireyin, örgütünden bağımsız ve üstelik örgütünün adını kullanarak yaptığı bu eylem, her örgütte olduğu gibi bizde de bir disiplin kurulu konusu olmuştur. Son süreçte iktidarın her yaptığını onaylayıp destekleyen bu grup, Merkez Disiplin Kurulu’na makul bir açıklama yapamasa da önce kendi siyasi hareketlerinin kanalında, sonra tüm iktidar eksenli medyada örgütümüz aleyhine karalama kampanyasının başlamasına yol açmıştır. O günden bu yana saldırılar ve iftiralar giderek artmış, had ve mantık sınırlarını aşmıştır. Eğitim-İş olarak yaşananlar konusunda kamuoyunu doğru bilgilendirmek şart olmuştur.” dedi.

“BU ŞAHISLAR BİZE FETÖ’CÜ DEMİŞTİR”
İhraç sebeplerini de sıralayan Uğrasız; “Haklarında ihraç kararı alınan bu 7 kişinin örgütle ilişkisi, yandaş medyada ezbere söyledikleri "Anaların yanında yer aldığımız için ihraç edildik" yalanının aksine, Eğitim-İş Disiplin ya da Genel Kurulu tarafından Diyarbakır annelerini ziyaret ettikleri gerekçesiyle üyelikten çıkarılan tek bir kişi bile yoktur. Söz konusu kişiler "üyelikle bağdaşmayan fiiller" nedeniyle ihraç edilmiştir. Bu fiiller kısaca; Örgütümüzün yetkili kurullarının bir kararı olmadığı halde, örgüt adımızı kullanarak Eğitim-İş'in merkeziyetini çiğnemeye çalışmak, Örgütümüzün şehit öğretmenlere, analara karşı hassasiyeti ve terörle mücadeledeki duruşu tüm kamuoyunca bilinmesine rağmen, bu duruşu karalamaya gayret etmektir. Henüz 2017'de yapılan Olağan Genel Kurula şehit öğretmenlerimiz Aybüke Yalçın ve Necmettin Yılmaz'ın adını veren örgütümüz, bu şahıslar tarafından PKK'lı olmakla suçlanmıştır. İktidarı elinde tutanlar henüz "kandırıldığını" anlamadığı ve FETÖ'ye muhalefet edenlerin hedef alındığı dönemde bile karanlık tarikatlara karşı alenen mücadele etmiş olan Eğitim-İş'imiz için bu şahıslar FETÖ'cü demiştir.” dedi.

“TÜM BU ALÇAKLIKLARI GÖZE ALARAK YOLA ÇIKTIK”
Sözlerinin devamında Uğrasız; “Eğitim-İş'te, örgütün değerlerini ve hukukunu korumakla sorumlu ve korumadığında bunun hesabını üyelerine verecek olan bir yönetim vardır. Söz konusu ihraç kararları, örgütümüzün en üst organı olan Genel Kurulda, büyük bir oy çoğunluğuyla alınmıştır. Bu şahıslar, kendilerine söz hakkı verilmeden ihraç edildiklerini de iddia etmiştir. Örgütümüzün demokratik iç işleyişi kapsamında kendilerinden ilgili organ tarafından savunma alınmış ancak bu şahıslar savunma hakkını konuyla ilgisi olmayan ezbere siyasi cümleler kurarak kullanmıştır. Yazılı savunmanın yanında üyelikten çıkarmanın görüşüldüğü Genel Kurul’da sözlü savunma hakkı da verilmiştir. Eğitim-İş’e yapılan bu saldırıların planlayıcıları, bu piyonların sahipleri bilsin ki Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını, egemenliğini, ulus ve ülke bütünlüğünü, laik düzeni, demokratik ve ulusal eğitim değerlerini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak için kurulan Eğitim-İş, tüm bu alçaklıkları göze alarak yola çıkmıştır. Daha yakın zamanda Ergenekon kumpaslarına karşı çıktığı için iktidar eksenli medyanın manşetlerinde hedef aldığı Eğitim-İş, bu karanlık saldırılara göğsünü siper etmeyi her zaman bilmiştir.  Cumhuriyet değerlerine, laikliğe, çağdaşlığa, hukukun üstünlüğüne sımsıkı bağlı olan örgütümüzde, tüm bu değerlere saldıranlarla yürüyen ve destek veren, “katiline aşık insanlar” barınamaz.” dedi.

“HER PLATFORMDA MÜCADELE ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
Mücadelelerine devam edeceklerini vurgululayan Şube Sekreteri Uğrasız; “Eğitim-İş, başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ün neferleri olma yolunda mücadele eden eğitim çalışanlarının demokrasi kalesidir. Eğitim-İş'in üyelerinin vatan sevgisini de, bu vatanın cefakar annelerine duyduğu saygıyı da sorgulamak kimsenin haddine değildir. Eğitim-İş Şehit Annelerinin de, Cumartesi Annelerinin de Diyarbakır Annelerinin de Gezi olaylarında hayatını kaybetmiş çocuklarımızın annelerinin de acısını yüreğinde hisseder. Diğer birçok sendikanın aksine, Eğitim-İş, yıllardır ve defaten eğitim alanının dışında yaptığı açıklamalarda terörle mücadelenin hakkınca yapılmadığına işaret etmiş, terörle mücadelenin bir vatan meselesi olduğunu vurgulamıştır. Ülkeye yaşatılanlar bir yana dursun; sendikamızın faaliyet alanı olan eğitimi; gericileştiren, yoksul evlatlarımızı tarikat yurtlarına ve imam hatiplere mecbur bırakan, ulusal bayramlarımıza bile alerji duyan, öğretmenlerimizi yoksulluktan intihar edecek hale getiren, FETÖ'den gerekli dersi çıkarmayıp tarikatları, cemaatleri bir kamu hizmeti olan eğitime taşeron yapan zihniyetin ve destekçilerinin bize saldırması, biz Cumhuriyet aşıkları için rotamızın sağlamasıdır! Eğitim-İş olarak örgütümüzü yıpratmaya çalışan her kişi ve yapıyla her platformda mücadele etmeye devam edeceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Turan - 1 ay önce
Eğitim iş sağlamdır, anlaşılan gerici güçler bu şekilde yiyelim diye bir plan yapmışlar. Türk Eğitim Sistemini tek koruyup kollayan öğretmenlerin sendikası olan bu sendika, adının başında Türk olan sendika amerikan ajanlığı yapıp, 4+4+4 e evet derken dimdik hayır demiştir.
Avatar
Mahir - 1 ay önce
Atatürk adını ve ilkelerini sürdüren öğretmenleri sembolize eden tek sendika olan bu delikanlı sendikaya olan bu gizli siyonist saldırı normaldir. Eğitim iş gerçek Türk öğretmenlerinin sendikası dır.
Avatar
Uğur - 1 ay önce
Boşuna çaba, bu sendika çamur tutmaz, diğer sendikaların hainlikleri bir bir ortada iken.
Avatar
Necip - 1 ay önce
Belli ki, tek gerçek öğretmen sendijasına bu kumpas için sızma olmuş, bu iktidara yakın harekette bulunan her kuruluş ve kişi Türk Milleti'nin düşmanıdır. Çünkü bu iktidar asla ve asla milletin yararına bir iş yapmaz. Bu nedenle bu pislikleri süpürdüğü ve dik duruşu için bu sendikayı kutlarım. Tebrikler.
Avatar
Fatma - 1 ay önce
Öğretmenken bende bu sendikaya üyeydim ve gururluyum. Turan beyin yorumu gayet doğrudur gericilerin cumhuriyeti yıkma girişimi olan 4+4+4 sistemine Türk Eğitim Sen alet olup desteklerken en dik duran Atatürkçü parti bu Eğitim İş idi.
Avatar
Mert - 1 ay önce
Şube açıklama yerine açıklamama yapmış. Hem Diyarbakır anneleri ile ilgisi yok ihracin diyorlar. Hemde genel merkez savunma aldı diyorlar. Cekinmeyin söyleyin ağzınızdaki baklayida egiyimcilerde görsün gerçek yüzünüzü. Birde bırakın artık bu ülkenin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürkü her platformda kullanmayı. Sendikacılık yapın görelim sizi. Tatlı su balıkları sizi.
Avatar
Saffet - 1 ay önce
İşte burada yorum yapan aktrol mert gibi sızma lar, doğru saldırı var sendikaya.
Avatar
Baran - 1 ay önce
Eğitim-iş artık Eğitimsen çizgisine geri gelmek zorundaydı.. Diyarbakır anneleri gurubunu ziyaret edenleri ihraç ederek HDP'ye göz kırpmıştır..