banner613
banner559

Eczacı Odası Başkanı Arpacı’dan önemli uyarı; “Grip aşısına ulaşmakta zorluk yaşayacağız”

banner418

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, oda binasında basın açıklaması gerçekleştirdi. Arpacı, grip aşılarına ulaşmakta bu sene zorluklar yaşanacağını ifade etti. 

banner482
Eczacı Odası Başkanı Arpacı’dan önemli uyarı; “Grip aşısına ulaşmakta zorluk yaşayacağız”
25 Eylül 2020 Cuma 10:36

banner603
banner535

Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Bilal Arpacı, son günlerde oldukça tartışma konusu olan grip aşısı ile ilgili açıklama yaptı. “Aşıya ulaşmakta sıkıntı yaşayacağız” diyen Arpacı, “bunun Eczacılar ile alakası yok. Vatandaşlarımız bunu bilsin. Aşı girişi beklenenden az olacak. İnsanlar grip aşısı olursa kendisini kotonavitüsten koruyacak gibi düşünüyor ama kesin bir durum yok, hasta olursa hastalığını daha hafif geçirmesini sağlayacak” dedi.

“HER YIL MEVSİMSEL GRİBE NEDEN OLAN GRİP VİRÜSÜ DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLMEKTEDİR”
Konuşmasına devam Kocaeli Eczacı Odası Başkanı Arpacı, “Aşı, hastalıklara karşı bağışıklık sağlama amacı ile insan veya hayvan vücuduna verilen, virüs yada bakterilerin hastalık yapma özelliklerinden arındırılarak geliştirilen biyolojik ürünlerdir. Vücutta savunma mekanizmasını uyararak, hastalık etkenini tanıyan ve bu etkenle karşılaşıldığında onu yok eden koruyucu maddelerimiz olan antikorların oluşmasını sağlarlar. Hastalıklara karşı korunma ve toplumda salgınların önlenmesinde çok önemli yer teşkil eden aşılamayla; bugüne kadar çocuk felci, su çiçeği, ve kızamık gibi birçok hastalığın azalması yada dünyada görülmemesi sağlanmıştır.  Her yıl mevsimsel gribe neden olan grip virüsü değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle her yıl aşı içeriği bu gelişmeleri yakından takip eden Dünya Sağlık Örgütü'nün tavsiyeleri dikkate alınarak hazırlanır. Grip aşısının içeriği Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgın yapan virüs tiplerinin belirlenmesi ile geliştirilmekte ve aşının içeriği de bu uygulamaya bağlı olarak her yıl değişmektedir. Aşı, yapıldığı grip sezonu için etkili olmaktadır. Bu nedenle; eskiden geçirilmiş grip hastalığı ya da uygulanmış grip aşısına bakılmaksızın mevsimsel gribe karşı etkin bir korunma sağlanması için her yıl grip aşısı yaptırılmalıdır. Zatürre aşılarının da üretimi bir önceki yıla oranla sınırlı sayıda olmaktadır.” dedi.
 

“ZATÜRE AŞILARININ RİSK GRUBUNDA OLAN KİŞİLERE YAPILMASINI TAVSİYE EDİYORDUK VE ETMEYE DEVAM EDİYORUZ”
Sözlerine devam eden Arpacı:, “Grip ileri yaşta ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde zatürreye çevirebilmekte ve ölümlere neden olabilmektedir. Ayrıca belirtmek isteriz ki Covid-19 pandemisi öncesinde de riskli gruplarda görülen zatürre enfeksiyonu hastaneye yatış sürelerini ve ölümleri arttırmaktadır. Bu nedenle gerek can kayıplarını önlemek gerekse hastanede yatış süresini azaltmak için grip ve zatürre aşılarının risk grubunda olan kişilere yapılmasını tavsiye ediyorduk ve etmeye devam ediyoruz. Covid-19’a eşlik edecek zatüre ve grip rahatsızlıklarını yaşamamak için risk grubundaki kişilerin mutlaka aşıları olması gerekmektedir” diye belirtti

“GELECEK SAYININ BELİRLENMESİNDE ÖNCEKİ SENELERDE ÜLKEMİZDE UYGULANAN AŞI RAKAMLARI BAZ ALINMAKTADIR”

Arpacı devamında şunları söyledi; “Grip aşısının üretimindeki gecikme nedeniyle aşılar geçen yıl ekim ayında gelmiş olup bu sene de ekim ayının 15’inden sonra gelmesi planlanmaktadır. Gelecek sayının belirlenmesinde önceki senelerde ülkemizde uygulanan aşı rakamları baz alınmaktadır. Zatürre aşısının bir çeşidi 2011 yılında çocuklarda aşılama takvimine girmiştir ve bu süreçte de 65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan kişilere Aile Sağlığı merkezlerinde yapılmaktadır. 

“SAĞLIK BAKANLIĞI TEDARİK EDİLECEK”
Ülkemizde, 65 yaş üstü nüfus sayımız 7.5 milyon, sağlık çalışanı sayışımız 1.1 milyon, 0-18 yaş nüfus 22.8 milyon kişidir. Astım, KOAH, kalp yetmezliği, diyabet ve diğer kalp hastalıkları gibi kronik hastalığı olan sayımız 2016 verilerine göre yaklaşık 20 milyon kişidir. Bu sayılar ışığında grip aşısı ve zatüre aşısı ihtiyacımız yaklaşık 25 milyon civarındadır. Firmaların vermiş oldukları bilgilere göre ise bu yıl yaklaşık bir buçuk milyon doz grip aşısı getirilecek olup büyük bir kısmı Sağlık Bakanlığımıza tedarik edilecektir. Geçen sene bu rakam 1.4 milyondu. 

“PANDEMİ NEDENİYLE TALEP ARTMIŞ OLSA”
Bu sene pandemi nedeniyle talep artmış olsa da gelecek miktar grip aşısının ihtiyacı karşılamayacağı ve büyük sıkıntılara neden olabileceği aşikardır. Halkımızın ve hastalarımızın bilmesini isteriz ki bu durumda yaşanılacak olası sıkıntıların sorumlusu eczacı ve eczaneler değildir. Bu koşullar altında Grip aşılarının öncelik tanınacağı hastalar için Bakanlığımızca bir skorlama oluşturulmalı ve bu skorlama neticesinde reçete karşılığında eczanelerden temin edilmeli yada bu sene için aşılama merkezlerinden yapılması sağlanmalıdır. Covid 19 ile mücadele de bireysel olarak herbirimize görev düşmekte olup tedbirlere riayet etmeli Maske-Mesafe-Temizlik kurallarına uymalı uymayanları uyarmalıyız. Hep birlikte yeneceğiz” Arpacı son olarak, “Dünya Eczacılar Gününü kutluyoruz. 26 bin eczanemiz var. Bu süreçte 12 tanesini kaybettik. İlimizde 2 eczacımız korona oldu ama onlar da atlattılar” dedi.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 4 hafta önce
Sayın Arpacı bu hafta Hatay İskendunraydım,eczacılarla da görüştüm,odaları her akşam nöbetçi eczaneye dezenfeksiyon cihazı bırakıyorlarmış,sabahta alıp diğer eczaneleri sırayla dezenfekte ediyorlarmış,Koçaeli için bu tip girişimler var mı,yapmayı planlarmısınız ilimiz adına çok başarılı bir hamle olacağına inanıyorum.Saygı ve sevgilerimle.