banner280
banner282

Doğan; ‘KOTO kanunlarla yönetiliyor, istediğinizi yapamazsınız’, ‘Biz kol kola omuz omuzayız’

banner284

Doğan; ‘KOTO kanunlarla yönetiliyor, istediğinizi yapamazsınız’, ‘Biz kol kola omuz omuzayız’
24 Şubat 2018 Cumartesi 14:38

banner274

***Nasıl gidiyor seçim çalışmalarınız?

***Seçim çalışmalarımız gayet iyi gidiyor. Biz aslında Mart ayının ilk haftası çalışmaya başlayacaktık fakat öne çektik. Ekibimizi daha önceki seçimde oluşturmuştuk, aynı ekibimizle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekibimiz sahadalar, akşamları toplantılar düzenliyoruz. 22 komitemizde de arkadaşlarımız belli, arkadaşlarımız önce kendi aralarında çalıştıktan sonra ortak liste ortaya çıkaracaklar.

***Sorunlu, sıkıntılı gördüğünüz komiteler var mı?

***Ekiplerimiz güçlü bir şekilde çalışıyor, arkadaşlarımız kendilerini mesleklerinde ispatlamış isimler. Herkes kendi grubunda ki komitelere hakimler. Lakin bu bir seçim, sınıf başkanlığı olsa da seçim KOTO seçimleri de olsa bu bir seçim. Tabi ki herkes kendi ekibini güçlü görür, bundan doğal bir şey olamaz, o nedenle çalışmak lazım, sokakta olmak lazım.

‘’BEN BUNU YAPACAĞIM DEMEKLE OLMAZ’’

***Diriliş KOTO adı altında bir ekip oluşturuldu Erdoğan Yılmaz Okan Oktay kuvvet birliği yaptı, nasıl okuyorsunuz bu birlikteliği?

*** Açıkçası benimde hiç beklemediğim bir birliktelikti. Ama demek ki oturmuşlar, projelerini ortaya koymuşlar ve güç birliği yapmışlar. Tabi bu projeleri yaparken, yapabilirliğini görmek lazım, KOTO kanunlarla yönetilen bir kurum, ben bunu yapacağım diyemiyorsunuz. Kendilerine başarılar diliyorum.

***Erdoğan beyle aynı komitedesiniz, beraber yarışacaksınız, durumunuz nedir komitenizde çıkabilecek misiniz?

***Bizim komitemiz beyaz eşya zücaciye işi yapan arkadaşların bulunduğu bir grup. Ben yıllardır aynı grupta çalışıyorum, bu grupta arkadaşlarımız, dostlarımız var fakat bu kent küçük bir kent herkes birbirini bir şekilde tanıyor, kendi birebir tanımıyorsa çevresinde ki kişi tanıyor. Erdoğan beyde çalışıyor bende çalışıyorum, ben güçlüyüm demek doğru değil, Erdoğan beyde tüccar bende tüccarım.

***Çarşı nasıl? Ekibiniz çarşıda güçlü mü?

***Çarşı ekibi her zaman birlikte olduğumuz arkadaşlar, konsesyum sağladık, rekabet ortamı oluşmamasını istedik ama bu bir seçim. Herkes sevgi saygı çerçevesi içerisinde yarışını sürdürmeli.

‘PROJELERİMİZİ TOBB İLE YAPACAĞIZ’

***Vizyon projeniz nedir?

***Biz yıllarca Kocaeli Ticaret Odasında görev aldık, neyi yapıp neyi yapamayacağımızı çok iyi biliyoruz, kanunların el verdiği projelerimizi uygulamaya çalışacağız. İlk hedefimiz 21 olan komite sayımızı arttırmak olacak. Daha sonra vizyon projelerimiz var arkadaşlarımız çalışıyorlar. Projelerimizin yüzde 90’ını TOBB ile beraber yapacağız. Bizlerin yapmak istediği projeler bazen kanunlara takılabiliyor, projelerimizin kanunlara takılmaması için TOBB ile çalışacağız. Arkadaşlar mesela diyorlar ki bir bankayla antlaşacağız, faizi kullanmayacağız. Kredi vereceğiz diyorlar, TOBB’un kanununda kredi vermek yok. TOBB geçtiğimiz aylarda esnafı rahatlatmak için 12 ay vadeli nefes kredisi verdi. Bakanlıklar düzeyinde alınan bir karar bu. Kanun şunu söyler, Ticaret Odaları parasını bankada tutmak zorunda ve kasasında harcamaları kadar para koymak zorunda. Kanunda paranızı bankaya yatırıp nemalandırmak zorundasınız, bakanlık müsaadesiyle şu kadar faiz verebilirsin diyor. Biz şöyle yapacağız diyerek yapamazsınız.

***Esnafın sıkıntıları var, işyerleri bir bir kapanıyor, esnafı rahatlatacak hangi projeleriniz var?

***Biz maddi olarak can suyu olamayız ama dediğim gibi TOBB nefes kredisi açar ve biz bu krediyi kullandırmak için esnafımızı teşvik ederiz. Şimdi şehir merkezinde panayır yapacağız bir festival gibi olacak. Tüketiciyle esnafı bu festivalle bir araya getirteceğiz. Ticaretin canlanması için biz tüketiciyle esnaf arasında köprü olacağız, olmak zorundayız.

***Şehir merkezindeki esnaf işyerini çok erken bir saatte kapatıyor. Mesela Bekirdere’de esnaf gece yarısına kadar dükkanını açık tutuyor. Bekirdere’de gece yarısına kadar ticari canlılık var, şehir merkezine canlılık katmak için bir hamle düşünüyor musunuz?

***Az öncede belirtiğim gibi festival yapacağız şehir merkezinde. Bu festivalle yaratacağımız hareketlilikle esnafımız işyerlerini ilerleyen saatlere kadar açık tutacaklar. Bir de şu var eskiden İzmit merkezinde ticaret sabah 6:30’da başlardı, esnaf çok erken dükkanını açmak zorunda kalırdı. Şimdi iş saatleri akşama kaydı. Ata erk bir toplumuz lakin kadınlarımız da ev bütçesine katkı sunmak için çalışmaya başladılar. Mesaileri 17:30-18:00 gibi bitiyor, şehir merkezine gelmeleri ise yarım saati buluyor. Bu zamanla oturacak bir iş, hemen olmaz, alışkanlıklardan hemen vazgeçilmiyor, biz bu alışkanlığı yıkıp bu kültürü oturtturmak istiyoruz. Mesela bayram arifelerini düşünün, bayramlara 1 hafta kala şehir merkezi canlanırdı ve esnafımız gece yarısına kadar işyerini açık tutardı, bu bilinci oluşturmalıyız.

‘BİZE GÜVENENLERİ MAHÇUP ETMEDİK’

***Yurt dışı gezilerinden verim alabiliyor musunuz?

*** Ben aşağı yukarı 2-3 ülkeyi ziyaret ettim. Yurt dışı seyahatlerini şöyle görmek lazım; Cumhurbaşkanı, Başbakan ve bakanlar düzeyinde ticari ve siyasi geziler oluyor. Devlet erkanı Türkiye’den bu ziyaretlere katılmak üzere iş adamlarını davet ediyor. Devlet erkanı görüşmelerini tamamlayınca bizler masalarımızı kuruyoruz, ticari antlaşmalar yapıyoruz. Mesela bir ülkeye gittik hemen ticari olarak dönmüyor bu ziyaretler, heyetler tanışıyor, kaynaşıyor ticaret daha sonra başlıyor veya başlamıyor. Amaç yurt dışında fotoğraf vermek değil, bu ziyaretlere aynı zamanda Türkiye’nin dört bir yanından tüccarlar geliyor, karşılıklı birbirimizi tanıyoruz, yapabileceğimiz ithalatları esnafımız adına fikir alış verişinde bulunuyoruz.  Kısa ve uzun vadeli ticari köprü vazifesi yapmaya çalışıyoruz.

***Ekibiniz tekrar iş başına gelirse, bizi nasıl bir KOTO bekliyor, görev yaptığınız dönem içerisinde kent ile bozulan ilişkileri onardınız, bundan sonra neler yapacaksınız?

***Yıllardır KOTO ğyesiyim ve idari makamlarda da görev yaptım. İşleyişi en iyi bilen insanlardan olduğumu söyleyebilirim. Odaya evladımız gibi bakıyoruz, Necmi beyle de bu konuyu konuştuk, AK bank’tan odamızın bu noktaya gelmesinde Necmi bey ve benim de emeklerim oldu. Bizden önce odamızda görev alan arkadaşlar hep odanın çıtasını biraz daha yukarı taşımak için emek verdiler. Kendilerine sizin aracılığınızla teşekkür ediyorum. Kötü bir süreç yaşadık maalesef, biz bu boşlukta devreye girdik, arkadaşlar bizlerin bu makamlarda görev almamızı istediler. Görevi teslim aldık fakat mahcup olmamak gerekiyordu. Bizlere inanan arkadaşları mahcup etmememiz gerekiyordu. Etmediğimize inanıyoruz,  ekibimiz göreve geldiğinde büyük bir coşku yaşandı, insanlar bizlere sarıldılar. Göreve geldiğimizde seçimlere 6 ay vardı, 1 ay teşekkürleri kabul ettik ve daha sonra kent siyaseti ve bürokrasisiyle bozulan ilişkileri onardık. Bundan sonra proje yapma zamanı, bir projenin minimum uygulanabilirliği en az 1 yılı buluyor. Esnafımız fazla bir şey istemiyor, hatırını sormanızı, sıcak bir merhaba, selam istiyor. Ve ulaşılabilir bir oda istiyor.

***Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı?

***Önümüzde bir seçim var, 14 bin üyemizin 10 bini aktif olduğunu düşünüyoruz. Üyelerimizin odalarına sahip çıkmalarını, makamlara talip olmalarını, katılımcı bir şekilde seçimlere katılmalarını istiyoruz. Üyelerimiz odalarına sahip çıkacaktır. Seçim tatlı bir yarıştır, karşımıza ekipleriyle aday olan arkadaşlarımızda bizlerin tüccar arkadaşlarıdır. Biz ekibimizle birlikte Akın Doğan ve Necmi Bulut olarak omuz omuza, kol kola yürüyeceğiz.


Etiketler; #koto #Doğan

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.