banner478
banner421

Defterdarlıktan haberimize yanıt

banner418

banner482
Defterdarlıktan haberimize yanıt
17 Mart 2017 Cuma 09:29

banner477
banner460

İnternet sitenizde 15.03.2017 tarihinde sürmanşetten verilen “İKTİDARA RAĞMEN KOCAELİ DEFTERDARLIĞI'NDA FETÖ GÜCÜ” başlıklı haber yayımlanmıştır. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması zorunluluğu hâsıl olmuştur.

 

Bilindiği üzere, 15 Temmuz 2016 tarihinde Devletin varlığına ve bütünlüğüne, milletin birliğine ve iradesine kastederek demokratik düzeni yıkmaya çalışan menfur kalkışma girişimi aziz milletimizin yılmadan verdiği mücadele ile bertaraf edilmiştir. Bu mücadele sırasında kahramanlık örneği gösteren pek çok vatandaşımız şehit düşmüş ve pek çok vatandaşımız da gazi olmuştur.

 

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kamu personeline ilişkin gerekli güvenlik soruşturmaları da büyük bir titizlikle yapılmış ve çeşitli Kanun Hükmünde Kararnameler ile kurumları ile ilişikleri kesilmiştir.

 

Bu bağlamda Defterdarlığımız bünyesinde de Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olduğuna dair elde edilen somut bilgi ve belgeler ışığında tespit edilen kişiler hiçbir ayrım gözetilmeden büyük bir titizlikle tespit edilerek gereği yapılmıştır.

 

Ancak kurumumuzu ve personelini zan altında bırakan asılsız iddiaların, soyut ithamlarda bulunmak suretiyle amaçlananın basın yayın meslek etiği ile izahı mümkün değildir.

 

Söz konusu haberinizde “ARAŞTIRILDI MI?” alt başlığı altında yer alan “Mesela Gebze Milli Emlak Müdür Yardımcısı M. A.; 17/25 Aralık sonrası FETÖ’nün bölgedeki faaliyetlerine katılmış mıdır? Katıldıysa birlikte sohbetlere katıldığı abileri ve kardeşlerinin çoğu tutuklu iken kendisi devlete hangi yararlı bilgileri vermiş de ayrıca bir beyanına dahi başvurulmamıştır?” şeklindeki beyanat silahlı terör örgütleri nezdinde masum kişileri hedef göstermeye yönelik maksadını aşan ithamlar içeren bir ifade olmuştur. Herhangi bir bilgi ve ya belgeye dayanmayan soyut nitelikli bu tür ifadeler gerek hukuk kurallarının dışında, gerek basın ve gazetecilik etiği ile bağdaşmayan ve gerekse insani anlamda büyük bir mesuliyet taşıyan ithamlardır.

 

Diğer taraftan söz konusu haberinizde “TEBLİĞ ASKIDA ” ve “BİNLERCE DİLEKÇE VAR” alt başlığı altında yer alan bölümlerde İlimiz Dilovası İlçesinde yer alan 6292 sayılı yasa uyarınca 6831 sayılı Orman Kanununun 2/B maddesi kapsamındaki taşınmazların hak sahiplerine doğrudan satışına ilişkin işlemlerin geciktirilmesinin kasıtlı olduğuna dair ithamlar da gerçeği yansıtmamaktadır

 

 6292 sayılı yasa uyarınca 6831 sayılı Orman Kanununun 2/B maddesi kapsamındaki taşınmazların rayiç bedelleri ilgili kanun, yönetmelik, tebliğ ve Uluslararası Değerleme Esasları (UDES), imar planı, konum, yapılaşma şartları v.s. durumları dikkate alınarak belirlenmekte Bakanlığımız onayından sonra ilgililerine tebliğ edilmektedir.

 

Kocaeli Defterdarlığı (Gebze Emlak Müdürlüğü) olarak anılan Kanun kapsamında Kanunun yürürlüğe girdiği 26.04.2012 tarihinden bugüne kadar toplam 8946 adet kullanıcısı olan 6130 adet 2/B taşınmazından, 1700’den fazla adedinin bedelsiz iade işlemi tamamlanmış, 2900 civarında taşınmazda 5400 adet kullanıcıya satış işlemleri sonuçlandırılmış ve özellikle Dilovası ilçesinde Mimarsinan, Orhangazi, Muallim/Diliskelesi, Demirciler, Köseler, Tavşanlı ve Tavşancıl olmak üzere bir çok mahallede yer alan toplam 1652 adet taşınmazda, 3299 adet kullanıcıya satış işlemleri yürütülmektedir. Bu bağlamda halen Mimarsinan ve Orhangazi mahallelerinde 1031 adet taşınmazda yaklaşık 2099 adet kullanıcıya satış işlemleri tamamlanma aşamasına gelmiş olup hak sahiplerine tapuları devredilmek üzere ilgili tapu müdürlüğüne intikalleri yapılmaktadır. Mevcut personel ve araç gereç imkanları ile bölgesel olarak tamamlanan etapları takiben diğer etapların iş ve işlemlerine geçilmektedir.

 

Ayrıca bu süre zarfında 07.09.2016 tarihinde yayınlanan 6745 sayılı Yasa uyarınca gerek başvuru süresini kaçıran ve gerekse ödeme süresini kaçıran ve taksitlerini aksatan hak sahiplerine yönelik af niteliğindeki düzenleme nedeniyle de yüzlerce vatandaşımızın satış işlemleri mevcut iş yüküne ilave olarak gerçekleştirilmektedir.

 

Zaten mevcut olan personel eksikliği üzerine birde menfur darbe girişimi sonrası yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile gerek personel sayısının azalması ve gerekse kamuya intikal eden mal, alacak ve hakların yönetimi açısından muazzam bir ilave iş yükü oluşan birimlerimizde iş akışının olumsuz etkilenmesi doğal bir sonuçtur. Buna rağmen 2/B satış işlemleri ilgili mevzuat ve Bakanlığımız talimatları ışığında büyük bir özveri ile devam ettirilmektedir. Bunun ardında başka sebepler aramak ve asılsız ithamlarda bulunmak samimi olmaktan uzak durmaktadır.

 

Dolayısıyla iddiaların doğru olmadığını anlamak mümkün iken, bu yönde bir araştırma ve incelemeye gerek görmeyerek bu şekilde haber yapılmasını, gazetecilik etiği ve ilkeleri ile bağdaştırmak mümkün değildir. Söz konusu haberin hazırlanışındaki yaklaşımın değerlendirmesini kamuoyu takdirine bırakıyoruz.

 

Bu açıklamanın 5817 Sayılı Basın Kanunu’nun 14 üncü maddesine istinaden aynı sayfada, aynı başlık altında yayımlanmasını kanuni haklarımız saklı kalmak suretiyle rica ederim.Kocaeli Defterdarlığı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.