banner270
banner230

D-8'in 20. Yıldönümü kutlandı

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğini yaptığı D-8’in 20. yıldönümüne katıldı.

D-8'in 20. Yıldönümü kutlandı
14 Haziran 2017 Çarşamba 23:05

D-8, ya da İngilizce uzun adıyla Developing Eight (gelişmekte olan sekiz ülke), 8 üye ülkeden oluşan uluslararası kuruluş 20. yılına girdi. Bu sekiz ülke Türkiye, İran, Pakistan, Bangladeş, Malezya, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşmakta. Başta ülke temsilcileri olmak üzere eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Gazeteci Fehmi Koru da yıldönümü etkinliğine katıldı. Etkinliğin ev sahipliğini SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu yaparken, etkinlik Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirildi. Bilindiği gibi bu sekiz ülke REFAHYOL Hükûmeti Başbakanı Necmettin Erbakan önderliğinde bir araya gelerek oluşturmuştu.

20. YILDÖNÜMÜ
Toplantıda konuşan SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu şöyle konuştu: “Hepinizi hürmet ve muhabbetle selamlıyorum. D-8’ler bundan tam 20 yıl önce, bugün, bu otelde kurulmuştu.  15 Haziran 1997 tarihinde  8 islam ülkesinin devlet ve hükümet başkanları istanbul’da bir araya gelmiş ve bütün dünyaya, D-8’lerin kuruluşunu ilan etmişlerdi.  Bugün bu önemli olayın, bu tarihi imzanın 20. yıldönümü için buradayız.  Ben şahsım ve partim adına, teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ediyorum.

ERBAKAN VURGUSU
Elbette D8’leri konuştuğumuz bir yerde Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ı anmadan geçemeyiz. D8 merhum Erbakan’ın üstün inanç ve çabasının bir sonucudur.  Hele hele d8’lerin  hangi şartlarda, hangi zorluklara rağmen hayata geçirildiği hatırlandığında  bu çabanın önemi daha iyi anlaşılacaktır.  Bu kadar kısa sürede ve bu kadar zorlu şartlarda,  böylesine bir dış politika hamlesini gerçekleştirebilmek ancak  müthiş bir inanç ve sarsılmaz bir irade ile açıklanabilir. Ben bir kez daha kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.  

HAREKETE GEÇEMEDİ
Eğer D-8 ülkelerinin sahip olduğu bu güç tam anlamıyla harekete geçirilebilmiş olsaydı, inanın dünya bugünkü gibi olmazdı.. Eğer Necmettin Erbakan’ın, 20 Yıl önce bu salonda D8’leri kurarken sergilediği heyecanın, inancın, azmin yüzde  biri  ondan sonraki süreçte ortaya konulabilseydi bugün islam dünyası bu durumda olmazdı.  Medeniyetin, huzurun, güvenin hakim olması gereken topraklar tam tersine kargaşa ve terörün adresi haline gelmezdi.  60 milyon insan mülteci durumuna düşmezdi.  Yüzbinlerce masum yaşlı ve kadın evinden, yurdundan, vatanından uzakta, tanımadığı, bilmediği sokaklarda hayata tutunmaya çalışmazdı. Parklarda, salıncaklarda oynaması gereken çocuklar ülkelerinden kaçarken şişme botların üzerinde can vermezdi. 

TİCARET ANLAŞMALARI
Elbette hiçbir şey yapılamadı diyemeyiz. Elbette bir takım iyi niyetli gayretler oldu.  Mesela 2006 yılında Endonezya’daki, Beşinci Zirve toplantısında imzalanan, “Tercihli Ticaret Anlaşması” olumlu bir adım olmuştur. 2012 yılında Pakistan’daki 8. Zirve toplantısında D-8 Şartı’nın imzalanması ve Küresel Vizyon belgesinin kabul edilmesi sevindiricidir.  D-8’in en önemli ülkelerinden birisi olan İran ile ticaret hacmimizin kısmen de olsa artması mutluluk vericidir.  Ama asla yeterli değildir.  Bir rakam vereyim; d-8 üllkelerinin toplam dış ticareti 1.5 trilyon dolar. Yani dünya dış ticaretinin yüzde 9’u.  Peki bu  8 ülkenin kendi aralarındaki ticareti ne kadar? sadece 120 milyar Dolar.Yani deve de kulak bile değil.  unutulmamalı ki, ekonomik güç siyasi gücü de beraberinde getirecektir. Bugün siyasi bir birlik olan Avrupa Birliği, ilk temellerini ekonomik ortaklıklarla atmıştır.  Türkiye’de Avrupa Birliği Serbest Ticaret Bölgesi var da , D-8 ülkeleri serbest ticaret bölgesi neden olmasın. 

ORTADOĞU TEHDİT ALTINDA
Bütün Ortadoğu tehdit ve kuşatma altında. Etnik ve mezhep farklılıkları tahrik edilerek parçalanmak istenen 22 ülkenin tamamı islam ülkesi. Müslümanlar güçlerini birleştirdiği takdirde bu gidişe dur diyebilir.  iyinin, güzelin, doğrunun ve faydalının hakim olduğu bir dünyayı kurabilir.  Bunun için; İslam Ülkeleri Birleşmiş Milletler Teşkilatı kurulmalıdır.  İslam Ülkeleri Savunma Birliği Teşkilatı kurulmalıdır. Müslüman olsun ya da olmasın bütün insanların zulümden ve işgallerden kurtulmalarının yolu sağlanmalıdır.  İslam Ülkeleri Bilim ve Kültür İşbirliği Teşkilatı kurulmalıdır. Bu teşkilat bilim ve teknoloji paylaşımına aracılık etmelidir.  İslam birliğine giden yolun ilk nüvesi, ilk adımıdır.  Hep söylediğimiz gibi: inanıyorsanız üstünsünüzdür. Çünkü zafer ona inananlarındır. Ramazan’ınız mübarek olsun.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.