banner559

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kocaeli’ne geliyor!

banner418

Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi imza töreninde konuşma yapan Tahir Büyükakın, Recep Tayyip Erdoğan’ın 9 Ağustos’ta Kocaeli’ne geleceğini açıkladı. 

banner482
Cumhurbaşkanı Erdoğan Kocaeli’ne geliyor!
28 Temmuz 2020 Salı 12:09

banner535

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilecek olan Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi kapsamında TÜBİTAK’la birlikte imzalanacak protokol sebebiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kocaeli’ne geleceğini açıkladı.

“GENÇLERİMİZ KÖYLERDE GELİN BULABİLECEK”
Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Üretim Teşvik Projesi imza töreninde konulan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın “Gerçekten günün bütün yorgunluğu bu tür günlerde unutuluyor. İnanılmaz mutluyum ben bugün. Acayip keyifliyim. Böyle değer üreten, üretime katkı yaratan, kadın emeğine de katkı sağlayan projelerde sizlerle bir araya gelmek muazzam bir şey. Tramvay yapıyoruz metro yapıyoruz ama bu bir başka güzel. Bugünlerden çok daha güçlenerek üretim artacak. Hep böyle bir hikaye yazılır ya köye dönüş köye dönüş iyi de nasıl dönelim? Bunun ekonomik sebepleri nasıl sağlanacak kimse bunu düşünmez. Uçsuz bucaksız bir tarlalar görürsünüz Avrupa’ya giderseniz. Bir tane kocaman traktör vardır. İnsan da görmezsiniz pek. Kalabalık da yoktur yani. Avrupa’nın bugün tarımda çalışan nüfusun yoğun olduğu yer birisi İspanya birisi Fransa. Bakın hepiniz biliyorsunuz aslında. Bir anne baba vardır onların 3 çocuğu vardır. Tarlalar bölünmeye başlar. Tarlalar bölündükçe o tarla o kadar kalabalık bir aileye bakmaya yetmez. Ölçek olarak o aileye bakacak neticede yapılması lazım. 
 

“BU İNSANLAR NEDEN KALMIYOR”
Tarımda yaptığınız ekonomik faaliyetin katma değerini yükseltilmesi lazım. Ya ektiğiniz şeyin değeri yükselecek. Ya da öbürü olacak. Bu kırsal kente göç meselesi sanayi devriyle başlar. Sanayi devrinde çalışacak insanlar tarımda o tarafa doğru gitmeye başlar. Bizim tarımda çalışan nüfusun sayısı bir yere kadar geldi. Bu yüz ölçümünde yapılan tarımsal faaliyetle bu insanlar geçinebilir mi diye baktığımızda geçinemediğini ve göç ettiğinde görüyoruz. Bunların sebepleri üzerinde düşünmeniz lazım. Bu insanlar neden kalmıyor. Mesela bir kız istediğinizde o kız fabrikada işe girersen ve şehirde oturursan sana varırım diyor ama inşallah bu projeyle gençlerimiz köylerde gelin bulabilecekler. Ana nokta bu.” dedi.
 

“BUĞDAY EKTİĞİNİZDE 1 TL KAZANIYORSUNUZ”
Sözlerine devam eden Büyükakın; “Oturduk arkadaşlarla düşündük. Birçok başlık altında tarımsal destek veriyoruz. 12 milyon TL tutuyor bu. Veterinerden ziraat desteğine kadar ama her ne yaparsanız yapın ekonominin de kendisine göre yerçekimi kanunu var. Ben üniversite öğrencisiyken babam terziydi. Ben de ekonomi öğrencisiydim. Babama dedim sen bir haftada 1 ceket yapıyorsun batarsın dedim. Babam da oğlum ben bu işten sonra ne yapayım dedi. Oradan çıktılar konfeksiyon atölyelerinde çalışmaya başladılar. Belini daraltan, paçasını kısaltan işlevler yapıyorlar. Bizim Türkiye’nin geneline yayabileceğimiz bir konjonktür oluşturmaya çalışıyorduk. Buğday ektiğinizde 1 TL kazanıyorsunuz. Yıllar önce yine üniversite öğrencisiyken bir hocam Kandıra’yı nasıl kalkındırırız diye bir sempozyum yapmıştı. O gün de konuşmaya iğneleyici bir konuşmayla başladım. Siz dünyanın en iyi hindisini de üretseniz insanları burada tutamazsınız. Üretir hindiyi satarsanız fiyatı bu kadar. Hindiyi döner yaparsanız fiyatı bu kadar. Tüyünden yastık yaparsanız bilmem ne oluyor? Aslında az önce hazırlanan videoda diyeceklerimizin hepsini gösterdi arkadaşlarımız. Çiftçinin bir sorunu var değil mi görmediği şeyi yapmıyor. Birisi geliyor bunu ekersen böyle oluyor. Ekeceksin. Zaten kıt kanaat geçiniyor birinde görmesi lazım. Göstermeyi beklemek anlamsız. Bazı projelerde de veriyorsunuz siz. Parası sizden çıktığı için emek veriliyor. Oda olmasın dedik. Gelir veya tohum desteği verdiğimizde onun değeri bilinmez. Hindiden döner yapalım mantığı var ya aynı onun gibi yapalım diye düşündük. Biz bunun yağını çıkartıp yaparsak bu 1’se o 18 olacak. Yani ektin kaldırdın sattın 1 TL, yağını yaptın sattın 15 TL. Bunu da yapmalıydık ama böyle bir tesisi çiftçilerimizin yapma şansı yoktu.” ifadelerine değindi.
 

“9 AĞUSTOS’TA CUMHURBAŞKANI’MIZ GELECEK”
“Çiftçilerimiz eksin burada yağı çıkartırsın. Çiftçilerimiz satsın. Bu yağın borsası da burada kurulsun dedik. Ticaret Odası başkanımızla görüştük o da dedi ki hay hay yapalım başkanım. Yağ çıkarma tesisini kurduk TÜBİTAK’la da konuşalım dedik. Üzerinde durdukça çalıştıkça gördüğümüz bir şey bu. Onu yaptığınızda da ilaç ham maddesi oluyor. TÜBİTAK’da da bunun laboratuvar gibi bir yeri var. Orada da incelemelerini yaptık. Ondan sonra da küçük modeller kurulacak sonrasında da bu iş ekonomik olur mu ona bakarlar. Biz bu 3 tane tıbbi aromatik bitkiden bu çalışmayı da orada yapılabileceğini gördük ve onlarla da anlaşma imzaladık. Kandıra’da başlayacağız sonrasında toprağı uygun diğer ilçelerimizde de bunu uygulayacağız. Sonrasında da bununla kalmayacağız. Bir çiftliği ziyaret ettik. Orada da gerçekten çok büyük bir hayvancılık vardı. Yoğurdundan, peynirine, sütüne her şeyi üretiyorlardı. Biz sadece tıbbi aromatik bitkiler alanında değil birçok projede çalışacağız ve bu projelerin geleceğini de göreceksiniz. Tarım da katma değerin hayvancılıkta katma değerin Kocaeli daha temiz bir şekilde yoluna devam edebilir. 9 Ağustos’ta Cumhurbaşkanımız gelecek ve TÜBİTAK ile orada ilaç ham maddesi üretmek için protokol imzalayacağız. İçinde kadın emeği olan projelerde yapacağız. Eylül ayında tarlalara fidanlarımızı ekeceğiz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı. Büyükakın’ın konuşmasının ardından imza törenine geçildi. Projede yer alan çiftçilerle birlikte Tıbbi ve Aromatik Bitki Projesi protokolü imzalandı. İmzanın ardından programa katılan çiftçilerle birlikte protokol toplu fotoğraf verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 2 hafta önce
O fettullah sever Şenol Ergüney varsa o işten hayır gelmez,acaba Tıbbi Aromatik Bitkiler binasının müteahhitliğini mi yapacak ki,sayın Cumhurbaşkanımızın karşısına Şenol adlı Kosaderci,Bank Asya’da hesabı olmuş ve halen Kosader mensuplarıyla yol yürüyen ahlak fukarasının çıkarılmaması dileğiyle !