banner478
banner421

'Çoğulcu sistemin gerginliği siyasal yaşamı etkiliyor'

banner418

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Çoban Mustafa Paşa Tarihi Sempozyumu’ndan yeni bildiriler çıkmaya devam ediyor.

banner482
'Çoğulcu sistemin gerginliği siyasal yaşamı etkiliyor'
25 Mart 2017 Cumartesi 14:30

banner460

Kocaeli Uluslararası Çoban Mustafa Paşa Tarih Sempozyumu’nda bildiri sunan akademisyenlerden Kocaeli Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Esma Torun Çelik, çoğunlukçu seçim sisteminin yarattığı gerginliğin siyasal yaşamı etkisi altına aldığını söyledi.
 

MALKAÇOĞLU SALONU
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nce, kent ve tarihine ışık tutmak amacıyla bu yıl dördüncüsü gerçekleştirilen "Uluslararası Çoban Mustafa Paşa Kocaeli Tarihi Sempozyumu, ikinci gününde Kocaeli ölçeğinde farklı konular hakkında üniversitelerden akademisyenlerin bildirilerini açıklamasıyla devam etti. Malkaçoğlu Salonu’nda gerçekleştirilen oturumların öğleden önceki ilk ayağı Prof. Dr. Orhan Kılıç’ın başkanlığında gerçekleştirildi.
 

SİYASİ ÇATIŞMALAR KOCAELİ’Yİ ETKİLEMİŞ
Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Esma Torun Çelik adına sunumunu  aynı üniversitede yüksek lisans öğrencisi olan Tuğçe Erdoğan gerçekleştirdi.  Erdoğan, Çelik’in “Çok Partili Hayatın İl Yıllarından 1960 Askeri Darbesine Kocaeli’nde Siyasal Hayat” konusunda araştırmalarını paylaştı. Sunumda şu bilgilere yer verildi: İlk mebus heyecanını yaşayan İzmit, siyasette etkin kentlerin başında geliyor. 1946 yılında Kocaeli’nden 10 milletvekili çıkmış olmasına rağmen seçimlerden askeri darbeye kadar hiç milletvekili çıkmamıştır. Bunun en temel nedeni kendi iktidarlarında çıkardıkları çoğunlukçu seçim sistemidir. Bu sistemin yarattığı gerginlik kentin siyasal yaşamında etkili olmuştur. 1955’ten sonra iktidar ve muhalefet arasında çatışmaların dozunun artması Kocaeli’yi etkilemiş ve darbeye giden süreçte partiler arasındaki ilişki de kentte sertleşmiştir” bilgilerini paylaştı.
 

ZORUNLU VE GÖNÜLLÜ UYGULAMALAR
Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Fahri Sakal “Tek Parti döneminde Kocaeli’nde Beden Eğitimi Mükellefiyeti Uygulamaları”, konusunda bildirilerini açıkladı. 1923 ile 1950 yılları arasında zorunlu ve gönüllü uygulamalar olduğuna dikkat çeken Sakal, bunlardan birinin de Kocaeli vilayetinde uygulanan Gönüllü Beden Terbiyesi Mükellefiyeti olduğunu vurguladı. “Kocaeli’nde bu işe önem verilmiş. Ancak bu önem mahalli yöneticilerin desteğine ve ilgisine bağlı kalmış, mahalli yönetici ilgi göstermeyince de vatandaşın haberi olmamıştır. Mükellef sayılan halkın ilgisizliği, yöneticilerin ve hatta beden eğitimi öğretmenlerinin de kayıtsızlığı üzerine bir cezai yaptırım da olmayınca unutulup gitmiştir” dedi.
 

KOCAELİ’NDE SITMA SORUNU
Doç. Dr. Önder Duman “Cumhuriyetin ilk yılarında Kocaeli Vilayetlerinde Sıtma Mücadelesi” konusunda bildirisini sundu. 23 bölgede sıtma sorunu olduğunu ve bu konuda ciddi çalışmalar yapıldığını kaydeden Duman “Söz konusu soruna savaş dönemi ve göçler etki etmiştir. Tüm Türkiye’de büyük bataklıkları kurutmaya yönelik ciddi çalışmalar yapılmıştır. Kocaeli’ de o dönemde bataklıkların çok yoğun olduğu bir dönem. Kocaeli en çok sıtmanın olduğu yerlerin başını çekmiştir. 1928 yılında dördüncü sırada Kocaeli sıtma bölgesi ilan edilmiştir. 16 aylık sürede 92 bin klinik muayanesi yapılıyor. Bölgedeki sağlık altyapısı o dönemde iyi değil. Vilayet dahilinde özel idareye ait 50 yataklı, Adapazarı’nda 15 yataklı bir özel hastane var. Hastalığın yoğun olduğu bir bölgede mücadele yürütülüyor” dedi. Sulak alanlara yönelik de çalışmalar yapıldığına dikkat çeken Duman, Adapazarı Gökçeören, Bakırlı ve İzmit Derbent bataklığında çalışmalar yapıldığını belirtti. “1926 yılı sıtma kanunu halka hastalıkla mücadelede mükellefiyet yüklemiştir”diye konuştu.
 

REKLAM VE İLANLARLA TİCARİ VE KÜLTÜREL HAYAT
Kırıkkale Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Fatma Açıkgöz de sunumunu  “Reklam ve İlanlar ışığında Cumhuriyetin İlk Yıllarında Kocaeli ve Çevresinde Ticari ve Kültürel Hayat” konusu üzerinden gerçekleştirdi. Gazetelerde ve dergilerde çıkan reklam ve ilanlardan örnekler vererek o dönemin ticari ve kültürel hayatını anlatmaya çalışan Açıkgöz “İzmit’te imalathane ilanlarıyla ilgili örnekler de sundu.
 

GÖLCÜK TERSANESİ
Oturum başkanlığını Prof. Dr. Enes Şahin’in yaptığı öğleden önceki oturumun ikinci ayağında ise Balıkesir Üniversitesi’nden Doç. Dr. Zeki Çelik “1933 ile 1960 yılları arasında Kocaeli’nin Gururu Gölcük Tersanesi Resmi Belgeler ve İstanbul Basınına Yansımalar”, Kırklareli Üniversitesi’nden Yrd. Doç. Dr. Mahmut Akkor da Osmanlı’dan Cumhuriyet’e Gölcük Tersanesi’nin Yapım Süreci” konulu sunum yaptı.
Halk İnkılabının Kocaeli basınına Yansımaları konusunu Sabaattin Zaim Üniversitesi’nden Dr. Ekrem Saltık ele alırken Kocaeli Üniversitesi’nden Doç. Dr. Levent Atalı ve Sercan Karabacak da “Tarihsel Süreçte Kocaeli Kent Yaşamında Spor Yayınları” başlığı altında bildirilerini sundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.