banner601
banner559

CHP’li meclis üyesi kişiye özel imar değişikliğini savundu!

banner418

Son günlerde İzmit’te oldukça tartışılan kişiye özle imar değişikliğini CHP’li meclis üyesi Arsal Arılsal savundu.

banner482
CHP’li meclis üyesi kişiye özel imar değişikliğini savundu!
27 Ağustos 2020 Perşembe 14:36

banner603
banner535

İzmit Belediyesi meclisinden oy birliği ile geçen, Büyükşehir Belediyesi meclisinde ise CHP’li meclis üyelerin itirazına rağmen kabul edilen kişiye özel imar değişikliği tartışması sürüyor. İzmit’te Recep Ekşi’ye özel imar kıyağına CHP’li meclis üyelerini İzmit’te oy vermesine rağmen en büyük tepki de yine CHP’lilerden gelmişti. Bunun yanında TMMOB Mimarlar Odası Kocaeli Şubesi’de kararı sert ifadelerle eleştirmişti. Yapılan açıklamada “Kocaeli’ne ihanettir” denilmişti.

“MEVCUT YAPILAŞMA KOŞULLARININ UYUMLU”
Konuyla ilgili tartışma devam ederken, kişiye özle imar değişikliğini CHP’li meclis üyesi Arsal Arılsal savundu. Yapılan imar değişiklini, “iyi bir yapılaşmanın önünü açmak” olarak değerlendiren Arısal’ın açıklaması şöyle; 


“İzmit Belediyesi Meclisi ardından. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinden geçen G23b.25d.2b uygulama imar paftası. 1560 ada. 10 parseldeki plan tadilatı ile ilgili son günlerde basında ve sosyal medyada çıkan haberlerin şahsımıza yönelik saldırıya dönüşmesi ve mesnetsiz ithamlar üzerinden tartışılması sonucunda bir açıklama yapmak gereği doğmuştur. Komisyonumuzdan oybirliği ile geçen imar planı tadilatı aylarca tüm olumlu ve olumsuz yönleriyle tartışılmış. Yahya Kaptan toplu konut alanının mevcut yapılaşma koşullarının uyumluluğu üzerinden değerlendirilmiştir. Öncelikle belirtilmesi gerekir ki komisyon tarafından meclisten süre uzatımı alınması sebebiyle de basında ve kamuoyunda da farklı ortamlarda tartışmaya açılmıştır. Dolayısıyla bahse konu imar planı değişikliğinin sessiz sedasız ve Cumhuriyet Halk Partili Meclis üyelerinin dahi bilgisi dışında geçmesi yorumları hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır.
 

“KOCAELİ’YE YAKIŞMAYACAK PLANLAMA”
Bilindiği üzere Yahya Kaptan mevcut yapılaşma koşullarıyla sahip olduğu yeşil alan, sosyal donatı alanları ve sahip olduğu imkânlarıyla- bölgenin tüm olumsuz koşullarına rağmen- İzmit’in en çok tercih edilen ve mevcut durumdaki planı ile övünülen bölgesidir. Bölgenin mevcut fiziki durumu deprem sonrasında revize edilen imar planı kararları ile örtüşmemektedir. Deprem sonrası revizyon imar planı kararlarının içeriğinde bakanlığın bölgede kat sayısını indiren ancak bina taban alanı oranını arttırıcı nitelikteki mevcut durumla uyumsuz ve yapı yoğunluğunu arttırıcı değişiklik yaklaşımı yer almaktadır. Taban alanı kullanımı yaklaşık %18 civarında iken bu oran %40'a çıkarılmıştır. Yönetmelikteki boşluklarla bu oran yaklaşık olarak %45’lere çıkacaktır ki bu da mevcut yapılaşma koşulları ile beğenilen Yahya Kaptan’ı kaybetmemiz anlamına gelecektir. Yahya Kaptan’ın tamamen yıkılıp yeniden yapıldığı bir senaryo olasılığında yeni bir yapılaşma ile bölgenin yapısı bozulacak ve Yahya Kaptan’ın yüksek katlı olması sayesinde sahip olduğu tüm donatı alanlarının yok olması anlamına gelecektir. Dolayısıyla plan değişikliğinden önceki imar hakları ile elde edilecek sonucun isteniyor olması, gerçekten planı ile övünülen bir bölgede aynı amacı mı içerdiği yoksa mevcut dokuyu bozarak plan kararlarının sonucu düşünülmeksizin uygulandığı öngörüsüz bir planın savunuculuğu mu olduğu anlaşılamamaktadır. Dolayısıyla 3-4 kata mahkûm olmuş olan İzmit'in, 8 kata kadar yükselmesi sayesinde, mevcut doku ve planlama anlamında tek nefes alabilen bölgesinin yine 3-4 katta tutularak dip dibe bloklar haline getirilmesi Kocaeli’ye yakışmayacak bir planlama olacaktır.
 

“ÜSLUPSUZ BİR ŞEKİLDE”
Çok da bulamadığımız bir kültürü yok etmiş olacaktır. Dolayısıyla mevcut yapılaşmanın değil kâğıt üzerinde var olan ancak hayata geçirilmemiş olan mevcut plan kararlarının sorgulanması gerekirken kat artışının sorgulanması herhangi bir planlama ve şehircilik ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Gerek bilim insanlarının gerekse hukuk, planlama ve herhangi bir bilim alanı içinde olmayan, halk tarafından yürütülen tartışmanın da yine üslupsuz bir şekilde planlama odaklı değil, sadece kat artışı üzerinden değerlendirilmesi ve adeta bir karalama kampanyasına dönüştürülmeye çalışılması ise bu kentin ayıplarından birisi olarak kalacaktır.
 

“BUNU RANT OLARAK DEĞERLENDİRMEK” 
Şunu özellikle ifade etmek isterim ki: plan değişikliği herhangi bir ilave emsal içermemektedir. Herhangi bir fonksiyon değişikliği içermemektedir Plan tadilatı öncesinde nasılsa sonrasında da aynı alan, aynı metrekare üzerinden bir yapı ortaya konulabilecektir. Yalnızca daha fazla yeşil alana sahip olacak daha yoğun bir kütlenin ortaya çıkmasını engelleyebilecek ve daha iyi bir mimarinin ortaya çıkabilmesi adına esneklik sağlayabilecek bir imkân tanımaktadır. Bunu rant olarak değerlendirmek ve parselin tamamının binaya boğulmasını istemek ise herhangi bir bilimsel mimari ve planlama anlayışla örtüşmemektedir ve İzmit’in iyi bir yapılaşmaya sahip olmasının karşısında olmak anlamına gelmektedir.
 

“MAL BULMUŞ MAĞRİBİ GİBİ” 
Özetlemek gerekirse: Kocaeli içinde var olan ve gerçekten rant amacıyla yapılan hiçbir plan değişikliği ile ilgili herhangi bir ses çıkarmayıp, mal bulmuş mağribi gibi, herhangi bir emsal alanında ve fonksiyon değişikliğinde bulunulmayan yalnızca daha iyi bir yapılaşmanın önünü açmaya yönelik yapılan bu plan değişikliği ile ilgili yapılan tüm harici yorumların art niyet taşıdığını düşündüğümüzü belirtmemiz gerekir Gerek Mimarlar Odası Kocaeli Şube Yönetiminde, gerekse de Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetiminde aldığım tüm görevler süresince, kamu yararına olmayan her türlü kararın karşısında durduğumu, bu karşı duruşu hukuki süreçler eşliğinde yürüttüğümü ve bu süreçlerde ailemin dahi tehdit edildiği zamanlardan geçtiğimi belirtmek isterim. Bu zamana dek hiçbir çıkar uğruna ödün vermediğim ilkelerimin, böyle bir konu için çiğnemişim gibi yansıtılmasını son derece seviyesiz bulduğumu ayrıca ifade etmem gerekir. 

“DAHA YAŞANABİLİR KENTLER İÇİN”
Bu kent hepimizin. Kentle ilgili alınacak herhangi bir yanlış karar karşısında seviyeli tartışmalar ve gerektiğinde hukuki süreçler yürütülmesini önemli buluyorum. Asla biz en doğrusunu biliriz gibi bir zihniyette olmadığımızı, kenti tüm paydaşlarıyla birlikte yönetmeye talip olduğumuzu göreve geldiğimiz ilk günden bu yana söylüyor ve uyguluyoruz. Artık mesnetsiz ithamlar, karalama kampanyaları gibi kavgalar yerine dayanışma içinde olabildiğimiz, daha iyiyi birlikte aradığımız bir sürece geçme umudundayız. Daha yaşanabilir kentler için verdiğim mücadeleyi ve hissettiğim duyarlılığı, meslek örgütümde: şube ve genel merkezde yürüttüğüm görevlerde olduğu gibi. İzmit Belediye Meclis üyesi olarak da aynı minvalde devam ettirmeye çalışıyorum. Meslek disiplinleri arasındaki bilgi birikimlerinden fayda sağlayacak her türlü tartışmayı değerli bulduğumu ve birbirimizi anlayarak, birlikte hareket ederek daha yaşanabilir kentler için mücadele etmeye, elimden gelen gayreti göstermeye her zaman hazır olduğumu bir kez daha ifade etmek isterim.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.