banner608
banner601
banner559

CHP’den Sayıştay raporlarına sert tepki… “Cumhuriyet savcılarımız gereğini yapacaklardır”

banner418

Sayıştay tarafından açıklanan denetim raporları ile ilgili bir açıklama yapan CHP Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir, “Ülkenin dört bir yanında bu memlekete sevdalı, haktan hukuktan yana savcılarımız var. Sayıştay’ın tespitlerini incelemeyecek ve gereğini yapacaklardır” dedi.

banner482
CHP’den Sayıştay raporlarına sert tepki… “Cumhuriyet savcılarımız gereğini yapacaklardır”
05 Şubat 2020 Çarşamba 13:47

banner603
banner535

Geçtiğimiz günlerde Sayıştay tarafından açıklanan denetim raporları yayınlanmasıyla birlikte belediyelerde çok sayıda usulsüzlük tespit edilmişti. Raporlara yansıyan usulsüzlüklerle ilgili CHP Büyükşehir Meclisi Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyeleri Orhan Tanış, Özlem Ejderoğlu Çankaya ve Mehmet Nuri Paşa, İl Başkanvekili Selim Yıldız’ın katılımıyla Sayıştay Raporları ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi.

“PARTİ İÇERİSİNDE SÖZDE BARIŞ HAVASINI YARATMAK İSTİYORLAR”
Açıklamayı yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Başkanvekili Engin Taşdemir; “Sayıştay, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 38 bulgu tespit etti. Yıllardır ilk defa bu kadar çok bulguya rastlanıyor. Bu duruma çok şaşırmamak lazım. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde bir iktidar değişimi yaşandı. Bir yandan yeni yönetimin farkını ortaya koymak istiyorlar. Bu sebeple eskinin hatalarını açık ediyorlar. Bir yandan da eski ile yeniyi kıyaslayan gazetecileri günah keçisi ilan ederek parti içerisinde sözde bir ‘barış’ havasını yaratmak istiyorlar” dedi.

“BUNLAR 15 YIL BOYUNCA NEDEN ORTAYA ÇIKMADI?”
Sözlerine devam eden Taşdemir; “Geçmişin kusurları bir bir ortaya çıkıyor. Bugünle ilgili konuşan kimse yok. Bugünün kusurları ileride Sayıştay tarafından ortaya çıkarılacak mı merak ediyorum. Bu merakım geçmiş dönemlerde Sayıştay’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bugünkü kadar ciddi tespitler yapmamasından kaynaklı.  Bugün 38 kusurdan konuşuyoruz. Bu kusurlar içerisinde 2004 yılından beri süregelen aksaklıklar var. Peki bunlar 15 yıl boyunca neden ortaya çıkmadı? Ne oldu da şimdi bunları konuşuyoruz? Ya bugüne kadar bunları sakladılar ya da bugün birileri geçmiş dönemin her şeyini ortaya çıkarmak istedi” diye konuştu.
 

“HANGİ AKLA HİZMET PERSONELİ ÖDÜLLENDİRDİNİZ?”
Taşdemir şunları söyledi; “En dikkat çeken kusur Kudüs’e mektup yarışmasıyla ilgili. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalıyor. Bu protokol gereği Kudüs’e mektup isimli bir yarışma düzenleniyor. Söz konusu yarışmaya yalnızca öğrenciler katılıyor. Ancak yarışmanın sonunda ödül olarak 18 Büyükşehir Belediyesi personeli Kudüs’e gönderiliyor. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Hangi akla hizmet personeli ödüllendirdiniz? Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki en büyük sorunlarından biri de usulsüz kadrolaşma. Tek tek Sayıştay tespit etmiş. Biz demiyoruz bunları, devletin kurumu diyor. Hizmetli kadrosundan birini işe almışlar, sayman yapmışlar. Yine hizmetli kadrosundan biri öyle yükselmiş ki itfaiyede başçavuş olmuş. Mesleki yükselmeleri de sınavsız yapmışlar. Teknik elemanlar birden bire mühendis kadrosuna atanmış. Bu usulsüzlükler devam ediyor. Yeni yönetimin düzeltme gibi bir amacı var mı merak ediyoruz…
 

USULSÜZ KADROLAŞMA 
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ndeki en büyük sorunlarından biri de usulsüz kadrolaşma. Tek tek Sayıştay tespit etmiş. Biz demiyoruz bunları, devletin kurumu diyor. Hizmetli kadrosundan birini işe almışlar, sayman yapmışlar. Yine hizmetli kadrosundan biri öyle yükselmiş ki itfaiyede başçavuş olmuş. Mesleki yükselmeleri de sınavsız yapmışlar. Teknik elemanlar birden bire mühendis kadrosuna atanmış. Bu usulsüzlükler devam ediyor. Yeni yönetimin düzeltme gibi bir amacı var mı merak ediyoruz.

“KAMU ZARARI MEVCUT”
Kusurlardan biri de konteyner ve prefabrik yapılarla ilgili. İbrahim Karaosmanoğlu yönetimindeki belediye müteahhitlerin inşa etmesi zorunlu olan bu yapıları inşa etmemesine göz yummuş. İnşa edilmesi gereken bu yapılar inşaat sonrasında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin malı oluyor. Ancak belediye inşa edilmeyen bu yapıları alamamış. Büyük bir kamu zararı var ortada. Bir başka göz yumulan eksiklik ise inşaat ofislerinde gerçekleştirilmiş. Bu eksiklikte tıpkı prefabrik ve konteynerler gibi. Müteahhidin inşa etmesi gereken ofisler inşa edilmemiş. Belediyenin ofisleri kullanılmış bu işler için. Belediye işin sonunda ortada ofis olmadığı için bir devralma durumu olmamış. Yine kamu zararı mevcut. Anahtar teslim olarak ihale edilmesi gereken yapım işleri parça parça ihale edilmiş. Burada da kamu zararı mevcut. Bu da yetmemiş doğrudan temin ve pazarlık usulü ile pek çok ihale yapılmış. Kamu yine zarar etmiş.  Çalışanlara ödenen “Sosyal Denge” ödemesinin yenilenmesi ile ilgili maalesef ki meclis kararı alınmamış.
 

“SAYIŞTAY ANCA ŞİMDİ ORTAYA ÇIKARABİLMİŞ”
Az önce bahsettim. 2004 yılından bu yana gelen bir usulsüzlük. Gebze terminalinin 2004 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınması gerekiyordu. Belediye İzmit ve Gölcük’ü devralmış. Bunların gelirlerini 15 senedir alırken, Gebze terminalinin geliri Gebze Belediyesi’ne bırakılmış. 15 yıl boyunca bu usulsüzlük devam etmiş. Sayıştay anca şimdi ortaya çıkarabilmiş.  Yapım işlerinin büyük bir kısmında iş programının süresinde sunulmadığı ve sözleşmelerde buna ilişkin yaptırımın düzenlenmediği görülmüş. Yani bu ne demek, bir ihale ile iş yaptırıyorsunuz, bu işin ne zaman teslim edileceği yazmıyor. Alıcı firma kafasına göre istediği zaman işi bitirebilir. Bundan doğan zararı kim çekiyor? Tabi ki Kocaeli halkı çekiyor. 
 

“İHALESİZ BİRİLERİNE PEŞKEŞ ÇEKİLMİŞ”
İzmit’te bulunan otobüs terminalinin Ulaşım Park A.Ş’ye devredilmesini de usulsüz bulmuş Sayıştay. Biz bu konuda uyarmıştık. Sayıştay diyor ki, terminaller büyükşehir sorumluluğundadır. Bu nedenle terminal binası ayni sermaye olarak devredilemez. Bakınız 2017 yılında bu kararı Kocaeli Büyükşehir meclisinde oyladılar biz ise şerh koyduk.  Bunun kanuna aykırı olduğunu belirttik. Şimdi gelinen noktada Sayıştay bir kez daha bizi haklı çıkardı. Önemli konulardan birisi de Parkomatlar ile ilgili. Sayıştay denetim raporunda, Parkomatlı park yerlerinin Belde A.Ş şirketine ihalesiz verilmesini usulsüz bulmuş. Belde A.Ş.’ye ihalesiz verilen bu yerler yine ihalesiz birilerine peşkeş çekilmiş. Konu ile ilgili meclis kararının iptal edilmesini belirtmiş. Yine bu konu ile ilgili de o dönem ki meclis kararına muhalefet şerhi koyarak, yapılan işlemin kanunsuz olduğunu belirmiştik. Sayıştay bir kez daha bizi haklı çıkardı. Maalesef Sayıştay sadece denetliyor. Herhangi bir yaptırımı yok. Büyükşehir Belediyesi’ne bir anlamda öneri de bulunuyor. Belediye yine dilediği gibi işler yapmaya devam edebiliyor. Burada önemli iş cumhuriyet savcılarımıza düşüyor. Ben inanıyorum ki ülkenin dört bir yanında bu memlekete sevdalı, haktan hukuktan yana savcılarımız var. Sayıştay’ın tespitlerini incelemeyecek ve gereğini yapacaklardır. Biz Kocaeli için rapordaki detayları paylaşarak üzerimize düşeni yaptık. Sırada usulsüzlüklerle ilgili cezai yaptırım uygulayacak savcılarımızın olmasını umuyoruz.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 8 ay önce
Adalet yetkililerine sesleniyorum,usülsüzlüklerin üzerine daha fazla gidilsin!