banner521
banner533
banner549

CHP’den Sapanca Gölü’nden su alınmasına tepki; “Halkımız ne içtiğini bilmiyor”

banner418

Yuvacı Barajı’nda su seviyesin düşmesi sonrası Sapanca Gölü’nde takviye su alımına başlandı. Konu ile ilgili CHP ise “Halkımız ne içtiğini bilmiyor” diye tepki gösterdi.

banner482
CHP’den Sapanca Gölü’nden su alınmasına tepki; “Halkımız ne içtiğini bilmiyor”
02 Aralık 2019 Pazartesi 16:15

banner552
banner535

Kocaeli’nin en önemli içme su kaynağı olan Yuvacık Barajı’nda su artık tükendi. Yuvacı Barajı’nda su seviyesin düşmesi sonrası Sapanca Gölü’nde takviye su alımına başlandı. Konu ile ilgili CHP Kocaeli İl Başkanlığında, Doğa ve İnsan Hakları İl İzleme Kurulu tarafından basın açıklaması düzenlendi. Basın toplantısına ilk sözü alan CHP İl Başkan Yardımcısı Karaman; “2000’li yıllardan sonra özellikle de 2015’den itibaren ormanlık alanların 2B arazisi kapsamına alınıp %20 imar izni verilmesiyle yapılaşma hızla artmıştır ve halen de devam ederek Sapanca tepeleri betonla kaplanmıştır. 1986- 1990’lı yıllarda bir dönüm arsa 50-60 bin TL’ye satılırken yapılan villalar 1 milyon 250 bin Dolar’a satılmaktadır. Bu da orman kıyımında etkili olmuştur. Sapanca’nın bütün dereleri su şişeleme şirketleri tarafından parsellenmiş durumda olup su kaynakları göle ulaşamamaktadır. Sapancalılar önceden dereden içtikleri suyu şimdi para vererek içmektedir.” ifadelerini kullandı.
 

“GÖLE KİMYASALLAR KARIŞIYOR”
Çevrede ki birçok işletmenin atıklarını göle aktardığını dile getiren Karaman; “Sapanca’nın tepelerindeki yapılaşmaların bir kısmı atık sularını direkt göle deşarj etmektedir. Bunun yanında Maden Dere, bölgedeki vahşi depolama alanında ki atıkları ve taşocağı atıklarını göle taşımaktadır. Eşme Dere bölgedeki bir fabrikanın kimyasal atıkları ile bir çiftliğin hayvansal atıklarını yine göle taşımaktadır. Maden Deresi’nde aynı zamanda bir kanalizasyon devresi ucu açık şekilde göle deşarj edilmektedir. Sapanca Gölü’nün suyu aynı zamanda sanayi ve tarımda sulama maksatlı olarak da kullanılmaktadır. Tüm bunların sonucunda gölün kodunun düşmesi ve göle ulaşan derelerdeki kirlilik ve yapılaşmaların atık sularının göle verilmesi gölün kirlenmesine neden olmuştur, olmaya da devam etmektedir.” dedi.
 

“KOCAELİ HALKI NE İÇMEKTEDİR?”
 Gölden çekilen suyun klorlanmadığını ve dinlendirilmediğini iddia eden Karaman, “Sapanca Gölü şu anda mezötrafik durumdadır. Yani gölde ötrafikasyon başlamış, oksijen oranı ve canlı varlığı azalmıştır, pelajik ve bentik dokudaki canlı varlığı da bunu ortaya koymaktadır. Bugün itibariyle Sapanca Gölü’nün suyunun 0,5 ppm de klorlanıp dinlendirildikten sonra analizleri yapılıp öyle şebekeye verilebilir. Ancak kirlilik hiç bir tedbir alınmadığı için kirlenme devam etmektedir. Yuvacık Baraj Gölü’ndeki doluluk oranının %16’lara düşmesi sonucu Sapanca Gölü’nden Yuvacık Barajı’na su aktarımına başlanmıştır. Sapanca Gölü’nün durumu bu iken Kocaeli halkı ne içmektedir? Sapanca Gölü’nün suyu ne tür işlemlerden geçirilerek şehir şebekesine verilmektedir? Tüm bu konularda ilgililer, yetkililer tarafından kamuoyunun ivedilikle bilgilendirilmesini CHP Doğa ve İnsan Hakları İl İzleme Kurulu olarak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.
 

“BELEDİYE GELDİ BURAYA ÇÖP DÖKTÜ”
Demet Özgün Karaman’ın ardından söz alan Çevre Mühendisi Sait Ağdacı; “Son 10 yılda birden bire bir çılgınca betonlaşma başladı. 2000’li yıllara bakın. Bir de şimdiye bakın. Müthiş bir betonlaşma var. Demet hanımında bahsettiği üzere arsalar alınıyordu.  İnsanlar arsalarını satıyorlardı. Talep azalmasına karşı az da olsa betonlaşma devam ediyor. Sitelerin ve villaların bir kısmının atık suları Sapanca Gölü’ne akıyor.” dedi. Kartepe Belediyesi’nin vahşi depolama alanı olarak kullandığı yerden Eşme gölüne atıkların karıştığını söyleyen Ağdacı, “Ucu açık kanalizasyonlar var biz bunları tespit ettik. Sapanca’nın bütün derelerinde var. Türkiye’nin kullandığı pet şişlerdeki sular bunların bir kısmı hariç birçoğu Sapanca’da depolanıyor. Ünlü bir marka yapıyor bunu. Zincir bir markette satıyordu. Şimdi de bir Alman firma aldı. Onun yanında eşme tarafında 3 deremiz var. Eşme deresine Belediye geldi buraya çöp döktü. Kartepe Belediyesi burayı vahşi depolama alanı olarak kullanıyor. Fotoğraflarla da kanıtladık bunları. Atıklar meteorolojik şartlarla yağmurla göle geliyor. Aynı zamanda Eşme deresinin orada bir fabrika var. O fabrikadan bu dereye kimyasal atıklar geliyor. Hayvan çiftliği var, hayvansal atıklarda göle geliyor. Sapanca gölünde aynı zamanda sanayi tesisleri tarım sulamasında da istifade ediliyor. Sanayi ve tarımda kullanınca gölün su miktarının azalmasına da sebep oldu. Bunun vermiş olduğu şey kirliliktir. Dibe yaklaştıkça kirlilik artıyor.” dedi. 
 

“PEKİ BU SU İÇİLİR Mİ?”
Sapanca Gölü’nde ki oksijenin gün geçtikçe azalmakta olduğunu vurgulayan Ağdacı; “Sapanca’nın bu haldeki; deminden beri bahsettiğimiz Sapanca gölünün suyu Yuvacık Barajı’na gelmekte ve şehir şebekesine bizlere verilmekte. Peki bu su içilir mi? Sapanca gölünde oksijen gün geçtikçe daha da azalıyor. Dolayısıyla canlı varlığı da azalmakta. Kıyıdan gölün en derin yerine kadar kısımda da gölün tamamında da bir olumsuzluk görüyoruz. 48 çeşit canlı yaşarken bu sayı 8’e düştü. 18 çeşit yaban hayvanı varken bir tek karacayı zor görebildik. Yaban hayvanları da göldeki canlı da azaldı. Bunun için DSİ’de analizler yapıyor ama kamu kurumları açıklamalar yapmıyor. Bu su içilebilir ama gerekli tedbirler alındıktan sonra.” diye konuştu
 

“HALKIMIZ NE İÇTİĞİNİ BİLMİYOR”
Suyun dinlendirildikten sonra halka verilmesini söyleyen Ağdacı, “Bu çöpler de kimyasal atıklar da vahşi depolamadan gelen şeylerde de gölün kirliliği devam ediyor. Hem Sakarya Büyükşehir Belediyesi’ne hem de Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne müracaat ettik lakin bun rağmen herhangi bir tedbir alınmadı. Yuvacık’ta bunun 0,5ppm basınçta belli bir süre dinlendirildikten sonra su halka verilmesi lazım. Acaba veriliyor mu? Bizim merak ettiğimiz konular bunlar. Suyun kalitesi düştü, hastalıklar arttı, ailecek hastalandık gibi şikâyetler alınıyordu. Çok fazla gündem olamadı. Bununla ilgili de İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Çevre Şehircilik Müdürlüğü’nden de Büyükşehir Belediyesi’nden de bütün bu sorularımızın cevaplanmasını ve kamuoyunun bilgilendirilmesini istiyoruz. Halkımız ne içtiğini bilmiyor” dedi.

“SİZ HALA O TADI ALMIYOR MUSUNUZ? BİZ ARTIK ÇEŞMEDEN İÇMİYORUZ” 
Basın açıklamasının ardından kocaelikoz.com muhabirinin sorduğu; “Yuvacık Barajı’na Sapanca Barajı’ndan pompalanan suyun ardından vatandaşların deterjan tadı ve toprak tadı almasını İSU yaptığı açıklamada “Yuvacık Barajı’nda suyun azalmasından dolayı Sapanca Gölü’nden de su alınmaya başlanmıştır. Alınan suyun sıcaklık değeri ve kaynağının değişiminden dolayı su tadında değişiklik hissedilebilmektedir.” açıklamalarını yapmışlardı. Siz bunu nasıl değerlendiriliyorsunuz?” sorusuna Ağdacı; “Sular altında kalan köprüler açığa çıktı. Sapanca Gölü’nden pompaladılar oradan da sular çekildi. Sapanca Gölü’nün de hali bu. Soruyorum size siz hala o tadı almıyor musunuz? Biz artık çeşmeden içmiyoruz.  Bu gölden sular çekiyor. İzmit körfezi gibi olacak, kirlilik seviyesi artacak. Sapanca Gölü’nün kullanılmasını engellemeleri lazım. Bütün gelişmiş ülkeler bunu yapıyor. Şişeleme tesisleri faaliyetlerine son verecek ve göle temiz su gelsin. Vahşi depolamaya son gelecek. Yetmemiş arkasına taş ocağı yapmışlar. Bunların çözümleri bunlardır. Klorlanıp bekletilmediğinin bir göstergesidir bu. Belki de dedikleri doğrudur ama bunlar halka açıklanmalı. Her şeye muhalif bilmem ne değil bu kenti yaşanır hale getirmek için beraber çalışmalıyız.” cevabını verdi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.