banner218
banner125
banner168

CHP’den cedit çıkışı; “Ben yaptım oldu diyorsunuz”

banner65

İzmit Belediyesi Mart ayı Olağan Meclisi’nde görüşülen Cedit Kentsel Dönüşümü ve gerçekleştirilecek işlemler için ilgili gündem maddesi şerh koydu. Grup adına konuşan CHP grup başkan vekili Veli Beyaztaş, “Yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinde belediyemiz baştan itibaren ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmiş ve gelinen son nokta da bu iş de başarısız olunacağı net bir şekilde ortaya koymuştur” dedi.

banner57
CHP’den cedit çıkışı; “Ben yaptım oldu diyorsunuz”
06 Mart 2018 Salı 16:46

banner15

İzmit Belediyesi Mart ayı Olağan meclis toplantısı, İzmit Belediyesi meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi. 18 gündem maddesinin görüşülüp karara bağlandığı meclis toplantısında, Cedit Mahallesi’nde bulunan ve riskli alan ilan edilen 12.6 Hektarlık alanın Kentsel dönüşümü ve konu ile ilgili İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan’a yetki verilmesi CHP komisyonunun şerh koymasına rağmen kabul edildi. Cedit Mahallesi’nde ilk olarak hak sahipleri ile bilgilendirme ve uzlaşı toplantıları yapılacak.  Gündoğdu Mahallesi’nde bulunan Akaryakıt istasyonun satışını içeren maddeye de CHP grubu şerh koydu. Konu ile ilgili konuşan CHP Plan Bütçe Komisyon üyesi Birol Sağlam, “Biz burayı başkası işletsin diye kurmadık. Belediye bütçesi böyle şişirilmez” dedi.

ÇATIR ÇATIR SATARLAR
Konuya ilişkin Birol Sağlam’a cevap veren Başkan Nevzat Doğan, “Belediyeler ihtiyaç duyulan alanlarda halka hizmet veren kuruluşlardır. Bütçemizin üzerine yeni bütçeler ekleyerek hizmet düzeyini arttırmak belediyelerin görevleri arasındadır. Belediyeler bu işlerde her zaman kamu menfaatini birinci planda tutarlar. Bunun için yeri gelir arsayı satar, yeri gelir alırlar. Hem de çatır çatır satarlar, çatır çatır alırlar. Kurum bu işten karlı çıkıyor mu buna bakılır. Bizim yaptığımız işler bu şekildedir. Benzin istasyonu kuracağımız da ısrarla karşı çıkılmıştı. Orada akaryakıt istasyonu ihtiyacı vardı. Şu anda kar eden bir kuruluş orası” dedi.

ÖYLESİNE GEZME DEĞİL
CHP grubunun muhtarların yapacağı yurt dışı gezisini eleştirmesi ve Afrin operasyonu sırasında böyle bir gezi yapılmamasını belirtmesi üzerine cevap veren Nevzat Doğan, “Muhtarların yurt dışına gitmesi öylesine bir gezi değil. Cumhurbaşkanımız talimat vererek muhtarların yurt dışını görmelerini istiyor. Bu bir gezme olayının ötesinde, kendi mahallelerini daha iyi yönetmek için yapılan bir şey. Bu her dönem yapılan planlı gezidir. Muhtarların daha iyi hizmet için yapılan organizasyonlardır. Biz Afrin’de ki olaylar ile ilgili hep veren el olduk” dedi. 
 

TEDAŞ’A YER VERİLECEK
TEDAŞ’ın, mülkiyeti İzmit Belediyesi’ne ait olan Bağlıca Mahallesi’nde bulunan 69 metrekarelik alanın TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi talep edildi. Bağlıca Mahallesi 1037 nolu 32.920,00 m2’lik parselin 69,73 m2’lik kısmının, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 30’uncu maddesine göre TEDAŞ Genel Müdürlüğü’ne devredilmesi için Belediye Başkanına ve Encümene yetki verilmesi konusunun, 5393 sayılı Belediye Kanununun 75.d maddesine göre görüşülmesi teklifi plan bütçe komisyonuna gönderildi.
 

CEDİT İÇİN YETKİ VERİLDİ
İzmit Cedit mahallesi sınırları içerisinde bulunan 2015/7858 sayılı Bakanlar Kurulu kararına istinaden 10/07/2015 tarih ve 29412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak, “6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun”  kapsamında “Riskli Alan” ilan edilen 12.6 hektarlık alanda gerçekleştirilecek planlama, projelendirme ve uygulamalarla ilgili çalışmaların yürütülmesi için Belediye Başkanı’na yetki verilmesi teklifi ile ilgili oy çokluğu ile kabul edildi. Konu ile ilgili konuşan başkan Doğan, “Cedit’de Türkiye’de ilk kez emsal düşüren belediyeyiz belki de. Yeni bir Cedit yaratacağız. Biz oradaki insanlardan sorumluyuz. Burada kimsenin bir kuruş avantajı olmayacak. Tavşantepe’de çok istiyor keşke hemen ona da başlasak” dedi.
 

CHP CEDİT’E ŞERH KOYDU
Cedit Mahallesi ile ilgili gerçekleştirilen oylamaya şerh koyan CHP adına konuşan grup başkan vekili Veli Beyaztaş, “Cedit mahallesinde yapılması planlanan kentsel dönüşüm projesinde belediyemiz baştan itibaren ben yaptım oldu mantığı ile hareket etmiş ve gelinen son nokta da bu iş de başarısız olunacağı net bir şekilde ortaya koymuştur. Proje, bu tarih itibariyle belediyemizin baştan planlamış olduğu sürecin bir çok aşaması tamamlanmış ve söz konusu yerde uygulama aşamasına gelinmiş olması gerekirken, söz konusu planlamada sekteye uğradığı açıkça görülmektedir. Bölge İzmit’in en değerli konumuna sahip yelerden biridir. Bölge ilçemizin merkezi konumunda olması dolayısıyla herhangi bir yeniliğin değerinin ne kadar yüksek olacağı bir gerçektir. Önceliğimiz bölgede yaşayan halkın mağdur edilmeden yaşanabilecek eşitsizlik ve adaletsizliğin önüne geçmektir” ifadelerini kullandı.

OLUMLU OY KULLANMAYIZ 
Beyaztaş ayrıca, “Bu ilkeler doğrultusunda bu projenin doğru ilerleyebilmesi ve daha katılımcı olması için bilimsel bir yaklaşımla gerek Kentimizde bulunan meslek odalarından gerek Kocaeli Üniversitesinden gerekse kentimizin diğer dinamik yapılarını projenin içine dahil ederek yetki ve sorumluluğu paylaşmak gerekir. Böylesi yetkilerin tek başına kullanılmak istenmesi projenin akıbeti açısından da sıkıntılar doğuracağı gerçeğini göz ardı etmemek gerekir. Cedit mahallesinde yaşayan muhataplarla yapılacak anlaşmaları koordine edeceği söylenen uzlaşma komisyonunda belediyenin karar organı olan belediye Meclisi adına meclis üyelerinin olmamasına rağmen bu süreci gerçekleştirmek için yetki noktasında tarafımızdan yetki verilmesi istenmektedir. Bizzat içinde olamadığımız böylesi bir konuda olumlu oy kullanmamızda beklenilmemelidir” cümlelerine yer verdi.
 

banner31

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.