banner521
banner533
banner549
banner559

CHP'den çocuk istismarına sert tepki!

banner418

CHP İl Kadın Kolları öncülüğünde bugün, çocukların cinsel istismarına yönelik tepki için eylem yapıldı

banner482
CHP'den çocuk istismarına sert tepki!
26 Nisan 2019 Cuma 12:43

banner560
banner535

Son yıllarda artan çocuk istismarı haberlerine CHP İl Kadın Kolları Örgütü öncülüğünde bugün Sabri Yalım Parkı'nda eylem yapıldı. Eyleme CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve CHP İzmit İlçe Başkanı Hakan Çakar da katıldı. Basın açıklaması İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya tarafından okundu. 

Kaya, açıklamada şu ifadelere yer verdi: 

"Bugün sizlerin karşısında önce bir anne sonra da siyasetçi bir kadın olarak konuşacağım...
Yanan yürek yangınını anlatacağım sizlere...
Kimi 57 del ağrı der, kimisi de 20 kemik kırılıyor diye tanımlar doğum ağrısını ama biz anneler böylesine büyük ağrılar, sancılar çeksek de, mucize olarak tanımlarız bir bebeği dünyaya getirişimizi...

Allah'ın bize bahşettiği bir lütuftur bu. Öylesine anlatılmaz ve yaşanırdır  ki bir evlat dünyaya getirip, onu büyütmek...
Bir gülün dikeninden sakınırsınız, yanağını öpmeye kıyamaz ellerine kapanırsınız...
"Aman ona birşey olmasın, aman o hastalanmasın, ona gelen bana gelsin" der durursunuz...
Çocuklarınız için hayalleriniz vardır. Gelecek planları kurarsınız onlar için. Hayatınızın yaşam kaynağı, anlamıdır onlar...
Rabbim hiç bir kimseye yaşatmasın ama, değil yan gözle bakmak, emek, özveri, sevgi ile büyüttüğünüz göz bebeğinizin bir gün umutlarının, hayallerinin çalınacağını düşünmek bile bir anneye zul iken...
Küçükçekmece'de yaşayan o acıyla, 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismar olayı ile irkiliyoruz...
Artık hep bir ağızdan yeter diyoruz. Kadınlar olarak, anne olarak korkuyor ve endişeleniyoruz evlatlarımız için.
Kadının adının olmadığı bir ülkede, bu travmadan nasıl kurtulunur bilen var mı?
Bugün burada biz bu konuşmayı yaparken üzülerek söylüyoruz ki çocuk istismarı dahilinde yeni bir saldırı daha meydana gelme ihtimali hiç uzak değil.
 Ülkemizde her 4 çocuktan biri istismar mağduru. 
Tablo çok acı. 
İşte tam bu yüzden acılarımıza yalnızca uzaktan seyrederek ortak olamazsınız. 
Kafamızı kuma gömmeyeceğiz, yaşananlara kulak tıkamayacagız. 
"Çocuklarımızın maruz kaldığı cinsel istismar vakaları, erkek egemen baktığınız dünyada, ataerkil yapının sıkı sıkıya muhafaza edildiği ülkemizde, cinselliğin tabu haline getirilmesinin bir sonucudur" deyip buna boyun eğmeyeceğiz. 
Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığının, her  yaşanan  çocuğa şiddet, istismar ve kadına şiddet olayının ardından yürütülen davalara müdahil olma girişimi acizliktir, 
utançtır diye haykıracağız... 
Bizler çok iyi biliyoruz ki;
Ülkemizin yaşadığı  kaos ve şiddet sarmalı "Bir kereden bir şey olmaz" anlayışının savunucusu bu konudaki araştırma önergelerini red eden AKP iktidarının yanlış ve gerginlik yaratan, toplumumuzu ayrıştırıcı yaklaşımı ve basiretsiz idaresinin bir neticesidir. 
Önlemek, korumak, yaşatmak ve kurtarmak kelimeleri, bu topraklarda yalnızca iktidar ve ikbali mevzubahis ise gündem oluyor. 
Bu milletin, huzur ve güven içinde yaşaması yalnızca iktidarın şahsına ve himayesindekilere münhasır bir ayrıcalıkmış hissi yaşatılıyor...
"Çocuk susar, Sen Susma!"
 Sloganıyla farkındalık yaratmaya, halkın gözünde çocuğa karşı işlenen suçların daha görünür olması için harcanan çabaları baskılayan cezalandıran iktidar, bu davranışıyla suçluları, tecavüzcü ve katilleri koruyup cesaretlendiriyor 
En son Taksim'de yaşanan göz altı olayı bunun en taze örneğidir. 
İstanbulda bir yurttaşımızın çocuğa karşı işlenen suçları protesto etmek isterken göz altına alınması iktidarın hak savunucularına verdiği bir göz dağıdır. 
AKP iktidarı 17 yıllık zaman diliminde bırakın bu suçlara karşı caydırıcı cezalar getirmeyi istismarcı ve tecavüzcüleri yüreklendiren bir iklim oluşturmaktadır. Rakamlar da bizi bu konuda desteklemektedir. 

* Siyasi iktidar son 10 yılda cinsel ilişkide rıza yaşını düşürmüştür.
* Çocuk gelinler konusuna kulak tıkamıştır.
* 4+4+4  sözde yeni eğitim sistemiyle genç kızlarımızı koruyan 8 yıllık kesintisiz eğitim çemberini kırmıştır.
* Çocuk yaştakilere imam nikahı ve müftü nikahı yolunu açmıstır.
"Bir kereden bir şey olmaz" diyen zihniyetler algılar mı bilinmez ancak son 10 yılda ülkemizde 153 bin 319 çocuk cinsel istismara maruz kalmış. Üstelik bu rakam yalnızca yargıya intikal eden vaka sayısı. Sümen altı edilen, ört bas olan, tehditle boyun eğdirilen ve gözü kortulan kaç mağdur var tahmin etmek bile ürpertici...
İktidardakilerin vicdanları bu konuda rahatsız değil, çok iyi biliyoruz. Ülkemizin bu en öncelikli ve kahredici sorununu çözmeye belli ki niyetleri yok. 
Bugün gelinen noktada nasıl bir toplum yaratmayı arzu edildiği aleni şekilde ortadadır.
Suskunlukları her şeyi ele veriyor. 
İstanbul'da Küçükçekmece ilçesinde bir kaç gün önce 5 yaşındaki bir evladımızın maruz kaldığı insanlık dışı saldırı ve hemen ardından yine aynı yerde 7 yaşındaki bir yavrumuzun daha cinsel istismara uğraması dayanılır gibi değil. 
Yaşıtları, yurdun dört bir yanında bayram sevinci yaşarken 2 yavrumuz insanlık dışı olaylara maruz kalmıştır. 
Şehit cenazesine bile saygısı olmayan ve CHP Genel Başkanımız  Sayın Kılıçdaroğlu'na saldıran saldırganı müdafa etmek için  gönüllü olduğunu ileri süren avukat ordusu bu olay karşısında neden gönülsüz kaldı?
 Neden çocuklarımıza arka çıkmıyor! Neden ses yükseltmiyorlar? 
72 yaşındaki adama atılan yumruğu görmezden gelenler, 5 yaşındaki çocuklara bile el uzatabilenleri de mi görmezden gelecekler?
Görünen o ki; iktidarıyla, hukukçusuyla, yürütmesiyle, yargısıyla çocuklarımızı koruyamıyorsunuz, 
toplumsal değerlerimize sahip çıkamıyorsunuz. 
Herkes için büyük küçük, genç yaşlı 82 milyon yurttaşımız için ortak huzuru tesis edemiyorsunuz. 
Toplumun her bir ferdine aynı samimiyet ve aynı güven duygusu ile yaklaşamıyorsunuz.
Biz; sessizlerin  sesi, mağdurların isyan çığlığı olmaya devam edeceğiz. 
Siz sindikçe biz baş kaldıracağız. 
Basiretsiz iktidarınız, toplumun her alanında derinleşen sorunlara karşı duyarsızlığınız devam ettikçe biz inatla ve dirençle mazlum halkımızla el ele vererek baharı getireceğiz. 
Sizin karanlık zihniyetinize karşı, yaşam alanlarımızı, huzur ve refahımızı koruyarak çocuklarımız için  daha güvenli bir gelecek inşa edeceğiz. 
Bu  yolda mücadelemiz büyüyerek devam edecek."


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.