banner383
banner373

CHP'den asgari ücrete 2 bin lira teklifi

banner418

Aralarında Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet’in de bulunduğu CHP Emek Büroları üyesi milletvekilleri asgari ücretin net 2 bin lira olması için meclise kanun teklifi sundu.  2018 yılı için yapılacak zam oranı yarın yapılacak toplantı sonrasında açıklanacak.

CHP'den asgari ücrete 2 bin lira teklifi
28 Aralık 2017 Perşembe 21:22

banner32
banner313

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve Emek  Büroları üyesi Milletvekilleri Ömer Fethi Gürer, Fatma Kaplan Hürriyet  ve Ünal Demirtaş, asgari ücretin net 2 bin lira olması için TBMM’ye  bir kanun teklifi sundu.
 

SON TOPLANTI ÖNCESİ SUNULDU
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Emek Büroları tarafından  geçtiğimiz ay düzenlenen Taşeron İşçilik Çalıştayı'nda ifade ettiği  asgari ücret teklifi, Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Niğde  Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan  Hürriyet ve Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş tarafından TBMM  gündemine taşındı. 2018 yılında asgari ücretin net 2 bin lira olmasını  düzenleyen kanun teklifi, hükümet ile işçi ve işverenler arasında  süren Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmelerinde son toplantı öncesi  Meclis’e sunuldu.
 

SOSYAL DEVLET OLMANIN GEREĞİ
Teklifin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi; Asgari ücretin geçim ücreti olarak düşünülmesi, ücretlinin  ailesiyle birlikte yaşamını sürdürebilecek bir ücret olarak  belirlenmesi gerekmektedir.  Yine resmi makamlarca geçtiğimiz günlerde ülkenin üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 oranında büyüdüğü açıklanmıştır. Ancak, verdiği  vergilerle ülkeye katkısından bahsedilmeyen asgari ücretlinin bu  büyümeden pay almasından hiç söz edilmemektedir. Asgari ücretlinin  milli gelirden adaletli bir pay alması sosyal devlet olmanın  gereğidir. Esas olarak en düşük gelir grubunu temsil eden asgari  ücretlinin gelirlerinin vergi dışı bırakılması da gerekmektedir.  TÜİK’in belirlediği geçim rakamlarının bile altında kalan rakamlarla,  enflasyon kaybı dikkate alınmaksızın, gelirden payına düşen artış göz  önüne alınmaksızın, vergi kayıpları değerlendirilmeksizin yapılacak  bir belirleme asgari ücretlinin sorunlarını çözmekten çok uzaktır.
 

EN AZ 2 BİN LİRA
Anayasanın 55 inci maddesinde ‘asgari ücretin tespitinde  çalışanların geçim şartlan ile ülkenin ekonomik durumu da göz önünde  bulundurulur’ düzenlemesi yer almaktadır.  Asgari ücret, çalışanların  düşük ücretlere karşı korunmasını ve emek sömürüsünü önlemeye yönelik  önemli bir araçtır ve sosyal devlet olmanın bir gereğidir. İnsanın  temel  hak ve özgürlüklerinin tanımlandığı tüm uluslararası  sözleşmelerde, herkesin kendisi ve ailesi için “insan onuruna yaraşır”  adil ve elverişli bir ücret hakkı olduğu kabul edilmektedir. TÜRK-İŞ  tarafından yapılan “açlık ve yoksulluk sınırı” araştırmasının kasım  ayı sonuçlarına göre dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve  yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması  tutarı (açlık sınırı) 1 567 TL, gıda harcaması ile birlikte giyim,  konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri  ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam  tutarı ise (yoksulluk sınırı) 5 106 TL olarak tespit edilmiştir. Bekar  bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise net 1 948 TL olarak  hesaplanmıştır. Asgari ücretin tespitinde, öncelikle işçinin 2017  enflasyon oranından kaynaklı olarak uğradığı kaybın karşılanması,  gelir ve büyüme rakamlarından payına düşeni alması, 2018 yılı  enflasyon beklentisinin de dahil edilecek şekilde bir hesabın  yapılması gerekmektedir. Buna göre yapılacak bir hesapta, 2018 yılı  başından geçerli olacak asgari ücretin en az 2000 TL olması gerektiği  açıktır.” ifadeleri yer aldı

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.