banner521
banner533

Çeker,'Aile hekimliğinde mobing sonlandırılmalı'

banner418

Bazı idareciler ve kamu görevlilerinin Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarından mevzuat dışı talep de bulunarak iş yüklerinin artmasına, psikolojik baskı “mobing” uygulamaya çalışmalarına, Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker Şubede Basın açıklaması yaparak tepki gösterdi.

banner482
Çeker,'Aile hekimliğinde mobing sonlandırılmalı'
18 Mayıs 2017 Perşembe 15:46

banner552
banner535

Çeker açıklmasının devamında "Aile hekimlerine yüklenen ağır sorumluluk ve iş yüküne rağmen özveri ile hizmet üretmekte, 200 den fazla görevi başarılı bir şekilde yerine getirmektedirler.

          Aile Sağlığı Merkezlerinde “ASM” iş yükünün azaltılmasını sürekli gündeme getiriyoruz. Buralarda iş yükünün sürekli artması sürdürülebilir bir durum değildir. Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanları iş yüklerinin azaltılmasını beklerken idarelerde çalışan personel kendi işlerini yapmayarak bu işleri ASM çalışanlarına yüklemeye kalkması gibi anlamsız uygulamalar ile karşılaşmaktayız. 

         Aile Hekimlerimizin ve Aile Sağlığı Çalışanlarının yapmış oldukları iş ve işlemleri elektronik ortamda kayıt altına alınarak depolanmaktadır. Kurum amirleri, Toplum Sağlığında görev yapan yetkililer istedikleri zaman bu verilere tek tuşla ulaşması mümkün iken, bunu yapmayarak Aile Hekimi ve Aile Sağlığı Çalışanlarından ay içerisinde yapmış olduğu çalışmaların dökümünü ay sonunda yazılı şekilde aylık çalışma forumlarının hazırlanıp gönderilmesini talep etmektedirler. 

         Ay içerisinde yapılan çalışmaları ay sonunda yazılı forumlar halinde ilgili yerlere göndermeyen sağlık çalışanlarına psikolojik baskı “Mobing” uygulayan kraldan çok kralcı kesilen hadsizleri devlet memuruna ve amire yakışacak şekilde davranmaya davet ediyoruz. Sağlık çalışanının yalnız olmadığını yaptıkları usulsüz uygulamaların hesabının yargı önünde sorulabileceğini de unutmamalarını tavsiye ediyoruz. 

        Elektronik ortamda tüm veriler hazır ve bunlara yetkililer internet ortamında odalarından bile ulaşabiliyor iken ay içerisinde yapılan iş ve işlemleri ay sonunda yazılı form talep etmenin bir izahı yoktur. Bu durum tam anlamıyla gereksiz ve angarya bir iştir. 

         Teknoloji çağında, bebekler bile teknolojiyi kullanıyorken bu iş hatıralar canlansın, eski günleri yad edelim diye yapılır. Ya da aile hekimlerine aile sağlığı elemanlarına eziyet etmek için bir icattır. Bunun başka bir açıklaması yoktur.  Ayrıca bu talep hem mevzuata aykırı hem de kırtasiyecilik ve iş yükünü artırmaktadır. Kamu hizmetinin daha hızlı ve kaliteli yürümesine de engel olacağı da açıktır.

Ayrıca Sağlık Bakanlığı “Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü” 2010/48 sayılı genelgede  “01.05.2009 tarihi itibari ile elektronik protokol defteri uygulaması yürürlüğe konulmuştur. Bu ve diğer uygulamalarla ihtiyaç duyulan veriler ulusal sağlık veri sözlüğü standartlarında eksiksiz olarak Sağlık Bakanlığı bilgi işlem veri tabanına gönderilmekte ve kaydedilerek depolanmakta” olduğunu belirtmekte olup “Aile hekimlerinin yapmış  olduğu tüm iş ve işlemler ile uygulamaları Aile Hekimliği Bilgi Sistemine girmeleri nedeniyle, 01.07.2010 tarihinden itibaren aile hekimlerinden ayrıca basılı veya elektronik ortamda (form) herhangi bir bilgi istenmeyecektir.” Demektedir. 

Yine Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığının 19.12.2012 tarih ve 19831278 /708/ 1424 sayılı yazısında kuruma yazılı ve elektronik ortamda belge gönderilmemesini istemektedir. Sağlık Bakanlığının yazılarından anlaşılacağı üzere ASM çalışanlarının ay sonunda her hangi bir kuruma  aylık çalışma gönderme mecburiyeti bulunmamaktadır. 

         Nitekim bu konuda itirazımızı Genel Merkezimiz tarafından Türkiye Halk Sağlığı kurumuna başvuru yaparak Aile Hekimliği bilgi sisteminde kayıt altına alınan bilgilerin ayrıca yazılı olarak istenmemesi hususunda birimlerin uyarılması istendi. 

         Şube olarak bizde Kocaeli Halk Sağlığı Müdürlüğüne gerekli başvuruyu yaparak bu talepten vazgeçilmesini, toplum sağlıklarının ve ilgili birimlerin uyarılmasını istedik. Umarız ki bu anlamsız uygulamadan bir an önce dönülür. " ifadelerini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.