banner446
banner421

Çeker, “Toplu sözleşme masasında memurun gerçek gündemi görüşülsün”

banner418

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, "“Toplu sözleşme masasında memurun gerçek gündemi görüşülsün” dedi.

Çeker, “Toplu sözleşme masasında memurun gerçek gündemi görüşülsün”
04 Ağustos 2019 Pazar 16:34

banner32

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker, kamu görevlilerinin 2020-2021 yıllarında maaşlarına yapılacak zam ve sosyal  hakların belirleneceği 5'inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin 1. oturumu hakkında açıklamalarda bulundu. 

Sendika binasında yapılan açıklamaya Şube Başkanı Arif ovalı, sendika üyesi, Fatma Özcan, Hüseyin Ozan Yüzüak da eşlik etti.
  

Çeker yapmış olduğu açıklamada; “Yaklaşık 2 milyon 600 bin kamu görevlisinin 2020-2021 yıllarında maaşlarına yapılacak zam ve sosyal hakların belirleneceği 5'inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos’ta Kamu İşvereni adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ve en fazla üyesi bulunan üç konfederasyonun katılımı ile ilk oturum gerçekleşmiştir.  Yapılan açılış konuşmaları ve sendikaların 2020 ve 2021 yılı için memura yapılmasını istedikleri maaş zammı ve sosyal haklardaki artış oranları hakkındaki taleplerinin Kamu İşvereni adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanına sundular. Sendikaların temsil ettikleri kitleler adına taleplerini Kamu İşverenine sunmalarına rağmen Kamu işvereni adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanının herhangi bir teklifi olmaması ve yaklaşık 15 gün sonra yapılacak 2. Toplantıda Kamu İşvereni adına tekliflerini sendikalara sunacak olmalarını beyan etmesi, Sayın Bakanın toplantıya hazırlık yapmadan geldiğinin delilidir” dedi.


MEMUR SEN’İN, MÜCADELE GÜCÜNÜ ORTAYA KOYMASI GEREKMEKTEDİR
Kamu çalışanlarının yaşadığı sıkıntıya dikkat çeken Ömer Çeker, “Bu durum göstermektedir ki kamu iş vereninin böylesine önemli hayati bir konu hakkında yaklaşık 2 milyon 600 bin kamu çalışanı ve aileleri ile birlikte 15 milyon vatandaşımızı yok hükmünde ve saymıştır. Kamu işvereninin enflasyona yenik düşen ve ekonomik darboğazdan kurtulmak için gözünü toplu sözleşmelere diken kamu çalışanlarına çare olacak maaş artış oranlarını belirlemeden masaya gelmesi, toplu sözleşmelerin önceki dönemlerde olduğu gibi hüsranla neticeleneceğini işaretini vermektedir. Kamu çalışanlarının hizmet kollarında yetkili kıldığı ve Toplu Sözleşme Masasında sendika heyetinin başkanlığını yürüten Memur Sen’in, kamu işvereninin bu tutumu karşısında pazarlık gücünü artırması amacıyla kamu çalışanlarının haklarını koruması ve geliştirmesi için hukuk ölçüsünde meşru mücadelesini kamu çalışanları ile birlikte vermesi ve örgütlü mücadele gücünü ortaya koyması gerekmektedir” açıklamasında bulundu.

“ASLA TAVİZ VERİLMEMELİDİR”

 Çeker açıklamalarının devamında ise, “Sayın Cumhurbaşkanımızın alanlarda sözünü verdiği ve kamu çalışanlarının beklenti içinde olduğu 3600 ek gösterge, maaş zamlarının enflasyon artı refah payı ile birlikte verilmesi, güvenceli çalışma, enflasyon farklarının her ay verilmesi, Kamu çalışanlarının üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesi, sözleşmeli personel çalıştırılmasının kaldırılarak tek tip personel modeline geçilmesi gibi önemli gündem maddelerinden asla taviz verilmemelidir” ifadelerine yer verdi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 4 ay önce
Memurlara anket neden yapılmıyor yöneticiler neden sorgulanmıyor,bu ilde neden sizden başka sendikacı görmüyorum memurların hakları için mücadele eden!Sağlıktaki il müdürünün ve personelden sorumlu yardımcısının zorbalıklarına dur demeniz dileğiyle.