banner327

Çeker: İyileştirme tüm sağlık çalışanlarına yapılmalı

banner301

Sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve doktorların emekli olduklarında maaşlarında artış öngören kanun teklifini değerlendiren Türk Sağlık- Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, düzenlemenin olumlu fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığını söyledi

Çeker: İyileştirme tüm sağlık çalışanlarına yapılmalı
19 Temmuz 2018 Perşembe 13:36

banner313

Türk Sağlık-Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu üyesi ve Kocaeli İl Temsilcisi Ömer Çeker, bir basın açıklaması yaparak, sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve doktorların emekli olduklarında maaşlarında artış öngören kanun teklifini değerlendirdi. Basın açıklamasına Şube Başkan Yardımcısı Şengül Çakmak, Şube eski Başkan Yardımcısı Erol Kalemer de katıldı. Düzenlemenin doğru ama beklentileri tam anlamıyla karşılamadığını belirten Çeken şunları söyledi:

‘’TBMM Başkanlığı’na 17 Temmuz’da iki milletvekili tarafından verilen ‘Askerlik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Ve Kanun Hükmünde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’’nin içeriğinde sağlık çalışanlarına yıpranma payı verilmesi ve doktorların emekli olduklarında maaşlarında artış öngören iki düzenleme yapılmasını da içermektedir. Bu yasa tasarısında sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar için caydırıcı tedbirlerin alınmamış olması büyük bir eksiklik olarak görmekteyiz. Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Çocuk Acil Servisi’nde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın kafasına hasta yakını tarafından parke taşı ile vurulmak suretiyle ağır yaralanmasına sebebiyet verenleri Türk Sağlık Sen olarak kınıyoruz.

Doktorumuzun en kısa zamanda eski sağlığına kavuşarak hastalarına şifa dağıtması için sağlık çalışanlarının duaları kendisi ile olacaktır. TBMM Başkanlığına verilen yasa tasarısında yıpranma payı 60 gün yani 6 yıla 1 yıl olarak düzenlenmiştir. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın söz verdiği şekilde 90 gün yani 5 yıla 1 yıl şeklinde bir düzenleme yapılmamıştır. Bunun yanı sıra söz konusu düzenlemenin tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan çalışanları kapsaması beklenirken, TBMM Başkanlığına sunulan tasarı sadece sağlık meslek mensupları ile sınırlı tutulmuştur.  Ayrıca yıpranma payının geriye dönük olarak hesaplanmayacağı da görülmektedir.

Bu açıdan değerlendirildiğinde düzenlemenin olumlu, fakat beklentileri tam anlamıyla karşılamadığı açıktır. Yıllardır yıpranma payını bekleyen çalışanların makul ve adaletli bir hakka kavuşmaları temel beklentimizdir. Bu nedenle TBMM’de süresi açısından söz verildiği gibi, fayda bakımından geçmişe dönük ve tüm çalışanları kapsayan bir şekilde gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlık çalışanları istemektedir.

Tasarıda yer alan diğer önemli bir düzenleme ise emeklilikte doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yapılacak ilave ödemedir. Bu düzenleme ile uzmanlar 2000 TL diğer doktorlarımız da 1500 TL’lik bir ilave ücreti emekliliklerinde alacaklardır. Emeklilikte ücretlerin yetersizliği tüm sağlık çalışanlarının temel sorunu iken sadece doktorlarımıza ve diş hekimlerimize yönelik bir iyileştirme yapılması eksik bir uygulama olmuştur. Tüm sağlık çalışanlarının emeklilikte yaşadıkları gelir kaybının telafisi için gerekli düzenleme yapılmalıdır.

Sağlık hizmetlerini ekip işi olarak değerlendirip hakların tanınmasında ayrımcılık yapmak yanlıştır. Bu durum çalışma barışını ve huzurunu baltalayacaktır. Bir hak teslim edilirken kapsayıcılıktan ve adaletten ne kadar uzaklaşılırsa o hak o denli beklentileri karşılamaktan da uzak kalacaktır. Hem yıpranma payı hem de emeklilikteki ilave ödemeler açısından durum ne yazık ki böyledir.

Yaklaşık 500 bin sağlık çalışanını ilgilendirecek olan ve çalışanlar açısından çok mühim olan bu iki konuyu sosyal taraflarla ve tarafların temsilcileri ile görüşmeden, konu hakkında görüş almadan, bazı acil düzenlemeler için hazırlanan yasa tasarısının yanına ilave edip oldu bittiye getirmek, Sağlık çalışanlarına karşı uygulanan şiddetin ortadan kaldırılması için caydırıcı tedbirlerin alınmamasına düzenlemede yer verilmemesi yanlış olmuştur.

Umarız ki bu hatalar TBMM sürecinde tasarı yasalaşırken telafi edilir. Bu açıdan ilk olarak Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyeleri milletvekillerimizle görüşmüş olup tasarıdaki eksik kalan yönler ve çalışanların beklentisini kendilerine iletilmiştir. Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda TBMM nezdinde gerekli girişimlerde bulunmaya devam edeceğiz. Yapılacak olan düzenlemelerde adaletin tesisi ve beklentilerin karşılanması adına var gücümüzle sağlık çalışanları ve sendika üyelerimiz adına mücadele edeceğiz.”


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eski - 11 ay önce
Kesinlikle temenni olarak kalmamalıdır, bakınız bundan önce emeklilere verilen bayram ikramiyesi doğru fakat eksikti düzeltilmedi. Yani bu ülkede çalışanlara da bu yansıtılmalıdır.
Mevcut düzenlemede de elbette sağlıkta temel hizmeti üreten doktorlar ve sağlık personelleridir ama diğer personeller olmazsa eğer yani bir memur doktorla ilgili giriş yapmazsa, fatura servisi, satınalma, istatistik, nöbetçi memurluk ve teknik birimler.... bunların tamamı olmazsa olmaz birimler ve her biri doktor ve hemşirelerin çalışmasının en önemli dayanağıdır. Hem yıpranma hem 3600 ek gösterge mutlaka tüm teşkilatı kapsamalıdır.En az İmam kadar önemli işler yapan sağlık personellerinin 3600 ek gösterge ve yıpranmadan faydalanması elzemdir
Avatar
Ersoy Kandemir - 11 ay önce
Senelerdir cemaatçilerin yönettiği sağlıkta,dikkat edin her türlü basiretsiz liyakatsiz film fırıldakçı tiplerle işler yürütülmeye çalışılmış ve SONUÇLARI HEP BERABER GÖRÜRÜZ.Recep Akdağ da dahil tüm yönetim kadrolarına hep dua ederim ÖLSÜNLER diye.Dün fettullahçı Nurcu bugün Süleymancılar Menzilci,bir kez daha söylüyorum burası her ne kadar cemaatçiler sistem de olsa da ne cemaatçilerin ne masonların ne Recep’in ne Ahmet’in ne Davut’un babasının bahçesi değil,ATATÜRK’ün kurduğu TÜRKİYE CUMHURIYETI DEVLETİ VE hukuka herkes uyacak,dün fettullahçılar uymazken de aynı şeyleri söylüyordum ve onların hukuka uymazlarken destekleyenler CHPliler MHP’liler değildi.O bapta hoca cemaat ilişkilerini DEVKETİN içinden söküp atmadan bürokraside düzgün adımlar atılacağına,çalışanların haklarında gerekli iyileştirmelerin tam anlamıyla yapılacağına inanmıyorum.Ama CEMAATÇİ SAĞLIK MÜDÜRLERİNE BAKIN hepsinin altı kuru!NEDEN??????