banner613
banner559

Çeker; “Ek ödeme değil zam ve tek ödeme istiyoruz”

banner418

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şubesi Körfez Devlet Hastanesi önünde basın açıklaması düzenledi

banner482
Çeker; “Ek ödeme değil zam ve tek ödeme istiyoruz”
06 Ekim 2020 Salı 16:25

banner603
banner535

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı, Türkiye Kamu Sen Denetleme Kurulu Üyesi Ömer Çeker Körfez Devlet Hastanesi önünde temsilci ve sağlık çalışanları ile birlikte, “Ek Ödeme değil özel hizmet tazminatlarına zam ile tek ödeme istiyoruz” dedi. Yapılan basın açıklamasına Körfez İlçe Temsilcisi Muarrem Erhan, Baş Temsilci Arif Balcı, Temsilci Özlem Sözlü, Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Zekiye Mutlu, 112 Komuta Merkezi Temsilcisi Ahmet Murat Kazan, Körfez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Temsilcisi Talip Doğan, Gebze İlçe Temsilcisi Kadriye Levent, Baş Temsilci Abdurrahman Pınar, Seka Devlet Hastanesi Baş Temsilcisi Ahmet Atalay, Temsilci Hasan Emir Şekerci, Kocaeli Devlet Hastanesi Baş Temsilci Hüseyin Ozan Yüzüak ve sendika üyeleri ve kurum çalışanları katıldı. Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

ÇALIŞMA BARIŞINA SEKTE VURUYOR

Sağlık Bakanlığı yetkilileri ısrarla ve periyodik olarak Bakanlığa bağlı faaliyet gösteren kurumlarda görev yapan sağlık çalışanlarına ödemiş olduğu veya ödeyeceğini vaat ettiği  sadaka denecek düzeyde, çalışanların geleceğine ve müktesebine etki etmeyen ek ödemelerle sağlık çalışanlarını kamuoyu gündemine taşımaktadır. Hayatla ölüm arasında ince çizgide vatandaşlarımızın sağlığına kavuşması için hizmet üreten sağlık çalışanlarının emeğinin hakkını dünyada ödeyecek hiçbir ekonomik değer yoktur. Olması da mümkün değildir. Sağlık çalışanları bu işi para için yapmamaktadırlar. Sağlık Bakanlığının çalışanlara ek ödemeyi yüzde 100 tavandan veriyoruz açıklamaları çalışanları üzmektedir. Hakkaniyetten uzak tavandan ek ödeme uygulaması çalışma barışına sekte vurmaktadır. Aynı bilgi ve beceriye sahip, aynı ortamda, aynı işi yapan, aynı risk altında hizmet üreten çalışanlar arasında dahi eşitsizlikler olduğu görülmüştür.

SÖYLEMLER GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Sağlık kurumlarında genel idari sınıfında görev yapan, memur, hizmetli, şoför, temizlik, güvenlik gibi personel olmadan sağlık hizmeti verilmesi mümkün değildir. Dolayısı ile sağlık ekip eşidir. Ekip içerisinde ayrım yapılması hakkaniyete uygun düşmemektedir. Ayrıca, yetkililerin sağlık çalışanına vereceklerini söylemiş olduğu ek ödeme rakamlarını sağlık teşkilatında çalışanların yüzde beşinin bile alması mümkün değildir. Söylemler gerçeği yansıtmamaktadır. Fiyasko olduğu belli olan ek ödemeler 10 lira, 20 lira veya 0 TL. olarak hesaplara yatmıştır. Pandeminin kahramanlarına layık görülen ücretler ile sağlık çalışanları ancak bir simit alıp çay içebilir. Ancak çok az sayıdaki bazı personel bakanlığın açıklamış olduğu rakamları almaktadır. Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanının yayınlamış olduğu görüş yazısı ile de bu tescillemiştir.

VAHİM BOYUTTA

Yetkililer sağlık çalışanlarına emeğinizin karşılığı ödenmez derken gerçeği ifade etmiyorlarmış. Emek ve alın terimizi yok etmek için ellerinden geleni yapanlar bunun usul ve esasları ile ilgili de çok titiz çalışarak, ince işçilik ile çalışanın ekmeğini midesinden almaya devam ediyorlar. Bakanlığın yatırmamak için uzun bir süre direndiği ek ödeme ücretleri meselenin nasıl bir vahim boyutta olduğunu bir kez daha göstermiştir. Bunların yanına bir de yetkilendirilmiş sendikanın çıkıp sağlık çalışanları performans yapmıyorlar, para az olsun buna itirazımız olmaz gibi söylemlerle bunları destekleyince sağlık çalışanının hali içinden çıkılmaz bir duruma dönüşmüştür.

TÜKENMİŞLİK SENDROMU

Ek ödemelerdeki adaletsizlik, hüsran ve çalışanda yarattığı hayal kırıklığına defalarca sendika olarak dikkat çekmemize rağmen böylesi bir durumla sağlık çalışanları tükenmişlik sendromuna mahkum edilmişlerdir. Tüm sağlık çalışanları mutsuz, kırgın ve kızgındırlar. Pandemi ile mücadelede can veren, virüse yakalanan kahraman sağlık çalışanları bu yapılanları hak etmemişlerdir. Hala ısrarla yanlışı sürdürmek, kamu işvereninin çalışanlara bakış acısını ortaya koyan acı, acı olduğu kadarda üzücü  bir durumdur. Bunun en somut göstergesi olan ek ödemeler tahammül edilecek seviyeyi çoktan aşmıştır. Böyle bir ödemenin sağlık çalışanlarının hiçbir derdine derman olmayacağı gibi çalışma barışını bozmakta, işyerlerinde huzuru kaçırmakta olduğunu herkes iyi görmektedir.

CİN ALİ HİKAYELERİNİ ARATMIYOR

Bu nedenle Sağlık Bakanlığı sağlık kurumlarında görev yapan sağlık çalışanlarının özel hizmet tazminatlarını artırarak maaşlarda kalıcı şekilde iyileştirme (zam) yapmalıdır. Cin Ali’nin hikayelerini aratmayan ek ödeme hikayesini artık Sağlık Bakanlığı sonlandırmalı doğru düzgün bir iş yapmalıdır. Çalışanları mutsuz ve huzursuz eden uygulamalardan vazgeçmelidir. Sağlık çalışanlarının haklarının korunması ve geliştirilmesi için Türk Sağlık Sen olarak mücadelemizi sürdüreceğiz. Sağlık çalışanlarını emeğine ve ekmeğine, sahip çıkmaya davet ediyorum.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.