banner478
banner421

Büyükşehir’in organizasyon ihalelerinde usulsüzlük mü var?

banner418

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan organizasyon ihalelerinde, yaklaşık maliyet ile ihale fiyatları arasındaki büyük farklar, usulsüzlük iddialarını gündeme getirdi.

Büyükşehir’in organizasyon ihalelerinde usulsüzlük mü var?
05 Kasım 2018 Pazartesi 08:47

banner477
banner460

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin 2017 yılında yaptığı 9 farkı organizasyon ihalesinde usulsüzlük iddialarını gündeme geldi. Yapılan denetimde, Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen bazı işlerin fiyat araştırmasından elde edilen fiyatların piyasa rayiçlerini yansıtmadığı anlaşıldı.

Sayıştay raporunda konuyla ilgili yapılan tespitte, “Fiyat araştırırken öncelikle fiyat sorulacak kişi ve kuruluşların doğru seçilmesi gerektiğinden fiyat sorulacak iş kalemlerini temin ve tedarik edebilecek firmalar tespit edilmelidir. Özelliği olmayan ve taahhüte gerek duymayan, hazır halde temin veya belirli bir sürede tedarik edilebilen işlerin fiyatları piyasada sözkonusu işleri temin ve tedarik edebilen firmalar tarafından belirlenmektedir. Dolayısıyla, fiyatların temin ve tedarik edebilme yeterliliği olan firmalardan sorulması halinde kar marjı düşük, taahhüt edecek firmalardan sorulması halinde ise kar marjı yüksek fiyatlar oluşacaktır” bilgisi yer aldı.

Örnek olarak seçilen “Kocaeli Genelinde Muhtelif Organizasyonlar, Periyodik Kültürel Etkinlikler, Konser Organizasyonları ile Tanıtım ve Duyuru Çalışmaları Hizmet Alım İşi”nin birim fiyat teklif cetvelinde, konusu baskı malzemeleri ve basım işi temini olan iş kalemlerinin fiyatları diğer iş kalemleri ile birlikte topluca ihaleye katılması muhtemel müteahhit firmalardan sorulmuş, baskı malzemeleri temini ve basım işi ile iştigal eden işletmelere ise müracaat edilmediği belirlendi.

‘Spor Okulları Organizasyonu’ adlı başka bir ihalede de benzer bir hata tespit edildi. 35 kalem araç ve spor malzemesi ve 10 kalem işçilik temini olan işin ihalesindeki bütün iş kalemlerinin topluca taahhüt fiyatları sorulmuştur. Topluca fiyat sorulan firmalar ise bizzat temin edemedikleri iş kalemleri için işletmelerle anlaşarak fiyat bildirmektedirler. İşletmelerle anlaşılan karlı ve katma değer vergili fiyatlara mükerrer kar ilave edilerek oluşturulan taahhüt fiyatları gerçek piyasa rayiçlerini yansıtmamakta. Yaklaşık maliyet cetvelinde yer alan unsurların ihaleye katılması muhtemel müteahhit firmalardan sorulması ihale tarihine kadar gizli kalması gereken yaklaşık maliyetin açığa çıkmasına sebep olduğu belirlendi.

Yapılan değerlendirmede ise müteaahhit firmalardan sorularak elde edilen kar marjı yüksek ve vergili fiyatlar ile ihalede oluşan kar marjı düşük tenzilatlı fiyatlar arasında ciddi farkın bulunması dolayısıyla yaklaşık maliyetin tahmin ve kıyas gücü azaldığından yaklaşık maliyetin belirlenmesi sürecinde gereken dikkat ve özen gösterilmediği anlaşıldı.
    

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.