banner292
banner302

Büyükşehir işi ihale etmiş gerisine hiç bakmamış!

banner301

Büyükşehir Belediyesi’ni düzenlediği bazı ihalelerin teknik şartname hükümleriyle sözleşme uygulamalarının birbirine aykırı olduğu ortaya çıktı.

Büyükşehir işi ihale etmiş gerisine hiç bakmamış!
19 Ekim 2017 Perşembe 11:49

banner32
banner313
Büyükşehir Belediyesi, hemen hemen her işini ihale ile yapar. Yapılacak olan iş için şartlar belirlenir, yasalar ve yönetmelikler çerçevesinde hazırlanan ihale şartnamesi ilan edilir ve ihale yapılır. İhaleler için hazırlanan teknik şartname hükümlerine ihaleyi kazanan firmanın kati suretle uyması gerekmekte. Bunun denetimi ise Büyükşehir Belediyesi’nde olmalı. Fakat gerçekte durumun hiçte öyle olmadığı ortaya çıktı.

Büyükşehir Belediyesi’nin bazı hizmet ihalelerindeki teknik şartname hükümleriyle sözleşme uygulamalarının birbirine aykırı olduğu belirlendi. Kurumun 2016 yılında sözleşmeleri uygulanan yol, köprü, geçit, kavşak, hizmet binalarının bakım onarımı hizmetleri alımı işi’ ve ‘makine ve araç bakım ve onarımı, ulaşım ve denetimi hizmetleri alımı işinde teknik şartnamelerde çalıştırılacak personelde aranacak şartlar arasında sayılan iş tecrübesi ve eğitim düzeyi şartlarının sözleşmenin uygulanması sırasında karşılanmadığı tespit edildi.

Örneğin yol, köprü, geçit, kavşak, hizmet binalarının bakım onarımı hizmetleri alımı işinin teknik şartnamesinde nitelikleri yazılan pozisyonlar için çalıştırılan bazı personelin dosyasında iş tecrübe belgeleri bulunmadığı, bazılarının ise pozisyon için gerekli asgari öğrenim ve teknik uzmanlık düzeyini sağlamamasına rağmen işe kabul edildikleri ve çalıştıkları tespit edildi.

Anlaşılacağı üzere, Büyükşehir Belediyesi verdiği ihaleler ile ilgili hiçbir denetim uygulamamış. İşi yapan firma çalışanlarının bu işlerle ilgili teknik ve eğitim becerisinin yeterli olup olmadığına bile bakmadan işin yapılmasına onay vermiş. Eksik bilgi ve eğitim sonucu yapılan işlerde ortay çıkması muhtemel hataların, yapılan işlerde nasıl büyük bir soruna yola açabileceği hususuna ise hiç dikkat edilmemiş. Büyükşehir Belediyesi’nin yaptırıldığı yol, köprü, geçit gibi işlere artık nasıl güvenilecek işte orası belli değil.

İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.