banner642
banner613
banner559

Bunların hepsi “YERLİ ÜRÜN”müş…

banner418

Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal yerli logo uygulamasının ithal ürünleri teşvik edeceğini savundu. Kopal çözüm olarak yerli üretimi teşvik etmeyi gösterdi

banner482
Bunların hepsi “YERLİ ÜRÜN”müş…
08 Ekim 2018 Pazartesi 16:04

banner535

Ticaret Bakanlığının yaptığı düzenleme ile, Türkiye’de üretilen ürünler ile ithal ama yurt içinde ambalajlanan ürünler için “yerli üretim logosu” kullanma zorunluluğu getirildi. 15 günlük geçiş süresi sonunda 3 Ekim tarihinde yürürlüğe giren Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde yapılan düzenleme ile etiket ve listelerde bulunması zorunlu bilgilere, malın satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih ve üretim yeri Türkiye olan mallar için, bakanlıkça tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret hususları eklendi. 
 

İYİCE BELLİ OLACAK
Düzenlemeye yerli üretim logosu sadece etiket, tarife ve fiyat listeleri için geçerli olacak, şimdilik ambalajlarda kullanımını kapsamayacak. Bu alanlarda kullanımı da yine Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenen koşullarda gerçekleşecek. Buna göre logo belirtilen alanlar üzerinde açık, anlaşılır ve okunaklı bir şekilde yerleştirilmeli. Orijinal renkleriyle ve tüketicilerin kolayca görebileceği şekilde kullanılmalı. Ticaret Bakanlığı tarafından yayınlanan kurumsal kimlik dosyası çerçevesinde kullanılmalı.


YÖNETMELİĞİN AMACI
Yerli üretim logosu kırmızı ve siyah olmak üzere iki renk opsiyonu ile kullanılabilecek. Yönetmeliğe giren yerli üretim logosunun amacını Bakanlık şu şekilde açıkladı: “Tüketiciyi korumak, yerli ürünlere talep ve arzın artırılması, Türkiye’de üretilen tüm ürünlerin etiketlerinde, tarife ve fiyat listelerinde kolaylıkla görünebilir ve okunabilir şekilde bulunması, tüketicinin yerli ürünler hakkında bilgi sahibi olması, yerli ürün tüketiminin özendirilmesi, teşvik edilmesi ve farkındalık oluşturulması.”

ÖNCE ÜRETİM TEŞVİKİ
Ancak Gıda Mühendisleri Odası Kocaeli Temsilcisi Sema Kopal yerli logo uygulamasının amacının farklı olduğunu savundu. Kopal yaptığı açıklama ile şunları söyledi: "İddia edildiği gibi yerli ürün mü tüketmiş olacağız bu uygulamayla? Yerli üretim teşvik edilecek mi ki yerli ürün tüketimi teşvik edilebilsin? Bizce hayır. Çünkü yeni uygulamayla ithal mallar, ülkemizde ambalajlanması durumunda yerli üretim olarak satılabilecek.
 

BOŞLUKLAR VAR
Örneğin Romanya’dan ithal edilen pirinç, ithal muzlar Türkiye’de paketlendiği için yerli üretim olarak kabul edilecek. Tanker gemilerle ithal edilen yağlar, içeriğindeki bütün hammaddeleri ithal olan ürünler, Türkiye’de fabrikası olan yabancı kuruluşların ürünleri de bu kapsamda değerlendirilecek. Yani halkımızın parası yerli üretim adı altında yurt dışına akacak. Türkiye’de paketlendi diye yerli üretim olma hakkı kazanan ithal ürünlerin tüketimi teşvik edilmiş olacak.

DIŞA BAĞIMLIYIZ
Kağıttan plastiğe, buğdaydan samana ve arpaya, etten süte kadar neredeyse tüm zorunlu tüketim maddelerini ithal eder duruma getirildik. Türkiye’de üretim yapan gıda, kimya, metal, ilaç vb. fabrikalar hammadde bakımından ithal girdilere bağımlı. Bu yüzden dolar ve Euro’daki keskin yükseliş, Türk Lirasının bu para birimleri karşısında çok hızlı ve keskin bir şekilde değer kaybedişi bu firmaları hammadde alamama, üretim yapamama noktasına getirdi. Dışa bağımlılık pahalılığı ve içinde yaşadığımız ekonomik krizi de beraberinde getirdi.

HALKI KANDIRMAYIN

Peki, ithal ürünlerle yapılan üretimin nesi yerli üretim? Böyle bir uygulama halkımızı kandırmak anlamına gelmiyor mu? Bugün yapılması gereken, ithal ürünlerin tüketimini yerli üretim logosuyla teşvik etmek değil, yerli üretimi teşvik etmektir. Ülkemizi tarım ve hayvancılıkta dışa bağımlı olmaktan kurtarmak, üreticiyi desteklemektir. Üretici ile tüketici arasında fahiş kârlar elde eden aracıları ortadan kaldırmak; tarım ve hayvancılık ürünlerinin üreticiden doğrudan tüketiciye ulaşmasını sağlayacak kooperatifler kurmaktır. Üreticilerimizin bu kooperatiflerde örgütlenmesini sağlamaktır." 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.