banner341

Bu sistem Kocaeli’de binlerce hayatı kurtaracak!

Kocaeli’de, “Akıllı Kent Uygulaması Projesi” ile kent genelinde erken uyarı sistemi kurulacak. Olası bir depremde, fabrikaların gaz, su elektrik ve patlama meydana getirecek tüm sistemler etkisiz hale getirilecek.

Bu sistem Kocaeli’de binlerce hayatı kurtaracak!
16 Ağustos 2018 Perşembe 10:32

banner313

Kocaeli Büyükşehir belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı, Gebze Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü,  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile birlikte Türkiye’de ilk kez uygulanan bir projeyi hayata geçiriyor. Bu doğrultuda “Kocaeli İli Afet Zararlarının Azaltılmasında Akıllı Kent Uygulaması Projesi” Türkiye’de ilk defa Kocaeli’de uygulanacak. Projeyle ilgili Kocaeli Ticaret Odası Eğitim Salonu’nda protokol imzalandı. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı tarafından afetle ilgili projelerde öncelik verilmesine yönelik Kocaeli pilot il seçildi. Proje kapsamında 31 adet deprem istasyonuna ilave 10 istasyon daha eklenecek sayı 41’e çıkacak. Projeyle ilimizde depreme yönelik acil müdahale ve erken uyarı sistemi kurulacak. Erken uyarı sinyali verilerek depremden önce fabrikaların gaz, su elektrik ve patlama meydana getirecek tüm sistemler etkisiz hale getirilecek. Gerçekleştirilen imza törenine Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Muhammed Hasan Aslan ve AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu katıldı. 
 

DİĞER DOĞAL AFET TEHLİKELERİ DE
Öte yandan depremin dışında doğal afet tehlikeleri de incelenecek olup iş akışına göre projeye Büyükşehir Belediyesi’nin diğer birimleri de dâhil edilecek. Sismolojik İzleme Merkezi, bilgi ve donanımla güçlendirilecek. Gebze Teknik Üniversitesi ise projenin bilimsel ve teknik çalışmalarını yürütecek. Kocaeli’de bulunan tüm sanayi kuruluşları sisteme dâhil edilecek. Ayrıca proje kapsamında risk arz eden binalar incelenecek ve sürekli takip edilerek önceden önlem alma çalışmaları yapılacak. Bu proje ile Kocaeli için deprem zararlarının azaltılmasında büyük bir adım atılmış olacak.
 

BİLİMİ KULLANMALIYIZ
İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Kurum ve kuruluşlar bilimi kullanmalıdır. Akıllı kent denildiği zaman kentin yolları, ormanları değil. O kentte yaşayanlar bilimin gereğini yapıyorsa akıllı kent olur. Belediye olarak ilim yuvası olan üniversitelerimizden istifade ediyoruz. Onlar bizim gün ışığımız. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Bu herkes için geçerli. Bizler her türlü afete karşı aklın gereği olan işlerimizi iyi yapmamız gerekiyor. Binalarımızı deprem gerçeğine uygun yapmamışız sonra da kader diyoruz. Kaderini kendin yazıyorsun. Tüm inşamızı deprem gerçeğine uygun yapacağız. Aklın ve bilimin gereğini yapmazsanız acıları yaşamaya devam edersiniz” ifadelerini kullandı.
 

TEŞEKKÜR EDERİM
GTÜ Rektörü Muhammed Hasan Aslan, “2016 yılından beri üzerinde çalıştığımız projenin imza aşamasına geldik. Projenin amacı en büyük felakete maruz kalmış Kocaeli’yi afetlere karşı hazır tutmaktır. Proje kapsamında sadece doğal afetler değil teknolojik afetler de dahil edilmiştir. Ülkemizin diğer şehirlerine de örnek teşkil eden bir proje olacak. Bu protokolün hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi
 

BU BİRLİKTELİK ÖNEMLİYDİ
Son olarak konuşan AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu, “Büyükşehir Belediyemize ve Gebze Teknik Üniversitemize çok teşekkür ediyoruz bu proje için. Kocaeli Türkiye’nin en önemli kentlerinden biri. Depremle mücadelede Kocaeli’yi pilot şehir olarak seçmek bizim için önemliydi. Bu projeyi Kocaeli’de geliştirdikten sonra tüm Türkiye’ye yaymayı planlıyoruz. Hiçbir kurum bu projeyi tek başına yapamaz. Yerel yönetimlerin bakış açısı farklı oluyor, üniversitenin bakışı farklı oluyor. O yüzden bu birliktelik ötürü mutluyuz. Umarım hem Kocaeli hem de ülkemiz için bu tarz projelere imza atmaya devam ederiz” şeklinde konuştu.
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.