banner567
banner582
banner559

Bu okul hem eğitecek hem de üretecek

banner418

Kalıplaşmış meslek lisesi anlayışına köklü bir değişim getiren GEBKİM MTAL, yeni öğrencileri ile buluşmak için gün sayıyor. GEBKİM MTAL’nin, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı hedeflerini açıklayan GEBKİM Vakfı Başkanı İbrahim Vefa Aracı, bu yıl hizmete alacakları Uygulama ve Pilot Üretim Tesisi ile öğrencilerin, hem üretip hem de eğitim alacaklarını ifade etti.

banner482
Bu okul hem eğitecek hem de üretecek
21 Temmuz 2020 Salı 15:43

banner579
banner569

Gebze Kimya İhtisas OSB (GEBKİM) Vakfı tarafından desteklenen GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ,2020-2021 Eğitim ve Öğretim yılı hedeflerini açıkladı. Okulun bahçesinde yapılan basın toplantısına Dilovası Belediye Başkanı Hasza Şayir, GEBKİM Vakfı Başkanı İbrahim Vefa Aracı, Milli Eğitimi Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaş ,Vakıf yöneticileri M. İmer Özer, Eralp Erdem, Zümran Aracı, Sebahattin Işık, Hakan Uzhuy, Barış Pakiş, Cem Yelten, Okul Müdürü Hakan Çelik, Vakıf Müdürü Burak Sarıcı katıldı.

BURADAKİ LABRATUVARLAR BİRÇOK ÜNİVERSİTEDE YOK

Düzenlenen programda konuşan GEBKİM Anadolu Meslek Lisesi Müdürü Hakan Çelik, “Okulumuz aslında 2013’te faaliyete geçmiştir.   Vakıf ile valilik arasında yapılan protokol ile okulumuz dönüştü. Düz bir liseden,  modern bir kimya lisesi haline geldi.  ‘Kimyamızda Eğitim Var’ sloganı ile yola çıktık. Kimya lisesi olarak 2019-2020 yılında eğitime başladık. LGS’de okul yoğun ilgi gördü. Okulumuz, okul sanayi iş birliği anlamında en iyi örnek oldu. Okul olarak en önemli hedefimiz, Kimya sektöründe nitelikli eleman yetiştirmektir. Okulumuzda 155 kız, 143 kız öğrenci var 2020- 2021 yılında 140 öğrenci daha kabul edeceğiz. Öğrencilerimizin büyün kıyafetleri, servis ve yemek ihtiyacı GEBKİM Eğitim, Araştırma ve Sağlık Vakfı tarafından sağlanıyor.  Türkiye’de birçok üniversitede olmayan kimya laboratuvarımız burada mevcut. Aynı zamanda 4 endüstri otomasyon laboratuvarımız var. İmzalanan protokol ile birlikte bütün okul değişti. Okulumuzun içi ve dışı boyandı. Bütün sıra ve sınıflar değişti. Bunların hepsini ve okulun güvenlik ile hizmetli masraflarını da GEBKİM karşılıyor. Yine okulumuzda 350 kişilik modern yemekhanemiz var. Öğrencilerin sosyalleşmesi ve kendilerini başka alanlarda da geliştirmeleri için Bağlama, gitar, resim, tiyatro ile drama,  halk oyunları ve değişik spor branşları gibi birçok kurs açtık. Günümüzde İngilizce olmaz bu nedenle bizde okulumuzda İngilizce kursları açtık.  Yine okulumuzda 2 bin 225 kitaplı bir kütüphanemiz var.   Ama daha çok kitap ihtiyacımız var. 

HERKESİ ÇOCUĞU OKUYACAK

Programda konuşan Dilovası Belediye Başkanı Hamza Şayir, “ Dilovası yepyeni bir bölge olmaya doğru gidiyor. Yıldızlar etrafına ışık saçar, bu yıldızlardan biride GEBKİM’dir.  Bölgede geçmişten bu yana bir eksiklik vardı.  Atölyeler çok önemli, meslek liseleri iş hayatına atılmadan önceki en önemli basamaktır. Ben eminim ki,  herkes dışarıda, başka bir yerde değil,  Dilovası’nda okuyacak.  Hem de para vermeden ücretsiz okuyacak. Yani para veren zengin çocukları değil,   herkesin çocukları okuyacak. Bundan dolayı Sayın İbrahim Aracı’ya GEBKİM Vakfına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

ÜLKEMİZ SANAYİ İLE GÜÇLENECEK

Milli Eğitimi Şube Müdürü Şeref Yüksel Bölükbaş, “Burası güzide bir okul. Mesleki teknik eğitim Türkiye için olmazsa olmazlardan. Bu ülke sanayi ile kalkındı. Sanayi ile güçlenmeye devam edecektir.  Okullar sanayi kuruluşları ile entegre olmadan ayakta durması zor.  Hayırsever Başkanımız İbrahim Aracı’ya teşekkür ediyorum. Burası Dilovası için çok büyük bir kazanç. Çocuklar burada çok güzel eğitilecek. Tam donanımlı, eğitimli ve nitelikli olarak buradan çıkacak. Meslek liseleri güçlü okullar,  Biz sektörle yaptığımız protokollerde istihdama yönelik protokoller yapıyoruz. GEBKİM’de bu konuda bize garanti sağlamıştır. İlimizde 6 proje okulu var. Bunların başında İzmit EML vardı. Ama sayısı artıyor.  Türkiye’nin her yerinden öğrenciler buraya gelmek istiyor. Buradan mezun olan öğrenci hemen iş yeri açma belgesi alabiliyor. Birde yurtdışında çalışabilecek belge alıyor” dedi.

TÜRKİYE’DE BİR İLK

GEBKİM Vakfı Başkanı ve iş adamı İbrahim Aracı, “ Biz 2017 yılında bu vâkıfı kurduk.  Bu Türkiye’de bir ilktir. Organize Sanayi Bölgelerin kendi sınırları içerisinde iş birliği yapabildiği okul yoktu. Biz derdimizi anlattık. Yetkililere teklif götürdük. Bu okula hami olduk. Bunu vakıf olarak yaptık. Bugünden sonra inşallah biz eğitime hizmet etmeye devam edeceğiz.  Marmara ve Kocaeli Bölgesi kimya sektörünün en yoğun olduğu bölgedir.  Ancak bu bölgede bu konuda eğitim veren bir okul yoktu. Sanırım biz doğru bir başlangıç yaptık.  GEBKİM yatırımcılarına teşekkür ediyorum. Her şey parayla olmuyor.  Burada 8 labratuvar yaptık. Her firma bir labratuvarı üstlendi.   Bir okulda fiziki şartlar önemlidir. Ancak bizim için daha önemlisi eğitimcinin öğrenciye verebilecekleriydi. Bu nedenle eğitim veren hocalarımızı fabrikalarımıza davet ettik.  Belki iddialı bir kelime olacak ama biz öğretmenlerimizi,  yani eğitimcilerimizi de bu konuda eğitmeye başladık.”

HERŞEYİ ÖĞRENECEKLER

Aracı konuşmasının devamında ise şu ifadeleri kullandı. “Türkiye’de bu okuldan başka hiçbir yerde üretilmeyen ve COVİD-19’a etki eden gerçek dezenfektan da bu okulda üretiliyor.  Öğrencilerimize bu okulda kimya nedir, kimyada iş güvenliği nasıl olur,  Kimyada kullanılan maddeleri tam anlamıyla öğreniyor. Biz aslında çocuklarımıza bunları öğretmeliyiz. Bu nedenle biz buraya iş güvenliği ve çevre uzmanlarımızı da gönderiyoruz. Öğrencilerimize bunları da öğretiyorlar.  Buradan çıkan öğrenciler herşeyi bilecek.  Fabrikada, ekstra birde bunları öğrenmeyecek” dedi.

BU İŞİ SEVDİK

Son olarak Dilovası’na vakıf olarak verdikleri sözden bahseden Aracı ”Anaokulu sözümüz var Dilovası için, bunun içinde ruhsat verilmesi bekleniyor. Bayramdan sonra inşallah temelini atarız. Herhalde seneye bu aylarda açılışını yaparız. 31 Ağustos’ta okullar açılsın veya açılmasın.  Biz GEBKİM Vakfı olarak her şekilde bu öğrencilerimize eğitim vereceğiz, Biz vakıf olarak bu işi sevdik. Yapıyoruz. Yapmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.Konuşmalar sonrası  okul öğrencileri  okul hakkında bilgiler verdi.  Ardından da  okul davetliler ile birlikte gezilerek proğram son buldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.