banner559

Bu kadarına da yuh artık… El salladılar diye işten atıldılar!

banner418

Flormar, sendikada örgütlendikleri için işten çıkarılan ve fabrika önünde direniş başlatan 124 işçiye destek amaçlı el salladıkları için 7 işçinin daha iş akdini feshetti. İşveren fesih nedenini norm kadroya dayandırdı ancak çıkardığı teknikerlerin yerine aynı pozisyonda iş ilanı verdi 

banner482
Bu kadarına da yuh artık… El salladılar diye işten atıldılar!
10 Temmuz 2018 Salı 08:58

banner535

Flormar'ın Gebze'de faaliyet gösteren fabrikası Koşan Kozmetik'te sendikaya üye oldukları için işten çıkarılan 124 işçiye destek oldukları için 7 işçi daha işten çıkarıldı, işten çıkarılanların sayısı 131'e ulaşırken fabrika önündeki direniş 56 günü doldurdu. 

Flormar işvereni Petrol-İş Sendikası'nda örgütlenen işçileri işten çıkarmaya devam ediyor. Fabrika önünde devam eden direnişe çalışanların destek vermemesi için fabrika önüne tel ve brandayla kapatan işveren, baskılarla sendikanın örgütlenmesinin önüne geçmeye çalışıyor. Son olarak 7 işçi, direnen arkadaşlarına destek oldukları için işten çıkarıldı. İşten çıkarılma gerekçesi olarak ise 4857 sayılı İş Kanunu'nun 18. maddesi gösterildi. İşçilere yapılan fesih bildiriminde şöyle denildi: 

“Konu: Şirketimiz ile aranızda akdedilen Belirsiz Süreli İş Sözleşmesinin feshinden ibarettir. Şirketimiz Koşan Kozmetik Sanayi ve Ticaret AŞ nezdinde 02.06.2017 tarihinden bu yana ihracat Etiket Görevlisi olarak çalışmaktasınız. Şirket genelinde meydana gelen değişiklikler, yeniden yapılanma, norm kadro çalışmaları sonucunda hizmetinize ihtiyaç kalmadığından, 4857 sayılı Iş Kanunu 18. md. uyarınca işin, işyerinin ve işletmenin gerekleri nedeni ile feshine karar verilmiştir. Yasal haklarınız banka hesabınıza ödenecektir.”
 

'SENDİKADAN VAZGEÇ RÜŞVETİ! 
Herhangi bir imza bulunmayan belgede norm kadro gerekçe gösterilse de fabrikada üretimin devam ettirilmesi için çıkarılanların yerine başka firmalarda çalışanların geçici olarak çalıştırıldığı öne sürüldü. Geçen cuma günü işten çıkarılan Meral Sarıçam, çıkarılma süreçlerini anlattı. Sarıçam, arkadaşlarına destek olmamaları için işyerinde baskı gördüklerini belirterek önce iki ay senelik izne çıkarıldıklarını söyledi. Fabrika yöneticilerinin çalışanlara, direnişteki işçilere destek olmamaları için maddi olarak her türlü destek vereceklerini söylediklerini anlatan Sarıçam, “Biz arkadaşlarımız destek olacağız, maddi bir şey istemiyoruz, dedik” diye konuştu. Sarıçam, "Mücadelemiz sonuna kadar sürecek" dedi. Sarıçam, işten çıkarılanlar arasında tekniker arkadaşlarının da olduğunu aktarırken Kariyer.net isimli iş ilanı sitesinde aynı pozisyonda ilan açıldığı öğrenildi. 
 

“İNSAN SAĞLIĞIYLA OYNANIYOR”
Petrol-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Süleyman Akyüz, işten çıkarılan işçilerden beşinin kalite kontrol departmanında çalıştığını belirtti. Akyüz, "Kalite departmanında kimse kalmadı. Durum artık insan sağlığını tehdit eden boyuta vardı. İnsanlarımızın sağlığıyla oynuyorlar. Dışardan, taşeron aracılığıyla çalışan alıyorlar, işi bilmeyenleri çalıştırıyorlar iş yürüsün diye. Yani Flormar'da kaliteli ürün de çıkmıyor, kontrolünü yapan kimse de kalmadı. Halkımız böyle bir tehlikeyle de karşı karşıya" dedi. 
 

MÜCADELEYE DESTEK ÇAĞRISI
İşten çıkarılan 124 işçinin işe iadesi için, çalışma hayatına getirilen yeni düzenlemeyle dava öncesi başvurulması zorunlu olan arabuluculuk sürecine ilişkin de bilgi veren Akyüz, 18 Mayıs-18 Haziran arası süreçte sendikanın arabulucuyla görüştüğünü söyledi. Arabulucunun daha sonra işverenle görüşme talebinde bulunduğunu ancak işverenin kabul etmediğini belirten Akyüz, “124 arkadaşımız için dava sürecini başlattık. Son çıkarılan 7 arkadaşımız için de önce arabuluculuk süreci işleyecek” diye konuştu. Akyüz, "Burada hukuksuzluğun sürdüğünü görüyoruz. Biz burada, bir sınıf ve sendikal mücadele yürütüyoruz. Kitle örgütlerimiz, siyasi partilerimiz burada olanları önemsemeli. Ama en çok da halkımızı dikkatli olmaya ve buradaki mücadeleye destek olmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı. 
 

Aydınlık
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ersoy Kandemir - 2 yıl önce
Flormarın sahipleri alayınıza dümdüz küfrettiğimi bildiririm!
Avatar
Eray - 2 yıl önce
Bizimde başımıza geldi 90 kisi isten atildik devlet isverenden yana oldu uyan artik TÜRKİYE !!!