banner383

“Bu düpedüz halk iradesinin gaspıdır”

banner418

Kocaeli Demokrasi Girişimi İstanbul seçimi, Türkiye’nin içinde bulunduğu sorunlar ve çözüm önerilerine dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Bu düpedüz halk iradesinin gaspıdır”
24 Mayıs 2019 Cuma 19:05

banner313

Kocaeli Demokrasi Girişiminin çağrısıyla Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kocaeli şubesi binasında bir araya gelinerek yapılan basın açıklamasında 31 Mart öncesi ve sonrası yaşanan gelişmeler yer aldı. Açıklamayı Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül okudu. 16 Nisan referandumunda tek adam rejimine karşı “HAYIR” çalışmasını örgütleyen güçler olarak yaşanan hukuksuzluğa, keyfiliğe, yasama, yürütme ve yargının tek elde toplanmasının yaratacağı tahribata hep dikkat çekmeye çalıştıklarını ifade eden Yurdagül “Kocaeli halkını uyarmak, demokratik bir ülke için mücadeleye ve birleşmeye çağırmak hep görevimiz oldu. Bugün de aynı görev ve sorumlulukla karşı karşıyayız. “bu kadar da olmaz”, “bu kadarını da yapamazlar” denilen her şeyin yaşandığı bir tablo ile karşı karşıyayız” dedi. 


İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere belli başlı büyükşehirlerde seçimi kaybeden AKP’nin ekonominin anahtar kenti, büyük rant sirkülasyonunun kaynağı olan İstanbul'dan kolay vazgeçmeyeceğini, tıpkı 7 Haziran seçimlerinde olduğu halkın iradesini hiçe saymaktan, tüm hukuk u ayaklar altına almaktan geri durmayacağını daha ilk anda, seçim akşamı bile ortaya koyduğunu söyleyen Yurdagül “Adeta kargalar bile güler dedirtecek bir gerekçe ile YSK eliyle İstanbul seçimleri iptal edilerek 23 Haziran'da yenilenmesi kararı alınmıştır. Ki bu karar defalarca kez sayılan sandık sayımlarında CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun birinci çıkmasına rağmen alınmıştır. Bu düpedüz halk iradesinin gaspıdır” dedi. Kocaeli Demokrasi Girişimi Meclisi olarak İstanbul halkının iradesine yapılan bu açık gaspın kabul edilemez olduğunu söyleyen Yurdagül tüm Kocaeli halkını İstanbul seçimlerinde taraf olmaya, demokrasi ve özgürlükleri savunmaya, tek adam rejimine karşı güçlerimizi birleştirmeye çağırdı. “Çünkü artık İstanbul seçimleri sadece İstanbul seçimleri değildir. Ayaklar altına alınan demokrasi, hak ve özgürlüklere sahip çıkma seçimidir” dedi.

Yurdagül seçim sonrası hukuksuzluğun sadece İstanbul'la sınırlı olmadığını Diyarbakır başta olmak üzere halkın iradesi ile seçilmiş belediye başkanı ve meclis üyelerinin mazbataları KHK'lı oldukları gerekçesi ile ellerinden alındığına da değindi. Konuşmasının devamında Ankara Çubuk'ta ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu'na yapılan linç girişiminin İstanbul ve Antalya'daki muhalif gazetecilere yapılan saldırılara değinen Yurdagül, yaşanan olayların kaygı verici gelişmeler olduğunu söyledi. Sadece barış istediği için KHK ile görevinden ihraç edilen Prof. Dr. Fusün Üstel ve akademisyen Tuna Altınel cezaevine konulduğunu hatırlatan Kocaeli Demokrasi Girişimi Sözcüsü Bekir Yurdagül Kocaeli Demokrasi Girişimi meclisinin de bir parçası olan Kocaeli Dayanışma Akademisi'nden hocalarında hakim karşısına çıktığını söyledi. Meclis olarak Prof. Dr. Nilay Etiler'in 29 Mayıs saat.09.00'da Kocaeli Adliyesi'nde görülecek duruşmasına çağrı yaptı. Konuşmasının sonunda çocuklarının yaşadığı zulme işaret eden, açlık grevindeki çocuklarının taleplerini duyurmak için cezaevleri önünde bekleyen Barış Annelerine yapılan polis saldırıları ve gözaltılara değinen Yurdagül yaşanan olayların toplum vicdanını yaraladığını ifade etti “Bugün yaşam hakkını savunmak her yurttaşın görevidir diye düşünüyor ve başta Adalet Bakanlığı olmak üzere yetkilileri sorumluluk almaya çağırıyoruz” dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.