banner422
banner421

Böyle giderse daha çok canlar yanacak! 5 yılda 94 işçi öldü… 

banner418

İşçi kenti Gebze'de son beş yılda en az 94 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetti. Bu işçilerin yalnızca 6'sı sendikalıydı.

Böyle giderse daha çok canlar yanacak! 5 yılda 94 işçi öldü… 
25 Mayıs 2018 Cuma 09:12

banner32

İşçi Sağlığı ve Iş Güvenliği (İSİG) Meclisi, hem sendikalı oldukları için işten atılan ve direnişlerini sürdüren 115 Flormar işçisinin sesini duyurmak hem de Gebze’de yaşanan iş cinayetlerini görünür kılmak için rapor yayımladı. Rapora göre, Flormar fabrikasının da içinde bulunduğu Gebze havzasında 2013 yılından bu yana en az 94 işçi yaşamını yitirdi.

Atılma sebebi: Selam vermek! Raporda, Flormar işçilerinin direnişi ile ilgili şu bilgiler yer aldı: "Fabrika yönetimi direnişteki işçilerle içerideki işçilerin bağını koparmak için kapıya üç metrelik bir branda ve fabrikanın etrafındaki çitlerin üstüne jiletli tel çekti. Polisler fabrika bahçesinde çekim yapıyor. Direnişteki işçilere selam veren işçiler kamera görüntülerinden tespit edilerek 'ahlaksızlık, ortalığı karıştırma' bahanesiyle 25/2 maddesinden işten atılıyor ve onların yerine taşeron işçileri alınıyor. Şu an 5 işçi, arkadaşlarına selam verdiği için işten atıldı. 

Oysa Flormar işçilerinin talepleri çok basit. Düşük olan maaşları (1800 TL civarı) yerine insanca yaşayacakları bir ücret istiyorlar. Çoğu kadın olan işçiler ağır yük kaldırıyorlar ve işçi sağlığı kurallarının uygulanmasını istiyorlar."

İŞE SAĞLIKLI GİRDİ, ŞİMDİ FELÇLİ 
Flormar'da 12 yıldır çalışan Barış Tekin adlı işçinin durumuna da dikkat çekilen raporda, şöyle denildi: “Barış Tekin işe girdiğinde sağlıklı ve fabrikadaki rutin kontrollerde de bu durum teyit ediliyor. Fakat şikâyetleri artınca tam teşekküllü bir devlet hastanesine gidiyor ve böbrek yetmezliği olduğu teşhis ediliyor. Sendikalaşma sürecinde ise artan baskılardan sonra felç geçiriyor, sol tarafı tutmuyor, ama inancı gitmiyor: 'Flormar'a muhakkak sendika girmeli' diyor." 

Bu nedenle hazırladıkları raporu Flormar işçilerine adayan İSİG Meclisi, “İşçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması, iş kazaları ve cinayetlerinin önüne geçilmesi için sendikalı olmak bir haktır" ifadelerini kullandı. 
 

GEBZE HAVZASINDA İŞ CİNAYETLERİ 
Rapora göre, Gebze havzasında 1 Ocak 2013-30 Nisan 2018 tarihleri arasında en az 94 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2013 yılında en az 4, 2014'te en az 17, 2015'te en az 19, 2016'da en az 18, 2017 yılında en az 28 işçi hayatını kaybetti. Bu yılın ilk dört ayında yaşamını yitiren işçi sayısı ise en az 8. Yaşamını yitiren 94 işçinin 5'i kadın, 89'u erkek işçiydi. Kadın işçi cinayetleri tekstil ve atık toplama işkollarında gerçekleşti. 8 mülteci/ göçmen işçi yaşamını yitirdi. Bu işçilerin beşi Gürcü, ikisi Suriyeli ve biri Azeri idi. 

Bu dönemde 4 çocuk işçi can verdi. Çocukların ikisi inşaat işçisi, biri damacana su satış işçisi ve birisi de amatör futbolcuydu. Ölümler en çok inşaat, taşımacılık, metal, ticaret/büro, ağaç/kağıt, belediye/genel işler, gıda, kimya ve tekstil işkollarında gerçekleşti.

OHAL sonrası iş cinayetlerinde artış görüldü. En fazla ölüm nedeni ezilme/göçük, yüksekten düşme ve trafik/servis kazası oldu. Kocaeli’de yaşanan iş cinayetlerinin yüzde 28'i Gebze'de yaşandı. Yaşamını yitiren işçilerin sadece 6'sı sendikalı, 88'i ise sendikasızdı. Sendikalı işçilerin ikisi metal, ikisi taşımacılık, biri kimya ve biri büro işkollarında çalışıyordu. Raporda, "Genel olarak diyebiliriz ki Gebze havzasında sendikasız çalışmak ölüm demektir. Tam da bu yüzden Flormar işçileri can güvenlikleri için de örgütleniyorlar" denildi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Dr Ersoy Kandemir - 1 yıl önce
Bu ilin bakanı bu rakamlardan neden hiç bahsetmiyor?
Avatar
Dr Ersoy Kandemir - 1 yıl önce
Sendika başkanlarına eğer birgün etkili bir noktaya gelirsem herkesin içinde çok ağır konuşacağımı şimdiden bildiririm,ÇSGB yetkilileri savcılar bu haberleri ihbar değerlendirmiyorlar mı ben anlamıyorum!