banner616
banner624
banner559

Bostancı, Dünya Hayvanları Koruma Gününü kutladı

banner418

Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Bostancı 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sebebiyle yazılı basın açıklaması yayınladı.  

banner482
Bostancı, Dünya Hayvanları Koruma Gününü kutladı
04 Ekim 2020 Pazar 12:13

banner603
banner619

DÜNYA HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ…”
Kocaeli Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mehmet Bostancı  açıklamasında: Dünya hayvanları koruma günü; dünya üzerinde yok olma tehdidi altında bulunan hayvan türlerine dikkat çekilmek üzere, 1931 yılında Floransa`da çevreciler tarafından organize edilen bir toplantıda ilan edilmiştir.Dünya Sağlık Örgütüne göre insan nüfusunun yüzde 10’u kadar sokak hayvanları, özellikle sokak köpekleri olduğu bunun da yüzde 75’inin sahipsiz olduğunu ifade ediyor. Bu teze göre de dünyada yaklaşık 500-600 milyon civarında ülkemizde ise 6 milyon civarında sahipsiz hayvan varlığı olduğu düşünülmektedir.

“BURADA SOKAK HAYVANLARINDAN  ZİYADE “SAHİPSİZ HAYVAN” DEMEYİ UYGUN BULUYORUM”
Burada sokak hayvanlarından  ziyade “sahipsiz hayvan” demeyi uygun buluyorum. Çünkü bu hayvanlar evcil hayvanlar, evde kendi yavrularımız gibi beslemek zorunda olduğumuz hayvanlar, sokakta yaşamaları bu hayvanların refahı için ciddi sıkıntıları beraberinde getirmektedir. Ayrıca Sokağa terk edilen hayvanlara ilişkin hayvan sahiplerine ciddi yaptırımlar da uygulanmalıdır. Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi’nde hayvanların gereksiz acı çekmelerini önlemek ön plana çıkıyor. Gıda amaçlı beslenen hayvanların taşınması, barındırılması hayvan haklarına riayet edilmesi gerektiği; yine deney ve bilimsel amaçlı kullanılan hayvanların haklarının ortaya konulduğunu, bunu yasal mevzuatlarla ve üye ülkelerin zorunda olduğu katılımlarla ortaya çıktığını görüyoruz. Bir de hayvanat bahçelerinde tutulan hayvanların refahıyla ilgili unsurları görmekteyiz.

“HAYVAN REFAHI VE SAĞLIĞI KONUSUNDA YEREL YÖNETİMLERİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK”
Yasal mevzuata baktığımızda, Tarım ve Orman Bakanlığı'nın bünyesinde bulunan  5996 sayılı Kanun’la çiftlik hayvanlarına yönelik hayvan refahı önlemlerinin olduğunu, Çevre ve Orman Bakanlığının altında da 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve buna bağlı yönetmeliklerin çıktığını görüyoruz. Hayvanların refahına, korunmasına dair iki ayrı birimin iki ayrı mevzuatla temsil edildiğini görmekteyiz. Hayvan refahı ve sağlığı konusunda yerel yönetimlerin önemi çok büyük. Çünkü sahipsiz hayvanların mevcudiyeti gelişmiş ülkelerde de ülkemizde de yerel yönetimler tarafından yürütülmektedir. Yerel yönetimlerde de mahalli idarelerdeki veteriner işleri müdürlükleri maalesef kaldırılmış . Büyükşehir statüsünde olanlarda ve il statüsünde Veteriner ve Halk sağlığı daire başkanlıkları, ilçe statüsünde olanlarda da Veteriner İşleri Müdürlüğü oluşturulmasının önemi çok büyüktür ve bu unsurları yerine getirebilecek, icra edebilecek yeterince personel istihdamının önemli olduğu ortadadır. Sahipsiz hayvanların sağlığı ve refahının sağlıklı bir sistem içerisinde yürütülmesi isteniyorsa her belediyede mutlak ''Veteriner İşleri Müdürlüğü'' oluşturulmalı ve gerekli Veteriner Hekim istihdamı sağlanmalıdır.

“HAYVANLAR ALEMİNDEKİ HER CANLININ SAHİP OLDUĞU HAKLARI HATIRLATMAK VE ONLARA SAYGI DUYMA KONUSU…”
4 Ekim hayvanları koruma gününde yapılacak en önemli aktivitelerden bir tanesi kuşkusuz ulaşabildiğimiz kadar insana, bir kez daha, dünyayı beraberce paylaştığımız hayvanlar alemindeki her canlının sahip olduğu hakları hatırlatmak ve onlara saygı duyma konusu üzerinde düşünülmesini teşvik etmektir. Yönetime geldiğimiz süre çok yakın bir tarih olduğu için ve pandemi koşulları göz önünde bulundurulduğunda bu 4 Ekimde Kocaeli Veteriner Hekimler Odası olarak sivil toplum kuruluşlarına, sahipsiz hayvanların beslenmesine katkı sağlayabilmek adına mama bağışında bulunulabilmiştir. Önümüzde ki günlerde konu ile ilgili daha farklı projelerimiz olacaktır Eğer evcil bir hayvanınız varsa, onun sağlıklı olduğundan emin olmak için Aşılarının, paraziter tedavilerinin tarihini kontrol ediniz ve ona değer verdiğinizi hissettiriniz. Şunu da belirtmek isterim ki sadece 4 Ekimde değil her gün hayvan hakları ve refahı konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli ve bu dünyanın da onların olduğu unutulmamalıdır. Hayvan sağlığı, refahı ve hakları için her şeye rağmen emek harcayan meslektaşlarımıza ve bizlerle birlikte çalışmalara destek veren her bireye 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nde bir kez daha teşekkür ediyorum.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.