banner613
banner559

Birlik Sendikası yola çıktı!

banner418

Türkiye Komünist Partisi’nin yazın düzenlediği 13. Konferansı’nda kuruluş kararı alınan, geçtiğimiz günlerde kurulduğu ilan edilen Birlik Sendikası, 6 Ekim  tarihinde bir basın toplantısı ile kuruluş amaçlarını, hedeflerini, ilkelerini kamuoyuna ilan etti.

banner482
Birlik Sendikası yola çıktı!
12 Ekim 2020 Pazartesi 10:52

banner603
banner535

Birlik Sendikası, 6 Ekim tarihinde bir basın toplantısı ile kuruluş amaçlarını, hedeflerini, ilkelerini kamuoyuna ilan etti. Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nin Ruhi Su salonunda yapılan basın toplantısında Birlik Sendikası Başkanı Zehra Güner Karaoğlu, işçi sınıfının mevcut durumu üzerine bilgilendirici bir özet sundu. Hayatın işçi sınıfı ve tüm emekçiler için her geçen gün daha da zorlaştığını, buna karşılık sınıfın örgütsüz yapısı nedeniyle bu gidişata karşı koymakta zorlandığını belirten Karaoğlu, Birlik Sendikası’nın yola çıkış motivasyonunu “Bu sermaye düzeninde patronlardan ve sermayeden bağımsız bir hatta kalarak çalışmalarını sürdürecek, işçinin hakkını ve çıkarlarını sonuna kadar savunacak güçlere ihtiyaç var.” sözleriyle açıkladı.

“MÜCADELEYİ BİR ADIM ÖTEYE TAŞIYORUZ”
Patronların Ensesindeyiz çalışmasının ellerinde büyük bir birikim yarattığını belirten Karaoğlu, Birlik Sendikası’nın en çok da bu birikime yaslandığını belirterek şöyle konuştu: “İki yıldan uzun süredir, çalışmalarını yürüten Patronların Ensesindeyiz Dayanışma, Haberleşme ve Mücadele Ağı, işçilerin haksızlığa uğradıklarında yükselttikleri sesi duydu, dayanışma çağrılarına yanıt verdi, vermeye de devam edecek. Çalışanlar içerisinde en örgütsüz kesim Patronların Endesindeyiz çalışması ile haklarına kavuştu. Ücretini alamayan yüzlerce işçinin ücretlerini alması, tazminatlarına el koyulan işçilerin tazminat ödemelerinin yapılması sağlandı. Şimdi bu çalışmayı, mücadeleyi bir adım öteye taşıyoruz. Sendikal örgütlenmeye.” 
 

“SINIF SENDİKACILIĞI” 
Birlik Sendikasının 10 No’lu Ticaret, Büro, Eğitim ve Güzel Sanatlar işkolunda faaliyet göstereceğini belirten Karaoğlu, “Birleşik bir işçi hareketinin sendikal alandaki karşılığını örgütlemek için PE mücadelesinin sunduğu olanakla, “birlik” ve “dayanışma” fikrini veri alan bir sendika olacak.” ifadelerini kullandı. Birlik Sendikasının “sınıf sendikacılığını” esas aldığını belirten Karaoğlu, sendikanın hedeflerini şöyle sıraladı:

İşçi sınıfının ekonomik, sosyal haklarının ve çalışma koşullarının iyileştirilmesini,
İşçi sınıfının mücadelesinde dayanışma ve birliğin tesis edilmesini, 
İşçi sınıfının sermaye sınıfına karşı mücadelesinde emek cephesini güçlendirecek çalışmalar yapılmasını ve çalışma yapanların desteklenmesini
Dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasal düşünce, inanç, din, mezhep ayrımı ve her türden ayrımcılığa karşı mücadele edilmesini, göçmen işçilerin haklarını savunmayı,
Ülkemizde ve dünyada işsizlik, yoksulluk ve güvencesizliğe karşı mücadele ve dayanışma gösterilmesini
Sosyal güvenlik sisteminin iyileştirilmesini
Doğanın ve çevrenin korunması için çalışmalar yapılmasını, kapitalizmin bu alanda yarattığı tahribata karşı mücadele verilmesini ve doğa ve çevrenin korunması için bilinç oluşturulmasını,
Uluslararası sendika ve konfederasyonlarla sendikal hak ve özgürlükler ve işçilerin ekonomik ve sosyal haklarının geliştirilmesi, birlik, dayanışma ve yardımlaşma için ortak çalışmalar yapılmasını temel amaç ve ilke sayar.

birlik sendikası

MİLYONLARCA İŞÇİ VAR
İşkolu sendikacılığının örgütlenmeye olanak tanımadığı milyonlarca işçinin olduğunu da söyleyen Karaoğlu, Birlik Sendikası’nın diğer işkollarından da işçilerin katılımına açık olacağını, bu örgütlenmelere önümüzdeki dönem tanık olunacağını belirtti. 

“Biz, 10 No’lu işkolunda çalışanlara sendikamıza üye olmaları için çağrıda bulunuyoruz. Ülkemizin en büyük işkolunda çalışan milyonlarca emekçiyi patronların dayatmalarına karşı durmaya çağırıyoruz.” diyen Karaoğlu, Birlik Sendikası olarak, örgütlenme hedeflerini ilerleyen günlerde adım adım ilân edeceklerini duyurdu.

Zehra Güner Karaoğlu, yola çıkarken sendikanın ilk çalışmalarını da paylaşmak istediğini söyledi ve sendikanın ilk örgütlenme çalışmalarını şöyle duyurdu:

“Özel okullarda, Madam Coco mağazalarında, AVM’lerde örgütlenmeye karar verdik. Hatta örgütlenmeye başladık.

PE Özel Okul Öğretmenleri Dayanışma Ağı, Birlik Sendikası’nda üye olmak için çağrı yaptı. Her okuldan Birlik Sendikası üyesi öğretmen, okul çalışanı üyelerimiz olacak. Ayrıca bazı okullarda da özel çalışmalar yapacağız. Sendika üye sayımızı artıracağız. İlk şubemizi özel okul öğretmenleri ve çalışanları şubesi olarak kurmak ve özel okul emekçilerinin çalışmalarını bu şekilde sürdürmelerini sağlamak istiyoruz.

Birlik Sendikası bünyesinde şu sektör işçileri yer alabiliyor:
Market işçileri,
Mağaza emekçileri,
Sinema TV emekçileri, set işçileri,
Bilgisayar programcıları, yazılım, bilgi-işlem emekçileri,
Emlak, gayrı menkul kiralama emekçileri,
Ücretli avukatlar ve avukatlık ofisinde çalışanlar,
Mali müşavir, muhasebe, noterlik çalışanları,
Mimarlık ofislerinde çalışan mimarlar,
Danışmanlık şirketlerinde çalışan mühendisler,
Reklam ajansı çalışanları,
Araştırma-anket şirketi çalışanları,
Fotoğrafçılar,
Mütercim ve tercümanlar,
Özel istihdam bürosu emekçileri,
Seyahat acentesi emekçileri,
Çağrı merkezi emekçileri
Özel okul öğretmenleri ve çalışanları,
Rehabilitasyon merkezleri, sürücü kursları gibi tüm özel öğretim kurumlarında çalışanlar,
Vakıf üniversitesi akademisyen ve çalışanları,
Sosyal hizmet emekçileri,
Yazarlar, müzisyenler, heykeltraşlar, ressamlar, kültür emekçileri,
Kütüphane, müze emekçileri,
Sendika, dernek, kitle örgütü emekçileri,
Kuaför ve güzellik merkezi çalışanları,
OSGB’lerde çalışan iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.