banner108
banner125
banner61

Birleşik Metal İş'ten işçi kıyımına sert tepki

banner65

Posco Assan fabrikasında DİSK’e bağlı Birleşik Metal İş Sendikası'na üye işçiler işten atıldı. Birleşik Metal İş Sendikası bugün bir açıklama yaparak, yaşanan olaya sert tepki gösterdi. İşçiler fabrika önünde eylem başladı

banner57
Birleşik Metal İş'ten işçi kıyımına sert tepki
16 Kasım 2017 Perşembe 17:27

banner15
İzmit Alikahya bölgesinde üretim yapan Posco Assan’da işçi kıyımı devam ediyor. Dün iki işçiyi atan işveren 38 işçinin işine daha son verirken sayı 40'a ulaştı. Toplam 420 işçinin çalıştığı iş yerinde işçiler, arkadaşlarının işten çıkarılması sonrası büyük tepki gösterdi. Yaşanan durum üzerine işçiler tepki olarak işçiler fabrikada üretimi durdurdu. Diğer yandan işçilerin atılması sonrası Birleşik Metal İş Sendikası da harekete geçti. 

Yaşanan işçi kıyımına sert tepki gösteren sendika yaptığı açıklamada, fabrikada işçilerin akidlerinin feshedildiğine dikkat çekerek, sendikal örgütlenmenin anayasal hak olduğunu vurguladı. Sendikadan yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İzmit’te faaliyet gösteren Posco Assan çelik fabrikasında örgütlenme faaliyetleri sonucunda çalışan işçiler, yoğun çalışma, iş baskısı, düşük ücretler, iş kazası riskleri gibi temel sorunların çözümü için anayasanın kendilerine tanıdığı hakkı kullanarak sendikalı oldular. Posco Assan işçileri, Birleşik Metal-İş Sendikası’nda örgütlendiler.

Sendika iş yerinde toplu iş sözleşme imzalamak için yeterli çoğunluğu sağlayarak yetki tespiti için Çalışma Bakanlığı’na yasal başvurusunu gerçekleştirdi.

Hemen ardından iş yerinde sendikasız ve kölelik koşullarında işçi çalıştırmaya alışan ve sendikal örgütlülüğe tahammül gösteremeyen işveren tarafından işçiler üzerinde baskı uygulanmaya başlandı.

Öncelikle işçiler sendikadan istifa etmeleri için "ikna” edilmek istendi ve ardı sıra “ikna” olmayan ve anayasal haklarına sahip çıkan işçiler, göstermelik gerekçelerle işten atılmaya başlandı. Bugün itibariyle 22 işçinin iş akdi feshedildi.

Halen Posco Assan’da işçilerin sendikalaşmasının önüne geçmek için işten çıkarma tehditleri devam ediyor.

İşçilerin sendikaya üye olma hakkı, sadece anayasamızda değil, ülkemizin altına imza koyduğu uluslararası sözleşmeler ve ulusal mevzuatımız tarafından da güvence altına alınmıştır. Sendikal hakların kullanılmasının engellenmesi Türk Ceza Kanunu’nda suç olarak tanımlanmış ve cezai yaptırıma bağlanmıştır.

Ülkemizi ucuz emek cenneti, çalışanları da ücretli köle olarak görülmesi kabul edilemez. Posco Assan’a yapılan milyonlarca liralık yatırımlar, alınan teşvikler, sağlanan imkanlar, fabrikada çalışan işçilerin temel hakkını gasp etmek hakkı tanımaz.

İş yerinde çalışma barışı isteniyorsa; işçilerin sendikalaşma hakkına saygı duyulmalı ve atılan işçiler geri alınmalıdır."banner29

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.