banner478
banner421

Birleşik Metal-İş yüzde 34 zam istiyor!

banner418

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası, MESS grup sözleşmesi için hazırladığı taslağı paylaştı. Yapılan açıklamada 2 yıllık sözleşme ve ilk altı ay yüzde 34 zam talep ediliyor

Birleşik Metal-İş yüzde 34 zam istiyor!
11 Eylül 2019 Çarşamba 20:31

banner477
banner460

Sendikanın MESS’e sunacağı TİS taslağının ayrıntılarını, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu Gebze’de yapılan toplantıda açıkladı. Yapılan açıklamaya göre toplusözleşme teklifi 2 yıllık olacak. Ücret teklifi 2 bölümden oluşacak. İlk defa işe girecek bir metal işçisinin ücretinin asgari ücretin yüzde 15 oranında artırılarak uygulanması talep edilirken, çalışmakta olan işçilerin ücretlerine ise öncelikle yüzde 10 zam yapılması ardından da saat ücretlerine 3.80 TL eklenmesi talep ediliyor. Bu teklifin karşılığı ise ilk 6 aylık dönem için yüzde 34.2’ye tekabül ediyor. Sosyal haklar dahil edildiğinde ilk 6 aylık artış net 1152 liraya (aylık) denk geliyor.

Birleşik Metal-İş ikinci 6 aylık dönemde enflasyon artı 4, üçüncü 6 ay enflasyon artı 5, dördüncü altı ay için enflasyon artı 4 puan talep ediyor. Sosyal haklarda ise istenen artış yüzde 55. Sosyal haklara ikinci yıl için ise enflasyon artı 5 puan artış talep ediliyor.

TİS taslağına göre ücret dışındaki talep edilenler ise şu şekilde:

Hafta tatillerinde evde dinlenme yerine çalışmak zorunda kalan işçilerin fazla çalışma ücretleri yüzde 150, yine bayramlarda çalıştırılan işçilerin ise bayram ve genel tatillerde fazla mesai ücretinin yüzde 200 (4 yevmiye) olması.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün kadın işçiler için ücretli tatil olması.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli kadrosunda çalışanlar için ücretli izin günü olması.

Gece zammının yüzde 10’dan yüzde 20’ye yükseltilmesi.

Yıllık ücretli izin sürelerinin her dilim için 2’şer gün arttırılması.

Günlük 2 defa 15’er dakikalık dinlenme süresi.

Yüzde 15’i aşan gelir vergisi ödemelerinin işveren tarafından üstlenilmesi.

İşçilere yılbaşından ve Ramazan Bayramı’ndan önce net 500 TL’lik erzak yardımı. Kurban Bayramı için ayrımsız tüm metal işçilerine 1600 TL’lik kurban parası ödemesi.

Tamamlayıcı sağlık sigortasından işçinin eşinin ve çocuğunun da yararlanması.

Banka promosyonlarının işçilere ödenmesi.

İşçilere işyerine düzenli bir şekilde gelmeleri halinde 15 saatlik ücret karşılığı devam primi verilmesi.

Öğrenim gören işçilerin ve ana sınıfında olan çocuklarının da öğrenim yardımından yararlanması.

MESS grup sözleşmesi kapsamındaki tüm işyerlerinde, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu” kurulması.

Haftalık 45 saat olan çalışma süresinin ücretler düşürülmeden 37.5 saate düşürülmesi. Cumartesi ve pazar gününün hafta tatili olması.

İşyerlerinde özel istihdam büroları aracılığı ile ya da herhangi bir ad altında geçici süreli (belirli süreli) işçi çalıştırılmasının engellenmesi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.