banner286
banner282

Bayramoğlu; “Kamu ihalelerinde Kocaelili firmalar ilk tercih olmalı”

Bayramoğlu; “Kamu ihalelerinde Kocaelili firmalar ilk tercih olmalı”
01 Nisan 2018 Pazar 14:34

banner274

Kocaeli Ticaret Odası 1. Komitede seçim yarışına giren BY Dizayn firmasının sahibi Kerim Bayramoğlu gazetemize, İnşaat sektörünün içerisinde ki sorunlarla ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Bayramoğlu, kamu ihalelerine Kocaelili firmaların gözetilmesi gerektiğine vurgu yaparak,’’ İhaleye giren Kocaeli’li firma eğer şartnameye uygun şartlara haiz ise, ilk tercih noktası olarak Kocaeli’li firmalar iş verimeli’’ diye konuştu.
 

Röportaj; Gökhan KARABULUT
 

Öncelikle sizleri tanıyalım, Kerim Bayramoğlu kimdir?
1976 doğumluyum, babamdan dolayı bir çok ilde bulundum. Burada belirli kurumlarda profesyonel firmalarda çalıştım. 2010 yılında kendi şirketimi kurdum By Dizayn isimli. Kendi şirketimde endüstri ve inşaat üzerine işimi sürdürdüm. Kocaelispor başta olmak üzere bir çok sivil toplum kuruluşunda yer aldım. Meslek lisesini Gölcük’te tamamladım, Kocaeli Üniversitesi mezunuyum. Elimizden geldiğince bu kent için projeler ürettim, bunun yanı sıra uluslararası alanda bir çok projeye imza attım. Son 4 yıldır da ilimizde yoğunlaştım. Yapı Kimyasalları ile uğraşıyorum, inşaatta bireysel projeler yapıyorum, butik tarzında. Firmam daha çok endüstri ağırlıklı. İhsaniye’liyim.
 

Neden meclis üyeliği?
Sadece meclis üyesi seçilmek için aday olmadım. Daha önce böyle bir görevim olmadı, hiçbir siyasi partinin üyesi değilim. Sadece Kocaeli Ticaret Odasına üyeyim demek bana zul geliyor. Bu üyelik benim için çok kıymetli, eğer proje üretebilirsek ve bunu hayata geçirebilirsek buradayız. Meslek komitemizin sorunları var, bu sorunlarla ilgili çözüm üretebilirsek ne mutlu bize. Meslektaşlarımıza hizmet verebiliyorsak, üyelerin KOTO ile bağlarını kuvvetlendirebilirsek ve buranın bir koluymuş gibi hissettirebilirsek üyelerimize ne mutlu bize.
 

‘ARA ELEMAN SORUNUMUZ VAR’
İnşaat sektörünün sorunları nelerdir? Meclis üyesi olarak seçilirseniz projeleriniz nelerdir?

Birçok sorunlarımız var, elimizden geldiğince sorunlarımızı çözebilmek için projeler ve çalıştaylar yapmayı planlıyoruz. İmar sıkıntılarımız var mesela, bu sorun aslında sadece ilimizin değil Türkiye’nin sorunu. Türkiye gelişiyor, yenileniyor ve hal böyle olunca her yer şantiye alanı haline geldi. Eevet yüz yıllık yüz elli yıllık binalarımız var ve bunlara uygun altyapılar yapılmış zamanında. Türkiye bir çok mücadeleden çıktığı için belediyeler ve bayındırlık müdürlükleri bu sorunlara tam anlamıyla çözüm bulabilmiş değil. Artık vizyon değişiyor, arz talep vizyonu genişliyor. Kentleşmeye gidiyoruz, ilimizde olan sorunların hepsi Türkiye’de de var. Son 20 yıldır vizyon projeler ortaya çıkıyor ilimizde ve Türkiye’de, daha modern güvenlikli yapılar inşa ediliyor. Bundan sonra sorunlar olmayacak mı evet olacak bizim görevimizde bu sorunları çözmek. Belediyelerimizle çalıştaylar yapacağız, ilgili kurumları, sorunlarımızı çözmek için yönlendirici olacağız. Artık doğru müteahhit yanlış müteahhit bunları seçebiliriz. Evet herkes müteahhit, bununla ilgili bir düzenleme yok. Bizim mesleğimiz doktorluk avukatlık değil. Herkesin diploması olsa ne güzel olur ama, diploması olmadan da bu işi çok güzel yapan arkadaşlarımız var. Vizyon projeler ortaya koyan iş adamlarımız var. Kimseyi eleştirmenin anlamı yok, işini eksik yapan arkadaşlarımıza değer katabiliyorsak, ona yardım edebiliyorsak ne mutlu bize.

Siz şimdi ne güzel bir inşaat ürünü alabilirsiniz ama ustanız iyi değilse, senin bin dolara aldığın o ürün ustanın elinde 1 dolar oluyor. Kimi ustalar var 1 dolarlık ürünü 200-300 dolarmış gibi yapıyor. Burada ciddi bir ara eleman boşluğu çekiyoruz. Ara eleman boşluğunu dolduracak projeler yapmalıyız. Ustalarımıza daha iyi eğitimler vererek geliştirmeliyiz. 10-15 günlük seminerler yapabiliriz. Büyük firmalar ustalarına eğitimler veriyor ama, seminere katılım zorunlu olmadığı içim bu seminerlere katılım düşük oluyor. Biz ustalarımıza yaptıkları işi daha güzel nasıl yapabilirler, daha kaliteli nasıl yapabilirler bunu öğretmeliyiz. Ara eleman yetiştirebiliriz, insan kaynaklarında bilgi bankası oluşturabiliriz. KOMEK kursları şu an bunu yapıyor, KOMEK ile işbirliği kurarak ara eleman eğitimini bu kurslarda yapabiliriz. Elimizde hazır KOMEK gibi bir kurum var, iş birliği içerisinde iş garantili ustalar yetişebilir bu kurslarda. Kuracağımız bu bilgi bankasından işveren ile ustaları bir araya getirebiliriz. Bir iş adamı arkadaşından iyi bir usta istemek zorunda kalmaz. Bizde büyük işletmeler var, bu işletmeler KOSGEB ve Marka kredilerinde yararlanamıyor. KOTO bunun altyapısını hazırlamış. KOTO olarak bu altyapıyı geliştirerek büyük işletmelerin KOSGEB ve Marka’dan kredi almalarına katkı sunabiliriz. İşletmelerimiz artık AB standartlarında faaliyet yürütmek zorunda. İşletme sahibi olarak bazen AB standartlarında firmamızı donatamıyoruz. Mesela yangın sistemleri maliyeti 300-400 bin TL buluyor. İşletmeler için olmaz ise olmaz bir koşul. Sadece güvenlik ve yangın için değil, yangın raporu almadan kapasite raporu, C belgesi alamıyorsunuz mesela. İskan için bile artık yangın raporuna ihtiyaç var.
 

‘YANGIN RAPORUN MALİYETİ KOSGEB’DEN KARŞILANABİLİR’
Yangın raporu maliyetleri çok yüksek. Mesela bunun için KOSGEB’e proje sunulabilir, bu kaynağıoradan temin edebiliriz. KOSGEB tanıtımları destekliyor, makine alımını destekliyor, KOSGEB devlet destekli bir çok şeyi karşılıyor. Mesela yangın sistemleri maliyetini de karşılamalı. Biz iş adamı olarak 300-400 bin TL yangın raporu almak yerine 1 makine daha alalım 2 kişi daha çalıştıralım diye bakıyoruz haklı olarak. KOSGEB böyle bir destek sunarsa piyasada iş yapan firmaların yüzde 70-80’i buna başvurur. Biz eğer meclis üyesi seçilirsek üyelerimizle ayda bir kez bir araya gelerek fikir alışverişinde bulunacağız. Ticaret Odamızı üyelerimizle yöneteceğiz. Yasaların el verdiği ölçüde projeler üreteceğiz. Biz Kocaeliliyiz ve burada iş yapan firmalara birşey katmalıyız. Biz mecliste bunları yapamayacaksak, meclis üyesi olmamızın bir anlamı yok. Yapabileceğimiz projelerin en son noktasına kadar gideceğiz.
Kocaelili firmaların mesela en büyük sıkıntılarından biri de kamu ihaleleri. Meslek gurubumuzda bu konuda dertli çok sayıda iş adamımız var. İlimizde birçok kamu ihalesi yapılıyor. Biz, şartnameye uygun ise, finans kaynağında sıkıntı yoksa ise kamu ihalelerini ilimizin şirketlerine verilmesini istiyoruz. Kocaeli’de iş yapan, burada işçi çalıştıran ve kazandığı parayı da ilimizde harcayan iş adamları gözetilmeli. Kamu ihalelerinde şartnameye uygun Kocaelili firmalar ilk tercih olarak değerlendirilmeli. Takip ediyoruz kamu ihalelerine Kocaeli’den firmalar katılıyor ve en düşük teklifi vermelerine rağmen iş il dışındaki firmaya veriliyor. Evet hepsi yasal ama ilk tercih bu kentte iş yapan firmalar olmalı. Kamu ihalelerine katılan ve il dışından ihaleyi kazanan şirketle sorun yaşadığınızda o firmaya ulaşamıyorsunuz. Ama Kocaelili firma olsa, bu kentin firması, sorun yaşadığınızda ulaşabilirsiniz. Meclise girdiğimizde bu sorunun da üzerine gideceğiz. Kamuda ve bu ihalelerde irade ortaya koyanlarla iş birliği yapacağız.
 

‘BULUT, AKIN VE ARKADAŞLARI SÜRECİ İYİ YÖNETTİ’
Neden Necmi Bulut?

Samimiyetine inanıyoruz, güvenine inanıyoruz, çok daha rahat çalışabileceğimiz, proje yaptığımızda önümüzü açacak bir isim Necmi Bulut. Kimsenin kabullenmediği, kimsenin istemediği bir dönemde ve bu zor şartlar altında Kocaeli Ticaret Odasını kucakladıkları için Necmi Bulut, Akın Doğan ve arkadaşları. Süreci çok iyi yönettiler, Necmi beyde, Akın beyde krizi iyi yönettiler. Bu kentte 6 aydır dolaşıyoruz, kimse Bulut, Doğan ve arkadaşları hakkında kötü söz söylemiyor. Bu işi hak ettiklerine inanıyorum ve daha profesyonel olacaklarına inanıyorum.
 

Üyeleri dolaşıyorsunuz haftalardır, nasıl üyelerin teveccühü?
1. Komiteye aday olan bizler teknik insanlarız. Abdurahman Çuhadar, Veli Başkurt işinin ehli insanlar. Biz çekirdekten gelen insanlarız, üyeleri dolaştığımızda bu avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Üyelerimizi tek tek dolaştık, ellerini sıktık, projelerimizi anlattık, gittiğimiz her yerde çok iyi karşılandık. Hatta 15 dakika gittiğimiz yerlerde saatlerce kaldığımız zamanlarda oldu. Eski atmosfer yok şu an, insanlar bire bir tanıdıklarına oy veriyorlar bu seçimde, bu seçimde bireysel ilişkiler ön planda. Biz sadece 3 kişi çalışmıyoruz bizle beraber hareket eden ciddi bir ekip var ve hepsi de kentte karşılığı olan sevilen insanlar.Bizde ekip lideri yok, hepimiz ekip lideriyiz. Biz çalışmak için geliyoruz, bu zamana kadar 1. Komitede çalışan arkadaşlarımız da önemli hizmetler ortaya koymuşlar. Biz burada güzel projeler ortaya koyabilirsek ve Türkiye’ye örnek projeler üretebilirsek ne mutlu bize. KOTO’nun ismini TOBB nezdinde komitelerle örnek ODA yapabilirsek ne mutlu bize. Kocaeli’de ki projeler Türkiye’de uygulanabilirse başarmış oluruz. Kocaeli sanayinin başkenti, projelerimizle pilot il olabiliriz.
 

Sandıktan çıkamaz iseniz?
Biz böyle bir olasılık görmüyoruz. İnsanların samimiyetine inanıyoruz. Komitemizde 268 kişi var ve bunların 45’i çeşitli nedenlerden dolayı oy kullanamayacak. Biz isterdik ki 268 üyenin tamamı oyunu kullansın. Biz 200 üyenin tamamını gezdik, 170’inden yetki belgesi aldık 25’i şahıs firması olduğundan dolayı da söz aldık. Bize güvendiklerini söylediler, gruptan çıkacağımıza inanıyorum.


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.