banner521
banner493

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz Kocaeli Koz’a konuştu;

banner418

Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz Kocaeli Koz’a konuştu. İlçesine yaptırdığı yatırımlar ile cazibe merkezi haline getiren Ayaz, siyasi beklentilerini, hayallerini Koz ile paylaştı. Ayaz, Koz aracılığıyla yatırımcılara seslendi, ‘’kazanmak için yatırımlarınızı Başiskele ilçesine yapın’’ çağrısında bulundu.

banner482
Başiskele Belediye Başkanı Hüseyin Ayaz Kocaeli Koz’a konuştu;
07 Eylül 2018 Cuma 18:51

Hüseyin Ayaz ile Yeniköy Belediye Başkanlından, 5 beldenin birleşmesiyle kurulan Başiskele Belediye Başkanlığına uzanan siyasi yol haritasını konuştuk. İlçe ile ilgili beklentilerini, umutlarını, yapacaklarını KOZ ile paylaşan Ayaz, Başiskele’nin cazibe merkezi haline gelmesinde ilçe halkının büyük katkısı olduğunu vurguladı. Başiskele ilçesini vatandaşlarla beraber yönettiğine vurgu yapan Ayaz, ‘halkımız ile istişare yapmadan hiçbir projeyi hayata geçirmiyoruz. Halkımızın mutluluğu bizim için önemli’’ ifadesini kullandı. Röportajda yatırımcılara da seslenen Belediye Başkanı Ayaz, ’’kazanmak istiyorsanız Başiskele ilçesine yatırım yapmalısınız’ çağrısında bulundu.

‘TERMAL KAYNAK 150 YIL YETER’

İlk sorum termal tesis olacak. Ne durumda şu an hangi aşamada termal tesis?

Termal tesis ciddi bir yatırım, bu sadece Başiskele ilçesinin değil kentin ve ülkenin bir kazanımı olacak. Çünkü o bölge adeta termal bir denizin üzerinde bulunuyor. Beraber çalışma yürüttüğümüz İstanbul Teknik Üniversitesi hocalarımızın söylediği şey şu, ‘biz burada 10 kuyu açarız ve açılan hiçbir kuyu diğerini etkilemez.’ Elimizin altında önemli bir kaynak var, hocalarımız termal suyumuzu enerji ve sağlıkta kullanılabileceğimizi ifade ediyorlar. Yine hocaların ifade ettiği gibi bu termal kaynağın 100 yıl 150 yıllık kapasitesi bulunuyor. İnşallah bu kaynak hak ettiği değeri görecek ve halkın istifadesine sunulacak. Özel yatırımcılar imar tadilatı için başvuruda bulundu, şu an imar tadilatı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meclisinde. Tadilat tamamlandığında tesis başlayacak. Büyükşehir Belediye Başkanımızın önerisiyle günü birlik tesis projesi de var, o da yakında başlayacak. Katar ve Türk olmak üzere 3 ortak yatırımcıdan hayata geçireceği projede dermatoloji dediğimiz güzelli merkezi ve termal tesis yapacaklar. Ortaklardan birinin branşı zaten dermatolog. Bin metre kare satın aldılar, onlarda önümüzdeki birkaç ay içerisinde kamuoyuna sizlere bilgi verecekler. Biz onlara sıcak suyu satacağız, saat takacağız kullandıkları su miktarı kadar ücret ödeyecekler.

‘’BALTALAMAK İSTEYENLERE RAĞMEN YATIRIM YAPIYORUZ’’

Yatırımcılar neden Başiskele ilçesini tercih ediyor, özellikle inşaat ve eğitim sektöründe olanların ilk tercih yeri Başiskele?

Öncelikle şunu ifade edeyim, bölgemizde 40’ın üzerinde özel okul, 3 özel hastane var. Bizi en çok sevindiren nedir biliyor musunuz 5 beldenin birleştiği yeni ilçe olmamıza rağmen 9 yılda lokomotif haline geldik. Bölgemizde 3 tane 5 yıldızlı otel 1 adette 4 yıldızlı otelimiz var. Ve bunların yanı sıra ormanlık alanlarda da butik otellerimiz bulunuyor. Hem iç turizme hem de dış turizme öncelik yapmaya çalışıyoruz. İç ve dış turizmin canlı olduğu ilçede siz yatırımcı olsanız Başiskele’ye yatırım yapmaz mısınız? Yaptığınızı satıyorsunuz, ortada yanlış bir hesap yoksa yapıpta satamayan yok. Bu da tercih sebebi oluyor Başiskele için. Bir takım odaklar bunu baltalamak istese de biz yatırımcıya inanıyoruz, biz 9 yılda ilçemize 40’ın üzerinde özel okul kazandırdık. Biz Başiskelenin, Kocaeli’nin geleceğine yatırım yapıyoruz. Kocaeli’nin her köşesinden insanlar tek araçla ilçemize gelebilirler. Geçtiğimiz gün yaşadığım anımı da sizinle paylaşmak istiyorum. Sapanca İnşaat Odasından bir hanım efendinin 2 evladı bizim ilçemizde okuyor, bizden bu hanım efendi randevu almış. Teşekküre gelmiş, ‘sizinle tanışmaktan gurur duydum’ dedi hanımefendi. Bize daha ne lazım ki!!!

Başiskele ilçesinden şikâyetler alıyoruz, özellikle konut ve arsa fiyatlarının pahalılığından şikayet ediliyor. İlçede konut ve arsa fiyatları çok pahalı mı?

Başiskele ilçesinin bir marka değeri var, üzerinize giyim alıyorsunuz, pazardan alınan fiyat ile marka değeri yüksek mağazadan alınan fiyat aynı olur mu? Bunu kabul etseler de etmeseler de Başiskele ilçesinin bir marka değeri var, dolayısıyla marka değerinden dolayı arsa ve konut fiyatları yüksek olmuş olabilir. Biz daha önce söylemiştik, ‘bir gün herkes Başiskeleli olacak.’ Bugün bu sloganımızı değiştirdik, ‘sadece şanslı olanlar Başiskeleli olacak’’ diyoruz.

Sizi Yeniköy Belediye Başkanlığınızdan bu güne tanıyorum. Bugün, bunu yapmamalıydım dediğiniz bir şey oldu mu?

Biz ilçemizde aldığımız hiçbir kararı kafamıza göre almıyoruz, Başiskele halkıyla istişare yaparak alıyoruz. Başiskele halkının beklentilerinin karşılığını vererek yapıyoruz. Bakın dün ilçemizin nüfusu 52 bindi bugün 100 bin oldu. Biz mevcut yerleşik halkında beklentilerini karşılıyoruz ve ilçemize yeni taşınmış halkında. Her vatandaşımızın beklentilerine cevap vermeye çalışıyoruz. Dolayısıyla ilçenin beklentilerini karşılamak için akademik uzmanlarla da istişare ediyoruz. İlçemizin dinamikleriyle hareket ediyoruz ve böyle olunca da başarı kaçınılmaz oluyor.

‘’MEVLA İSTESEYDİ HERKESİ TEK TİP YARATIRDI’’

İleriye dönük planlama nedir proje olarak?

Vakıf Üniversitelerinin yapılması özel okul ve hastane sayılarının artması ve bu doğrultuda yapılacak olan yatırımları önünün açılması. Konut sektörünün alt yapı ve üst yapı maliyetleri de sizi etkiliyor haklı olarak, belediyemiz aly yapı ve üst yapı sorunlarını kendi öz kaynakları ile aşarak yatırımcıları önünü açıyor ve ilçeyi de tercih sebebi haline getiriyor haklı olarak. Bunları yapmaz iseniz tercih sebebini oluşturamazsınız. Şu an bizim önümüzdeki süreçte yapacağımız Sağlık Turizmi başta olmak üzere eğitim yatırımlarının önünü açmak olacak.

Az önce 52 bin olan nüfusun 100 bin olduğunu ifade ettiniz. İlçeniz bu kadar iç göç almasına rağmen ve ilçenize taşınan kişilerin genel olarak sosyosiyasi tercihleriyle sosyal demokrat kimliğine yakın olmasına rağmen AK Parti oyları ilçede neden düşmüyor?

Bu sorduğunuz sorunun cevabını sizinle az önce aslında paylaştım. Biz şehrimizi şehrin dinamikleriyle yönetiyoruz, herkesin beklentilerine göre hareket ediyoruz. Ben şahsen muhafazakâr bir insanım bunu da herkes bilir. Bizim ilçemizde yaşayan her kesimin sosyal kültürel beklentilerini karşıladığımıza inanıyorum. Bu doğrultuda hizmetler yapıyoruz. Onların evlerine gidiyoruz bale istiyorlarsa bale salonu açıyoruz, aerobik salonu istiyorlarsa aerobik salonu açıyoruz. Bugün Semboly alışveriş merkezi Doğu Marmara bölgesinin en büyük alışveriş merkezlerinden biri. Bugün bu alışveriş merkezi her kesimin uğradığı yerlerden biri. Ben her zaman ötekileştirmeye karşı oldum, ben iletişimi güçlü bir insanım, eğer insanlar tek tip olsaydı yüce yaratıcı herkesi tek tip insan yaratırdı. Farklılıklar olacak ve diyaloglarımızı buna göre tanzim ederek şehrin geleceğini inşa edeceğiz.  

Siyasi beklentiniz nedir?

Siyasi beklentim şu, bizim neslimizin inandığımız değerlere hizmet edebilmek için bütün argümanları kullanabilmektir. Burada ister belediye başkanı olun, ister sandık müşahidi olun, isterseniz ise basın mensubu sade bir vatandaşsınız. İnandığınız argümanlarda hizmet ediyorsanız siz mutlusunuzdur. Benim olmadığım bir yerde kimse yoktur düsturunda olmadım, siyaseti yapma hedefim gayem sadece bu. Ancak siyasi gerekliliğin sizi nereye ne getireceğini önce halkımız takdir eder sonra AK Parti kadroları. Yapacaklarımdan kimsenin şüphesi olmasın.

‘’BİZ KİMSEYİ KARALAMADIK’’

Sizlerin görevden alınacağınız söylendi, bizde bu kulis bilgileri kamuoyu ile paylaştık, hakkınızda kara propaganda yürütüldüğünü düşünüyor musunuz?

Siyasette bizim önümüzü kesmeye çalışan insanlar olabileceğini düşünmüyorum, bizim kimseye bir kötülüğümüz olmadı, böyle bir şey olabileceğini tahmin etmiyorum. Sizin bildiğiniz bir konu varsa onların sorunu bu. Kabul etmek istemiyorum. Çünkü biz siyaseti birilerini karalamak, lekelemek adına yapmadık, yapmıyoruz. Biz siyaseti halka hizmet aracı olarak görüyoruz. Halkımızı razı ise hakta razıdır.

9 yıldır Başiskele Belediye Başkanlığını yürütüyorsunuz, keşke bunu yapmasaydım dediğiniz projeler var mı?

Başiskele Belediye Başkanı olarak beklentileri karşılamak geleceğe hizmet etmek için görevimizin başındayız. Heyecanımızı yitirmeden halka hizmet etmeye devam edeceğiz. Hizmet noktasında pişman olduğum hiçbirşey yok. Biz hizmetlerimizi halka istişare ederek yaparak riskimizi dağıtıyoruz. Fakat iç bünyemizde keşke bu birimi açmasaydık, keşke bu arkadaşımızı burada değilde şurada değerlendirseydik dediklerimiz olmuştur. Başiskele profesyonel ekiple çalışıyor, yaşadıklarımızdan ders çıkartarak mükemmele yakın hizmet üretiyoruz. 4 yıldızı aldık 1 yıldız kaldı.

Son olarak yatırımcılara bir mesajınız var mı? Özellikle yatırımcıya ne tür kolaylıklar sağlayacaksınız?

Biz diyaloğa açık bir insanız, her şeyi konuşuyoruz, Eğitim sağlık ve turizm konusunda ilçemize yatırım yapacak olan firmaların alt ve üst yapılarını hemen tamamlıyoruz. Yatırımcının ilçedeki beklentilerini karşılıyoruz. Yatırımların karlılığını önemsiyoruz, akıllı yatırımcıların yatırımlarını ilçe halkı ile paylaşmasını önemsiyorum. Önümüzdeki süreçte Başiskele inşallah daha iyi olacak, daha fazla yatırım gelecek, hastaneler, oteller gündemimizde bunu ilk sizinle paylaşıyorum. Farklı konsepte farklı yatırımlar olacak, bunun her birisi Kocaeli’ye kazanım sağlayacak. Engellemek isteyenler olacak bu normaldir her şeyin zıddı vardır ama biz bunlara papuç bırakmayacağız. O bilgi birikimimiz var, bizi biraz yavaşlatsalarda yolumuza devam edeceğiz.

Bizi çok şaşırtacak bir yatırım var mı peki?

Var ama şu an sizinle bunu paylaşmam doğru değil.
 

banner31

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.