banner613
banner559

Bakan Pakdemirli Kocaeli’de konuştu; “Tarımdaki başarılarımızdan dolayı övünmeliyiz”

banner418

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli pandemi sürecinde tarım ve gıdanın vazgeçilmez olduğunu herkesin gördüğünü belirterek, “Hepimiz tarımdaki başarılarımızdan dolayı övünmeliyiz. Yerimiz zaten iyi. Her gün televizyonlara çıkıp tarım bitti tarım şöyle oldu demek doğru değil” dedi.

banner482
Bakan Pakdemirli Kocaeli’de konuştu; “Tarımdaki başarılarımızdan dolayı övünmeliyiz”
05 Ekim 2020 Pazartesi 14:48

banner603
banner535

Gebze Teknik Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapılan Gebze Teknik Üniversitesi 2020-2021 Akademik Yılı Açılış ve Akıllı Tarım Uygulamaları İş Birliği Protokolü İmza Töreni'ne Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, Gebze Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Hasan Aslan, öğretim görevlileri ile öğrenciler katıldı. 

“TARIM VE GIDA ÇOK ÖNEMLİ”
Törende konuşan Bakan Pakdemirli pandemi sürecinde tarımın vazgeçilmez olduğunun anlaşıldığını söyleyerek, "Tarım ve gıda vazgeçilmez ve bunu pandemi sürecinde de anladık. Herkes gördü ki tarım ve gıda çok önemli. Tarım en az futbol kadar konuşulan bir konudur. 83 milyon bunu konuşur. Ağzımızdan midemize giden bir yol var. Herkes yorum yapıyor. Ne yemeliyiz? Ne yememeliyiz? Herkesin ilgi alanı ve odağı. Önümüzdeki bilgi çağı. Tarımında bu bilgi çağı dışında kalma şansı yok. Basit bir matematik var. Serbest piyasa düzeninde bir yerde talep varsa o verimlilik ve arz da yakalıyor. Dünyada kişi başına düşen tarım arazimiz 2 dekar. Bizim daha verimli çalışmamız lazım, teknoloji unsurunu tarıma koymamız gerekiyor." dedi. 


“TARIMDA AVRUPA'NIN LİDERİYİZ”

Bakan Pakdemirli orman yangını ve bitki hastalıklarını drone ile tespit etmeye başladıklarını belirterek, şöyle konuştu; “İlk defa yüzde 30'dan fazla orman yangını ile karşılaşmamıza rağmen her yangına bağlı yanan alanımız daha az. Bu da teknoloji sayesinde. Tarım Bakanlığı olarak askeriyeden sonra teknolojiyi bu kadar yoğun kullanan kurum haline geldik. Tarımda teknoloji kullanmak bize zaman, iş gücü, maliyet, performans, çevre korunması konularında fayda sağlıyor. Dünyada ekilebilen hektar 1,5 milyar hektar, ülkemizde 23,1 milyon hektar. Orman varlığı dünyada 4 milyar hektar, ülkemizde 22,7 milyon hektar. Bu şartlarda tarımda Avrupa'nın lideriyiz. 12 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapıyoruz. 4 saatlik bir uçuş mesafesiyle dünya nüfusunun yüzde 40'ına ulaşabiliriz. Hepimiz tarımdaki başarılarımızdan dolayı övünmeliyiz. Yerimiz zaten iyi. Her gün televizyonlara çıkıp tarım bitti tarım şöyle oldu demek doğru değil. Eksiklerimiz var mı var. Arazilerimiz de miraslar nedeniyle küçük. Bütün bunlara rağmen üreticimiz kaynaklarını iyi değerlendiriyor devlette buna destek veriyor. 13 yılda toplam 310 milyar destek verildi. Bir taraftan devlet destek vermiş bir taraftan çiftçimiz de üretimi arttırmış. Destekten daha önemli bir olay var. Moral. Her gün bu iş öldü bitti değil, her gün daha ileriye gidiyor olacağımızı bilmemiz lazım" diye konuştu.


"BİZE VAKA VAR DA SAKLIYORMUSUNUZ DEDİLER"
Pandemi sürecinde ülke olarak önlemlerin alındığını açıklayan Bakan Pakdemirli, "Pandemide İtalya, Fransa, İspanya'da rafların boşaldığını gördük. Biz salgın sürecinde önlemlerimizi aldık. İlk vaka görülmeden önce tüm sektörlerde toplantılarımızı yapıp bitirdik. Tarım sektöründe stokları arttırın dedik. Onlarda bize "Hayrola vaka var da saklıyor musunuz?" dediler. Bizde “Hayır gelecek lütfen stoklarınızı arttırın” dedik. Lojistik sektörüne de hazırlıklarını yapmalarını söyledik. Türk insanı çok pratik ve zoru gördüğünde gereğini yapabiliyor.” Yapılan konuşmanın ardından Bakan Pakdemirli, Gebze Teknik Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Muhammet Hasan Aslan, İktisad Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir Akıllı Tarım Uygulamaları İş Birliği Protokolünü imzaladı. 


DRONE İLE İLAÇLAMA YAPTI
Bakan Pakdemirli, Gebze Teknik Üniversitesi içerisinde bulunan Akıllı Tarım Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde drone kullanarak biberiyeleri ilaçladı. 

'GELENEKSEL TARIM İÇİN EĞİTİM VE DESTEK VERECEĞİZ'

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Gebze Teknik Üniversitesi'nde Akıllı Tarım Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde biberiyeleri dron kullanarak ilaçladı. Bu tür teknolojik gelişmelerin geleneksel tarım kullanan çiftçilere aktarılabilmesi için çaba harcadıklarını belirten Bakan Pakdemirli, "Geleneksel tarım yapan kişilere hem destek hem de eğitim vereceğiz. Bunların ikisi de bizim gündemimizde. Bunlar olmadan olmuyor ama şunu da söyleyeyim; 'Çiftçi bunu kullanmaz' diye bir sorun ile karşımıza geliyorlar. Bugün Türkiye'de 83 milyon insan, bankacılık işlemlerinde EFT'yi cep telefonundan yapanların oranı yüzde 94. Bunun anlamı şu; bu millet hangi konuda olursa olsun önüne koyulduğu zaman teknolojiyi kullanıyor ya da kullanmanın bir yolunu buluyor. Elbette biz destekleyeceğiz, gerekli eğitimleri vereceğiz ama önemli olan bu ve bunun gibi aktivitelerle de bunun ne kadar kolay olduğunu, zor olmadığını göstermek. Aşırı deneyimli olmasanız dahi bu aletleri uçurabiliyorsunuz. Bir anlamda onu göstermek maksadıyla da ben bu uçuşu gerçekleştirdim. Bunlar hakikaten çiftçimize çok uzak şeyler değil ama kooperatiflere ve örgütlere büyük görev düşüyor. Onların bu tarz cihazları alıp bir şekilde bizim desteğimizle bunu çiftçiye gösterebilir. Küçük arazileri olanların her birine bu yatırımı yaptırmak değil 10 kişinin, 20 kişinin, 50 kişinin bir arada hizmetine sunmaktır önemli olan" dedi.

SÖZLEŞMELİ TARIM

Tarımın ülke ekonomisinde önemli bir yeri olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, "Birincil ürünün ötesinde işlenmiş ikincil tarım ürünlerin gıdaya dönüşmesi veya farklı sanayi ürünlerine dönmesi son derece önemlidir. Çünkü buradan ülke olarak bizim yapmamız gereken şey şu; hem ihracatta olsun hem de üretim de olsun yapmış olduğumuz üretimin kilo başına katma değerini artırmamız lazım. Bunun için de ancak tarım ürünlerinin üretildikten sonra bunun işlenmesi konusunda da ekstradan gereğinin yapılması lazım. Biz burada sözleşmeli tarımı da çok önemsiyoruz. Yeni dönemde mecliste yasa tasarımız da var sözleşmeli tarım ile alakalı. İnşallah sözleşmeli tarımın çıkmasıyla birlikte hem çiftçinin kendine girdi finansman problemi çözülmüş olacak hem gelirini garanti altına almış olacak hem de enflasyon ile ilgili problemler çözülmüş olacak" diye konuştu.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.