banner478
banner421

Bakan Işık müjdeyi verdi: '4 bin 508 gencimiz istihdam edilecek'

banner418

Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri'nin (KOİF'17) açılış töreninde konuşan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Toplam 102 firma fuara katılıyor. Bu firmaların taahhüt ettiği istihdam rakamı toplam 4 bin 508. Bu fuarda en az 4 bin 508 gencimiz daha istihdam edilecek" dedi

banner482
Bakan Işık müjdeyi verdi: '4 bin 508 gencimiz istihdam edilecek'
06 Nisan 2017 Perşembe 14:33

banner477
banner460

Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri'nin (KOİF'17)  açılış töreni Milli Savunma Bakanı Fikri Işık'ın katılımıyla gerçekleştirildi.Milli İstihdam Seferberliği projesi kapsamında Kocaeli Valiliği koordinatörlüğünde Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü, Kocaeli Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası Başkanlığı ve Kocaeli Ticaret Odası Başkanlığı ortaklığında ilimizde düzenlenen  insan kaynakları istihdam fuarının açılış töreni Uluslar arası Fuar Merkezi'nde yapıldı.

 

 

KOCAELİ HEDEFİNİN YÜZDE 40'INI GERÇEKLEŞTİRDİ

"Bu Fuarda İş Var" sloganıyla açılan ve 3 gün sürecek istihdam fuarında 140 stant ile 102 firma yer alıyor. Fuarda konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Kocaeli olarak seferberliğin başlamasından bu güne 25 bin 519 insanımız iş ve istihdam sahibi oldu. Bu rakam Türkiye'de nüfus bazına oranlandığında birinci sıradayız. 14 Şubat tarihinde Kocaeli olarak istihdam hedefimizi 60 bin ilan etmiştik. Şu anda hedefimizin yüzde 40'ına ulaştık. 2017 sonunda bu hızla gidersek yüz bina doğru yol almaktayız" değerlendirmesinde bulundu.

 

GENİŞ KATILIM

KOİF'17'nin açılış törenine Bakan Işık'ın yanı sıra Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, AK Parti Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)  Başkanı Necmi Bulut, KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, İŞKUR İl Müdürü Ulvi Yılmaz, SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, MARKA Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, ilçe belediye başkanları, ilçe kaymakamları ve çok sayıda davetli katılım gösterdi.  Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Ardından Kocaeli Anadolu Lisesi halk oyunları ekibi Artvin yöresi halk oyununu sergiledi.

 

 

"İŞSİZLİĞİ YÜZDE 10'UN ALTINA DÜŞÜRECEĞİZ"

Programın açılış konuşmasını İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk yaptı. Aktürk konuşmasında, "İşsizlik sadece ülkemizde değil küresel boyutta bir sorundur.Türkiye kriz sonrasında 2012 yılında işsizlik ülkesini en çok azaltan ülke olmuştur. Son dönemde yaşanan krizler ve 15 Temmuz darbe girişiminin ardından istihdam oranlarımız olumsuz etkilendi. İşsizlik oranlarımız 2016 yılının ikinci yarısından sonra yükselmiştir. Ama uygulamaya koyduğumuz politikalarla bunları aşacağımızı düşüyoruz. Toplam 2 milyon insanımızı iş gücü piyasamıza dahil etme yönünde çalışmalarımızı yapıyoruz. Tek haneli rakamlara indirmeyi amaçlıyoruz. 2 milyon 151 bin insanımızın işe yerleştirilmesine katkı sağlamışız.Aktif iş gücü programlarımızı hayata geçiriyoruz. Bu programlarda iş verenlerle iş arayan vatandaşlarımız bir araya gelmektedir. Milli seferberlik doğrultusunda işsizlikle mücadele edeceğiz. Ve işsizlik rakamlarımızı yüzde 10'un altına düşüreceğiz" dedi.

 

 

"NİTELİKLİ İNSAN OLALIM"

Aktürk'ün ardından kürsüye gelen Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, "Fuarımız bereketli olsun, hayırlı olsun. İnsanın hayatta belli bir yaştan sonraki beklentisi iş, eş, aştır. Devlet iş alanlarını açsın, yatırımlar yapılsın. Ama gençler olarak bizler de hayata kendimizi iyi hazırlayalım. Nitelikli insan olalım. Bir adım önde olduğumuz zaman iş bulma imkanımız artacak. Cesur olun, ticaret yapın, üretim yapın. Çalış genç arkadaşım çalış, namerde muhtaç olma. Kendi kendimize yeterli insanlar olalım. Bizler belediyeler olarak her zaman gençlerimizin hizmetinizdeyiz. Size bir telefon kadar yakınız. Sizin hayata iyi hazırlanmanız için bize verilen ödevi yapmaya hazırız" şeklinde konuştu.

 

"EKONOMİDE ÖNCELİK İSTİHDAM"

Karaosmanoğlu'nun ardından konuşan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, "Ekonominin en önemli konularından birisi istihdam. Özellikle Türkiye gibi genç istihdam arayan kitlelerde nüfusun beklentisini karşılamak en öncelikli hedefimiz. Türkiye'nin OECD ülkeleri içerisindeki büyümesinde ekonomimizin en temel önceliği istihdam. Türkiye'nin istihdam rakamlarının tek haneli rakamlara düşmesi anlamında 7 Şubat'ta başlayan milli istihdam seferberliğinde Kocaeli olarak en büyük başarıyı elde eden il olma iddiasındayız" dedi.

 

"EN BAŞARILI İL KOCAELİ"

Kocaeli'nin  Milli İstihdam Seferberlikte en başarılı il olduğunun altını çizen Vali Güzeloğlu, "Milli İstihdam Seferberliği açıklandıktan bir hafta sonra tüm kurum ve kuruluşlarımızla ilk cevap veren il olduk. Yatırımcı şirketlerle, istihdam sağlayacak kurumlarla görüşmelerimiz oldu. 2017 sonuna kadar Kocaeli olarak büyük katkı sağlayacağız. Kocaeli olarak seferberliğin başlamasından bu güne 25 bin 519 insanımız iş ve istihdam sahibi oldu. Bu rakam Türkiye'de nüfus bazına oranlandığında birinci sıradayız. Bu başarıyı elde eden tüm kurumlarımıza teşekkür ediyoruz. 14 Şubat tarihinde Kocaeli olarak istihdam hedefimizi 60 bin ilan etmiştik. Şu anda hedefimizin yüzde 40'ına ulaştık. 2017 sonunda bu hızla gidersek yüz bina doğru yol almaktayız" değerlendirmesinde bulundu.

 

"İSTİHDAM VAZGEÇEMEYECİĞİMİZ BİR KAVRAM"

Vali Güzeloğlu'nun ardından söz alan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık fuar organizasyonunda emeği geçenlere teşekkür ederek, "Bu gün özel bir gün. Milli İstihdam Seferberliğinin en başarılı geçtiği illerden bir tanesi Kocaeli. 25 binden fazla gencimiz bu dönemde iş buldu. Şu anda bu fuarda 85 tane özel sektör firması var. Toplam 102 firma fuara katılıyor. Bu firmaların taahhüt ettiği istihdam rakamı toplam 4 bin 508. Bu fuarda en az 4 bin 508 gencimiz daha istihdam edilecek. Türkiye büyük bir şansa sahip. Türkiye dünyanın tam ortasında. Dünyanın merkezindeyiz. En önemli avantajlarımızdan birisi de genç ve dinamik nüfusumuz. Eğer Türkiye bu iki potansiyelini iyi değerlendiremezse büyük risklerle karşı karşıya kalabilir. İstihdam ülkemizin vazgeçemeyeceği önemli bir kavram. Şehrimizin nüfusuna oranla şu anda Türkiye birincisiyiz. Gençlerimize iş bulmak istiyorsak yapmamız gereken istihdamı geliştirmek. Bu noktada Türkiye'nin hiçbir şekilde taviz veremeyeceği hususta büyümedir. Bizim gibi ülkeler yüzde 5 büyüme oranına sahip olmalı" dedi.  

 

MÜLAKAT YAPABİLME ŞANSI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Fuar Merkezi'nde ilimizin lider firmalarının stant açtığı öğrenciler ve gençler ile bir araya gelme şansı yakalayacağı Kocaeli İnsan Kaynakları İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri'nin (KOİF'17), 6-7-8 Nisan  tarihlerinde gerçekleştirilecek.  İş arayanlar firma yetkilileriyle mülakat yapabilme şansı yakalayacak.
 
3 GÜNLÜK PROGRAM
Saat 10.00'da vatandaşlara kapılarını açan fuarda 140 stant ile 102 firma yer alıyor. Fuarın ilk günü, saat 15.00-17.00 arasında Kişisel Eğitim ve Gelişim Uzmanı Sıtkı Aslanhan "Doğru İş, Doğru Hedef adlı söyleşi gerçeleştirilirken ikinci günü ise saat 15.00-17.00 arasında TRT Haber Spikeri Zafer Kiraz "Nitelikli İş Gücü İçin Nitelikli İletişim adlı söyleşide vatandaşlarla buluşacak. Fuarın son günü olan 8 Nisan'da ise, saat 11.00-13.30 arasında firma yetkilileri "Firma Tanıtım Saatleri ve İşe Alım Süreçleri" hakkında bilgilendirme yapacak.

 

İŞTE O LİDER FİRMALAR
Fuarda bilgilendirme yapacak olan firmalar arasında Hyundai Assan Otomativ San. Tic. A.Ş. İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Mersat Yavaş, Ford Otomotiv San. A.Ş. İnsan Kaynakları Takım Lideri Nurdan Asmalı, Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye A.Ş. İnsan Kaynakları Organizasyon Geliştirme ve Planlama Müdürü Barış Civikgedey ve Özel Köşk Sağlık Hizmetleri Tic. A.Ş. (Konak Hastanesi) İnsan Kaynakları Grup Müdürü Tuba Karagöz Sever yer alıyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.