banner521
banner533

Aydınlar Ocağı büyük şurada toplandı

banner418

Yılda 2 kez yapılan Aydınlar Ocağı Şubelerinin 48’nci Büyük Şurası 12–14 Nisan tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirildi. Toplantıya yurt içi ve yurt dışından 26 Aydınlar Ocağı’na mensup yöneticiler, üyeler ve akademisyenler ile Irak, Suriye, Doğu Türkistan ve Bulgaristan Türklerinin temsilcileri katıldı.

banner482
Aydınlar Ocağı büyük şurada toplandı
17 Nisan 2019 Çarşamba 11:26

Şuraya 5 kişilik bir ekiple katılan Kocaeli Aydınlar Ocağı’nı temsilen Başkan Süleyman Pekin ile eski başkan Av. Ruhittin Sönmez birer tebliğ sundu. “Ocaklarımız ve Türk Aydınının Genel Mantalitesi” başlıklı bir sunum yapan Pekin ile “İlk Borçlanmadan Bugüne Düyun-u Umumiye” başlıklı bir sunum yapan Sönmez’in sunumları yoğun bir ilgi gördü. Şura, her zaman olduğu gibi ortak deklare edilen bir sonuç bildirgesiyle sonuçlandı.

Bu bildirgeden dikkat çeken bazı maddeler şunlar:

"Üretmeden tüketmeye, kazanmadan harcamaya, ihraç etmeden ithalata zorlayıcı ekonomik ortam değişmelidir.

Yabancı ülkelerin çiftçilerini ithalat yolu ile desteklemek yerine kendi üreticimizi desteklemeliyiz.

Son yıllarda açılan Şehir Hastanelerinin maliyeti çok yüksek olup kamuya aşırı yük getirmekte, buralardan daha çok yabancı sermaye faydalanmaktadır.

Ülkemizin güvenliği açısından Milli Savunma Sanayi ile ilgili tesisler yabancılaştırılamaz.

Sözde Ermeni Soykırımı’na ilişkin Fransa Parlamentosu’nun aldığı siyasî kararı kınıyoruz, 
TBMM‘nce Fransa’nın Cezayir ve Ruanda Soykırımlarını gündemine almasını teklif ediyoruz.

Ege’de bize ait olan 18 ada ve 1 kayalığın işgaline son verilmesi için Türkiye Cumhuriyeti 
Hükümeti, milletlerarası hukuktan doğan bütün haklarını sonuna kadar korumalıdır.

Türkiye’yi Suriye sınırında devre dışı bırakacak Milletlerarası Görev Gücü ve bu gücün kontrolündeki Güvenlik Bölgesi kabul edilemez; bu oyun terör örgütünü sözde devletleştirme çabalarıdır.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nca Çin’deki Toplama Kamplarında bulunan Doğu Türkistanlı soydaşlarımızın durumu incelenmeli,  bu konuda hazırlanan rapor yine Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşülmeli, Türk ve dünya kamuoyu bilgilendirilmelidir.”
    

AYDINLAR OCAĞI’NDAN KONFERANS
Ayrıca Kocaeli Aydınlar Ocağı, 19 Nisan Cuma günü saat 20:00’da İzmit Öğretmenevi’nde İkili Konferans programı düzenliyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi’den Prof. Kemal Üçüncü “21. yy’da Avrasya ve Türk Kültür Havzası” ve Sakarya Üniversitesi’den Yrd.Doç. Kenan Göçer’in “Türk’ün İş Zihniyeti” başlıklı sunularının ilgi görmesi bekleniyor. 


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.