banner446
banner421

Aydemir’den "Açlık Grevi ve Heykel" açıklaması

banner418

Türkiye Azerbaycan Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Volkan Aydemir açlık grevi ve heykel ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Aydemir’den "Açlık Grevi ve Heykel" açıklaması
01 Şubat 2019 Cuma 14:22

banner32

İşte Aydemir’in  “Kamuoyuyla paylaşmamız gereken bilgiler olduğu, Türkiye ve Dünya basınında çok yer almadığı için özellikle iki konu üzerinde önemle durduğumuzu ve kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştığımızı bildiririm” notuyla yaptığı yazılı açıklama…

“Bunlardan birincisi: Ermenistan ismiyle adlandırılan ve devlet idaresinde Hay toplumunun egemen olduğu; 19. yy’ın sonu 20.yy’ın başlarında, büyük acılar ve dramlar sonucu insanların ya katledilerek ya da göçe zorlanarak Türk topraklarının işgal edilmesi sonucunda kurdurulmuş yüzölçümü küçük, ekonomik olarak dışa bağımlı ama maşası oldukları devletler tarafından desteklenen, yaklaşık yüzyıl önce Anadolu insanına katliamları ve 1992 yılının 25-26 Şubatında Azerbaycan’ın Hocalı ve Dağlık Karabağ bölgesinde yaptıkları vahşeti, uydurulmuş ve kanıtı olmayan asılsız iddialarla örtmeye çalışan Ermenistan.


Ermenistan da siyasilere muhalif olduğu için hapse atılan ve 44 gün sonra açlıktan ölen Ermenistan Kartalları-Birleşik Ermeni Partisinin Genel Başkan yardımcısı ve Haynews.am haber sitesinin sorumlusu Mqer Yeqiazaryan. Oğlu Vazgen Yeqiazaryan Ermenistan başbakanı ve parlamentodaki siyasilere açık mektup yazarak onları babasının ölümünden sorumlu tuttuğunu, ‘'unutmayın, uygulayanlar şahsen size yok, sizin görevinize, koltuğunuza tabidirler!" dedi. Nedense dünyanın başka ülkelerinde özellikle siyasi suçlulara yapılan muameleyi eleştiren, fırtınalar koparan çok özgürlükçü ve çağdaş?! Avrupa  devletlerinin temsilcileri bu konuda sessiz kalmayı yeğlemiş, hamle zamanı geldiğinde piyon olarak kullandıkları Ermenistan’ı kınamak şöyle dursun bu olaya çok özgür?! Yazılı ve görsel medyalarında yer vermeyerek iki yüzlülüklerini bir defa daha göstermişlerdir.


İkinci hadise; kuzey doğumuzda sınır komşumuz olan,  sürekli sınır ticareti yaptığımız ve yurttaşlarımızın büyük bir kısmının köklerinin dayandığı, aile büyüklerinin göç edip geldiği ve hala da   akrabalık bağı olan insanların vatandaşı olduğu Gürcistan.


25.11.2018 tarihinde, eski Fransa vatandaşı ve Fransız Diplomat olan; Salome Zurabişvili iki yıl önce vatandaşlığa kabul edildikten sonra Gürcistan Devlet başkanı seçilmişti. Sayın Devlet Başkanı Hanımefendi yönetimindeki idarecilerin ilk icraatlerinden birisi: özellikle Azerbaycan halkının Bakü Azadlık meydanında, bağımsızlık yolunda baruta ve çeliğe göğsü ile karşı koyduğu, yüzlerce sivilin şehit olduğu 20 Ocak -yani Azerbaycanda her yıl anılan 20 Yanvar (Kara ocak)- tarihinde oldu. Sebebini anlamak zor olmasa gerek. Nüfus yoğunluğunu Türklerin oluşturduğu; Gürcistan’ın Ahılkelek kasabasının Bugaşen köyünde düzenlenen bir tören. Ahılkelek belediye başkanının, Gürcistan parlamentosundan iki milletvekilinin ve Ermenistan’ın Gürcistan büyükelçisinin bizzat katıldığı Mikhail avağyan denen katilin mini heykelinin açılması hadisesi. Mihail avağyan’ın  özellikle Abhazya bölgesinde masum ve barışsever Gürcü ailelerini eziyet ederek topluca katletmesiyle ve 1992 Hocalı olaylarında Karabağ ve bölgesindeki Türk ailelerinin çoluk çocuk demeden işkence yapılarak acımasızca katledilmelerinde büyük pay sahibi olduğu bilinir. Yine Karabağ olaylarında Horadiz köprüsü üzerindeki çatışmalarda keskin nişancı tarafından öldürülmüş eli kanlı bir teröristtir.


Sınırlarımız dışında cereyan eden, yaşananları ve diğer devletlerin olaylara ve yaşananlara tutumlarını sürekli takip ve analiz ediyoruz. Her iki hadise hakkında yeterince bilgi sahibiyiz. Devletler hukukuna göre diğer devletlerin içişlerine müdahil olmak gibi bir gaye içinde değiliz. Fakat Dağlık Karabağ ve Hocalı olaylarının yıldönümleri yaklaşırken, sorumluluğumuz ve misyonumuz gereği: olaylar ve yaşananlar hakkında vatandaşlarımızı bilgi sahibi yapmak Türkiyedeki ve Dünyadaki Azerbaycan diasporası olarak görevimizdir.


KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURULUR.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.