banner286
banner282

“Avukatlar halkın vicdanıdır”

banner284

Avukatlar Günü vesilesiyle gerçekleştirilen programda açıklama yapan Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Avukatlar halkın vicdanıdır. Savunmaya yapılan saldırı halka yapılan saldırıdır. Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir. Barolar halkın sesidir. Barolar susarsa, halk susar” dedi

“Avukatlar halkın vicdanıdır”
05 Nisan 2018 Perşembe 15:01

banner274

Avukatlar Günü vesilesiyle düzenlenen programa Baro Başkanı Sertif Gökçe’nin yanı sıra çok sayıda avukat katıldı. Törende çelenk sunumunun ardından konuşan Baro Başkanı Sertif Gökçe, “Hak arama özgürlüğünün, demokrasinin, insan haklarının ve adil yargılamanın yılmaz savunucuları olan tüm meslektaşlarımın Avukatlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum .Avukatlık mesleği, toplumun en önemli dinamiklerinden biri olan adalet ihtiyacının kurucu unsurlarından biridir. Her avukat, sahip olduğu tarihi ve kültürel miras gereği, savunma hakkını daima özgür bir biçimde temsil etmelidir. Halkın yargılama sürecine katılımını ve yargılamanın güvenliğini sağlayan avukatların, her türlü siyasi, hukuki, sosyolojik ve ekonomik baskıya direnmesi, toplum önünde sahip olduğu sorumluluğu en güçlü şekilde taşıması gerekmektedir” dedi. 
 

“BAROLAR İNSAN HAKLARINI KORUMA İLE YÜKÜMLÜDÜR”
Gökçe sözlerinin devamında, “OHAL KHK’leri ile savunma mesleğinin baskı altına alındığı, avukatların yetki ve görevlerinin sürekli kısıtlandığı, adil yargılama hakkının çiğnendiği, yargıya ve adalete olan güvenin çok azaldığı bu dönemde savunmanın örgütleri olan Türkiye Barolar Birliği ve Barolara yönelik konuşmalar, sarf edilen sözler bizi daha da derin endişeye ve kaygıya sevk etmiştir. Barolar uluslararası belgelerle güvence altına alınmış, kaynağını anayasadan alan ve kanunla kurulmuş kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütleridir. Barolar, bağımsız savunmayı korumakla, avukatların yargı örgütü içindeki işlevini geliştirmekle, yargının genel sorunlarını takip etmekle, hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını savunma ve koruma görevi ile yükümlüdür” ifadelerini kullandı. 
 

“HALKIN TEMSİLCİSİ OLAN AVUKATLIK DEVLET AVUKATLIĞINA DÖNÜŞÜR”
Baroların önemine vurgu yapan Sertif Gökçe, “Bu kadar önemli görev ve sorumlulukları olan TBB ve baroları gruplara göre bölmek, avukatların baro levhasına yazılma zorunluluğunu kaldırmak, avukatlık mesleğine kabul, nakil, mesleğinden çıkarma işlerinin Adalet Bakanlığı’nın insiyatifine bırakılması ve savunmanın zaman içinde bakanlık emrine girmesi ile sonuçlanır. Yargılamada halkın temsilcisi olan avukatlık bir süre sonra devlet avukatlığına dönüşür. Bu durum ise hukuk devletinin, hukuk güvenliğinin ve adil yargılama hakkının ruhuna aykırıdır” şeklinde konuştu. 

“SAVUNMAYA YAPILAN SALDIRI HALKA YAPILAN SALDIRIDIR”
Gökçe sözlerini, “Tüm bu sebeplerle savunma örgütlerinin parçalanması, demokratik hukuk devletinin ve savunmanın bağımsızlığına aykırıdır. Bu durumu kabul etmemiz mümkün değildir. Avukatlar halkın vicdanıdır. Savunmaya yapılan saldırı halka yapılan saldırıdır. Avukatların sesi kesilirse yurttaşların nefesi kesilir. Barolar halkın sesidir. Barolar susarsa, halk susar. Kocaeli barosu olarak, Atatürk ilke ve devrimleri ışığında Türkiye’nin demokratik ,laik. insan haklarına dayalı sosyal bir hukuk devleti yolunda inançla, kararlılıkla mücadele edeceğimizi ve bu yolda dayanışmayı, yardımlaşmayı daha da yükselteceğimizi burada birkez daha belirtmek isteriz” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.


 
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Confiçyüs - 13 ay önce
Evet her meslekte olduğu gibi Avukatlarda da belli sayıda dediğinden olabilir"halkın vicdanı"
gerisi herşey olabilir.
yani pazarcı,simitci,eğitimci,sağlıkcı,esnaf,sanayici,eken,biçen her kim isek ortalaması her yerde aynıııı.