banner585
banner373
banner559

Artvinliler'den, Cerattepe cezalarına tepki: Asla yılmayacağız!

banner418

Artvin Cerattepe savunucularına mahkemelerin ceza yağdırmasına tepki gösteren Kocaeli Artvin Çevre Platformu, cezaların haksız ve kabul edilemez olduğunu duyurarak, verilen cezalarına Artvinlileri asla yıldırmayacağını belirtti 

banner482
Artvinliler'den, Cerattepe cezalarına tepki: Asla yılmayacağız!
01 Şubat 2020 Cumartesi 15:41

banner535

Kocaeli Artvin Çevre Platformu bugün bir basın açıklaması yaparak Cerattepe direnişi nedeniyle başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere, yönetim kurulu üyeleri ve yurttaşlar hakkında açılan davada verilen cezaların haksız ve kabul edilemez olduğunu duyurdu. Derine Yenikent Mahallesinde gerçekleştirilen basın açıklamasını Derince Artvinliler Derneği Başkanı Binali Budak okudu. Basın açıklamasında, CHP Derince İlçe Başkanı Birkan Koçak, Derince Belediye Meclisi CHP Grup Başkan Vekili Erhan Akpınar, bazı STK temsilcileri ve birçok vatandaş hazır bulundu. 

SULARIMIZI KİRLETTİLER 

Derince Artvinliler Derneği Başkanı Binali Budak açıklaması şöyle: ‘’Yaşam alanlarını savunanlara, mahkemeler eliyle verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz! Bilindiği üzere ülkemizin bir çok yerinde olduğu gibi, Artvin’in doğası da kâr ve rant uğruna sermaye şirketlerinin saldırısıyla yüz yüzedir. Bir yandan derelerimiz, HES’lerle kurutulmak istenirken, açılan maden işletmesiyle Artvin’in doğal çevresi tahrip edilmekte ve suları kirletilmektedir. Bu saldırılar bölgedeki tüm canlıların yaşamını tehdit etmektedir.

YAŞAM HAKKI HİÇE SAYILDI

Bugün, eşsiz doğal güzelliğine, eşi bulunmaz endemik bitki çeşitliliğine ve yaban hayata ev sahipliği yapan Artvin’in Cerattepe bölgesi, hukuka aykırı bir biçimde işletmeye açılan bir maden şirketinin saldırısı altındadır. Uygulanan baskıları fırsat bilen Cengiz holdinge bağlı şirket, 32 hektarlık alanda faaliyet gösteren maden sahasını, aşamalı olarak 239,12 hektara çıkarmak istemiştir. Ayrıca, Artvin’in doğasını tamamiyle yok edecek olan 4406 hektar olan maden ruhsat alanının yanısıra, bitişik 4132 hektarı da alarak işletme sahasını 8538 hektara çıkartmıştır. Artvin halkının talepleri ve yaşam hakkı hiçe sayılarak, Cerattepe’de bir adet önemli içme suyu kaynağı şirkete tahsis edilmiştir. 

CEZALAR KABUL EDİLEMEZ 

Bu da yetmezmiş gibi, iki adet su kaynağına da şirket, tahsis kararı olmadan el koymuştur. Artvin halkı maden şirketleri, HES’ler ve taş ocaklarıyla toprağını, suyunu, ormanlarını tahrip eden ve yağmalayan şirketlere karşı, Yeşil Artvin Derneği’nin öncülüğünde yıllardır mücadele veriyor. Artvin halkının karşısında, şirketlerin tarafında yer alan devletin yetkilileri ise, yurttaşların en demokratik haklarını kullanılmasına bile izin vermiyor. Yaşam alanlarına sahip çıkan yurttaşlar gözaltına alınıyor, hak etmedikleri halde birçok, haksız fiil ve hukuksuz uygulamaya maruz bırakılıyor. Doğayı, çevreyi ve yaşam alanlarını savunanlara karşı davalar açılıyor, zorla, baskıyla Artvin halkı yıldırılmaya ve mücadeleden vaz geçirilmeye çalışılıyor. Yaşam alanlarını savunan başta Yeşil Artvin Derneği Başkanı Nur Neşe Karahan olmak üzere, Yönetim Kurulu üyeleri ve yurttaşlar hakkında açılan davanın, 21 Ocak 2020 tarihli duruşmasında verilen cezalar haksızdır ve kabul etmiyoruz.

TOPRAĞIMIZA SUYUMUZA SAHİP ÇIKACAĞIZ

Üst yargı merciinin bu haksızlığı düzelteceğine inanmak istiyoruz. Verilen bu cezalar ilk değildir. Bilinmelidir ki uygulanan baskılar, açılan davalar dün olduğu gibi, bundan sonra da Yeşil Artvin Derneği ve Ekoloji mücadelesi veren Artvinlileri asla yıldırmayacaktır. Artvin halkı ve yurdun değişik bölgelerinde yaşamlarını idame ettiren biz Artvinliler olarak, tüm demokratik haklarımızı kullanarak, başta Cerattepe’deki maden işletmesi olmak üzere, HES’ler ve taş ocaklarıyla ormanlarımızı, sularımızı ve tüm yaşam alanlarımızı tehdit edenlere karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. Toprağımıza, suyumuza, geleceğimiz sahip çıkmaktan asla vazgeçmeceğiz.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.