banner608
banner601
banner559

Apel Ahşap Palet firma sahibi Oktay Kabasakal; 'SANAYİCİ OLMAK ZOR'

banner418

Ambalaj sektörüne dair detayları Apel Ahşap Palet firma sahibi Oktay Kabasakal'dan dinledik.

banner482
Apel Ahşap Palet firma sahibi Oktay Kabasakal; 'SANAYİCİ OLMAK ZOR'
05 Ağustos 2019 Pazartesi 10:05

banner603
banner535

Diğer sektörlere nazaran adı pek sık duyulmasa da ambalaj sektörü Türkiye'nin yurt dışındaki güçlü oyuncularından biri. Özellikle sertlik ve dayanıklılık özelliklerinden dolayı tercih edilen ahşap ambalaj sektörü ise hızla büyümeye devam ediyor. Sektöre dair detayları Apel Ahşap Palet firma sahibi Oktay Kabasakal'dan dinledik. Bakalım sektörde son durum ne..

Bize firmanızdan bahseder misiniz? Kaç yılında sektöre giriş yaptınız?

Apel Ahşap Palet olarak 1994 yılından beri İzmit'te ahşap ambalaj sektöründe üretim yapan bir firmayız. Bir aile şirketiyiz. 3 yerde daha firma olarak lokasyonumuz ve ortaklığımız bulunuyor. Çözüm ortaklarımızla beraber Ukrayna'da da bir iş yerimiz var. Oradan hem buraya kereste getiriyoruz hem de Hindistan ve Güney Kore'ye mal satıyoruz.

'FİNANSAL TASARRUF SAĞLIYOR'

Birçok ambalaj çeşidi var. Ahşap ambalajın avantajı nedir diğerlerine göre?

Geri dönüşüm sıkıntısı ve dayanıklılık özelliklerinden dolayı ağır kırılgan yüklerin ambalajlanmasında yaygın olarak kullanılır.  Özellikle paletli taşımacılık, firmalar için önemli finansal tasarruflar sağlamaktadır. Ayrıca, malların nakliye sırasında daha az hasara uğraması sayesinde kaliteli mal tedarikini de beraberinde getirmektedir. Paletli taşımacılık, malların nakliyesi için yapılan ambalajlamayı ortadan kaldırması nedeniyle de kaynak tasarrufu sağlamakta ve böylece çevreye verilen zararları da azaltmaktadır.

Hammaddeyi nereden temin ediyorsunuz?

Biz hammadeyi iki yerden temin etmek durumundayız. Birincisi yurt dışı en yakın yer Ukrayna ve Bulgaristan, ikincisi ise Türkiye Devlet Orman İşletmeleri. Yurt dışında kurduğumuz firmadan da doların yüksekliğinden dolayı ithalat zorlaştığından ötürü mal gelmediği için ve Rusya ve Ukrayna direk hammadde şatışını Türkiye'ye yasakladığı için biz de oradan başka ülkelere yöneldik bu çok da iyi oldu. Geriye ne kalıyor devlet orman işletmeleri. Biz tüm tomruk diye tabir ettiğimiz ana hammadde ürününü Türkiye Orman İşletmelerinden açık arttırma yoluyla alırız.

'SANAYİCİNİN İŞİ ÇOK ZOR'

Sanayici olmanın zorluklarından bahsedelim mi biraz?

Sanayici olmak çok zor iş inanın. En basitinden 4 bin lira maaşı olan bir işçinin bize maliyeti 7 bin 500 lira. Bunu çalışan bilmez. Dolayısıyla bütün bunları planlayacaksınız, finansmanını bulacaksınız, malı kaliteli üreteceksiniz ve tüm zorluklara rağmen üretime ve ayakta kalmaya devam edeceksiniz hiç kolay değil. Biz firma olarak malı ilk 500 deki firmalara sattığımız için karşı taraf bizden hem zamanında hem de kaliteli mal ister bu da ekstra bir sorumluluk getirir.

'DESTEK ÇIKILMASI GEREKEN İNSANLARIZ'

Dolayısıyla tüm bunlarla uğraşmak hiç kolay değil. Destek çıkılması gereken insanlardır sanayiciler. Legal iş yapan, ülkenin zenginleşmesi için çabalayan tek kitle sanayici topluluğudur. Onlar çalışacak vergi ödeyecek o zaman memleket gelişecek. Bakın hammadde dediğimiz ağaç yerden bitiyor, bunları devletten alıyoruz, makinelerimizi çalıştırıyoruz ve bunları ilk 500 deki firmalara satmak yoluyla bir katma değer yaratıyoruz. Hiç kolay iş değil.

Türkiye'de ambalaj sektörü hangi noktada?

Ambalaj sektörü hızla büyüyor ve daha da büyüyecek. Mesela plastik paleti firmalar tercih etmiyorlar. Çünkü beş katı on katı daha pahalı plastik. Artı bu işin geri dönüşümü yok. Ancak ahşap ambalajda durum farklı. Mesela ahşap paletler, paketlerin istiflemesinde kullanılan ekipmanlar olarak tanımlanır. Malların depolanmasını, taşınmasını ve nakliyesini kolaylaştıran paletlerin, malzeme taşımacılık ekipmanları sektöründeki önemi giderek artıyor. Çevre dostu olması bakımından da ahşap paletler, özellikle gelişmiş ülke sanayilerinde ayrı bir öneme sahip.

'BİZİM AVANTAJLARIMIZ VAR'

İçinde bulunduğumuz ekonomik durum sektör olarak sizi ne kadar etkiledi?

Bizim avantajlarımız var şöyle ki; biz bir gayrimenkul, bir inşaat ya da halka satış yapan sektör değiliz ayrıca bizim iş yaptığımız firmalar da hep kurumsal firmalar olduğundan ve ihracat da durmadığı hatta artarak devam ettiği için bizi etkilemedi. Evet sorunlarımız yok mu var elbette. Bizim sorunlarımız malı zamanında yetiştirmek, kaliteli yapmak, rekabet edecek fiyatta yapmak ve firmaların standartlarına uygun halde satış yapabilmek.

'SEKTÖR OLARAK İYİ DURUMDAYIZ'

Ve en önemlisi bizde tahsilat sorunu olmaz. İş sorunu da olmaz. Biz nasıl AR&GE yaparız, insan gücünden makine gücüne nasıl geçeriz, üretim potansiyelimizi ne kadar daha arttırırız bizim sorunlarımız bunlar. Ancak Türkiye'de ihracat durursa veya en büyük korkumuz konkordato mesela, çalıştığımız büyük firmalardan biri konkardato ilan ederse işte o zaman biz etkileniriz. Onun dışında şu anda sektör olarak gayet iyi durumdayız.

'CİROMUZU YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYORUZ'

Firma olarak ileri ki süreçte hedefiniz neler?

Bu sektörde makine parkuru konusunda şu anda Türkiye'de ilk 5'te yer alıyoruz. İlerleyen süreçte sektörümüzde daha çok iş yapıp tabi ki ciromuzu yükseltmeyi hedefliyoruz.  Ancak bir sanayici için öyle çok büyük hedefler koymak pek kolay değil. Çünkü sanayiciler iş yapmak için, ya kendi sermayesini kullanır ya da banka kredisi kullanır. En normali ise günümüzde banka kredisi kullanarak üretim yapması. Şimdi sistem bu iken, faizler yüksek olunca kalkıp da yatırım yapmanız çok da kolay değil açıkcası. Yani finansmanınız varsa iş de var ama yoksa mevcut durumu korumak en büyük başarı bu dönemde. Biz devletimizden sanayiciye destek çıkmasını, yolunu açmasını istiyoruz.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.