banner286
banner282

98 esnaf bir araya geldi ve...

banner284

Maşukiye esnaflarının Kartepe Beleyesi, Maşukiye Güzelbahçe projesini hayata geçirme hedefleri doğrultusunda 100 Maşukiye esnafı tarafından kurulan Maşukiye Park Yönetim Yatırım Sanayi'nin tanıtım toplantısı bugün Maşukiye'de buluna  Saklı Vadi'de gerçekleşti.

98 esnaf bir araya geldi ve...
12 Nisan 2018 Perşembe 14:04

banner274

Toplantıya  Maşukiye Park yönetim kurulu başkanı Murat Yazıcı, Yönetim Kurulu şkan yardımcısı Cem Turan, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erol Erdemir, Yönetim Kurulu üyeleriKamil Öçbe, Asım Zeki Dede, Musa Ejderoğlu, Vural Yıldız, Muzaffer Şengül, Süleyman Atmaca, Recep Güven, Özgür Alpay, Mesut Kurt, İsmail Savaşçı katıldı.
 

YENİ İHTİYAÇLAR ORTAYA ÇIKMIŞ
Maşukiye Park Yönetim Kurulu Başkan Murat Yazıcı kurumlarının kuruluş nedenini anlattı: "Maşukiye içerisinde aktivite ile ilgili alanların çoğalması ile bölgeye geliş çok daha artmış fakat bu artış ile olumsuz bir çok yön ve yeni ihtiyaçlar da ortaya çıkmıştır. Bu aktiviteler Atv & UTV gibi motorlu araçlarla safari, zipline ve dev salıncaklar gibi yerli ve yabancı turistlerin akın ettiği aktiviteler olmuştur. Bu alanlara yoğun taleple birlikte; Trafik sorunu, Otopark sorunu, Yolun baş noktası yani Maşukiye ye giriş sayılan aktivite alanlarının bulunduğu yer tıkalı iken üst noktalardaki tesislere araç ulaşamaması sorunu , Tuvalet, mescit gibi sosyal alan yokluğu, Doğal alanlarda tahribat ve çarpık yapılaşma, Alanların bu aktivitelere elverişsiz oluşu, Atv & UTV safarilerinin trafik içinde yapılmasından dolayı can ve mal güvenliği tehlikesi.
 

TÜM ESNAF BİR ARAYA GELECEK
Kartepe Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Üzülmez tüm bu sorunların aşılması için güzel bir öneri ile Haziran 2017 de Ramazan ayında turizm esnafını toplamış ve konuyu çözecek Güzelbahçe projesini Turizm esnafı ve belediyenin paydaş olarak yapmasını teklif etmiştir. Maşukiye de turizm ile uğraşan tüm esnafın bir araya gelerek Güzelbahçe mesire alanına yatırım yapmasını ve böylece aktivite alanlarının Güzelbahçeye taşınarak hem Ülke çapında kompleks bir proje geliştirilmesini, hem halihazırda bulunan bütün Maşukiye turizmi problemlerinin çözülmesini, hem de bu vesile ile tüm esnafın bir araya gelmiş olmasını önermiştir" dedi.
 

98 ESNAF ORTAK OLDU
Maşukiye esnafının birleşmesini anlatan Yazıcı, "Kartepe Belediye Başkanı  Hüseyin Üzülmez' in teklifi üzerine Kartepe Turizm Derneği Güzelbahçe projesini ele almış, 9 ay boyunca Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez öncülüğünde Belediye yöneticileri, Kartepe Turizm derneği yöneticileri ve Maşukiye Esnafı ile Güzelbahçe projesini geliştirmek için uğraşmış ayrıca halihazırdaki Güzelbahçe projesi belediye ve dernek ortak çalışmaları ile daha ticari olacak şekilde revize edilmiştir. Bu bağlamda Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Kartepe Turizm Derneği ve AtıIımcı İş Adamları Derneği nin katkı ve projeye desteğiyle Maşukiye'de esnafın bir araya gelmesi sağlanmış ve 20 Ocak 2018'de 98 esnafın ortağı olduğu MaşukiyePark Yönetim Yatırım Sanayi ve Ticaret A.Ş. kurulmuştur. Tüm esnafların sermaye payları eşittir ve hisseler ana sözleşmede koruma altına alınmıştır.
Özellikle Devletimiz tarafından önem verilen bir araya geliş projeleri bağlamında bu bir araya geliş Ülkemize örnek teşkil edecek şekilde tasarlanmış, başarılmış ve bu vesile ile esnaflar arası kaynaşmayı artırmış, artık problemleri konuşabilme, tartışabilme ve çözüm sunabilme anlamında heyecan yaratarak bir ve beraber düşünebilme ruhu ortaya çıkarmıştır" ifadesini kullandı.
 

YAP-İŞLET
Bu proje Belediye ve Esnaflar olarak ortak şekilde oluşturulmuş olup yine uygulama süreci de bu ortaklıkla devam edilmesi düşünüldüğünü ifade eden Yazıcı, "En efektif en hızlı ve en uygulanabilir metot olabilmesi için kalem kalem belirlenmiş olan yaklaşık 40 ila 60 adet aralığındaki ticari faaliyet alanları hissedarlarca yapılacak olup yap işlet devret modeline benzer bir metotla inşa edilecektir. Detaylandırmak gerekirse; öncelikle sorun teşkil eden işletmeler yani aktivite işletmeleri yerlerini Güzelbahçe projesinde olan şekil ve standartlara uygun olarak Güzelbahçe proje alanında inşa edecekler ve Güzelbahçeye ortak bir şirket kurarak ortak bir yapı ile taşınacaklardır. Bu ortaklık yapısı da halihazırda NMK Turizm adı altında oluşturularak tüm aktivite esnafı bu şirket altında bir araya gelmiş ve Güzelbahçe ye taşınacakları günü sabırsızlıkla beklemektedirler. 
 

ORMAN TAHRİBATI ÖNÜNE GEÇİLECEK

Diğer kalan tüm ticari alanların nevi, maliyeti vb. gibi tüm detay özellikleri belirlenecek ve hissedarlardan teklif istenecektir. Teklif veren hissedar birden fazla ise ortak olarak gelmeleri istenecektir. Maşukiye Park A.Ş. oluşan tüm bu yapılara ayrıca kar ortağı olacak olup, kazancı yine yatırıma ve hissedarlarına dönüştürecektir. Ayrıca Maşukiye Park  tüm alandaki ticari faaliyetlerin verilmesi esnasında yönetim şeklini belirleyecek ve çalışma esnasında denetleyecektir. Sonuç olarak 5 yıl sonunda tüm projenin bitişi taahhüt edilecek ve dünya çapında bir proje oluşması sağlanmış olacaktır. Hali hazırda Maşukiye' de olan trafik, gürültü, sosyal alan eksikliği, can ve mal güvenliği sorunu, çevre tahribatı önlenmiş olacaktır. Maşukiye turizm esnafının, Kartepe Belediye Başkanı Sayın Hüseyin Üzülmez öncülüğünde bir araya gelişi sağlanacaktır. Birleşmiş esnaflar ile dünya çapında, dünya standartlarında ve profesyonel proje ortaya çıkacaktır. Ormanda C statüsünden B statüsüne geçmek isteyen 40'tan fazla orman kiracısı kiraladıkları alanlarında zipline vb. gibi aktivite yatırım arzularını Güzelbahçe projesine kaydırılması ile ormanlarda oluşacak tahribatın da önüne geçilmiş olacaktır. Bu projeyle en önemlisi Türkiye'ye örnek olacak esnaf birlik beraberliğinin sağlanması ve bu birliğin dünya çapında proje" dedi.
 


İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.