banner286
banner282

8 milyar 396 milyon 850 bin 173 lira nerede?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan 2016 yılına ait Sayıştay raporuna göre, yapılan yanlış hesaplamalar sebebiyle tam 8 milyar 396 milyon 850 bin 173,11 TL’lik bir farkın ortaya çıktığı tespit edildi.

8 milyar 396 milyon 850 bin 173 lira nerede?
19 Ekim 2017 Perşembe 19:43

banner274
Yayınladığı her dönem büyük tartışmalar sebep olan, ortaya çıkan ilginç bulgular ile kurumların ne derece kötü yönetildiğinin karnesi olan Sayıştay raporları yayınlandı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan 2016 yılına ait Sayıştay raporu da oldukça ilginç bilgiler içeriyor.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi için hazırlanan 2016 yılına ait Sayıştay raporuna göre Büyükşehir Belediyesi hesap yapmakta sınıfta kalmış. Beldiyse pek çok hesap kaleminde çok büyük yanlışlıklar yapmış.

Rapora göre Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılı gerçekleşen bütçe geliri toplamı 1 milyar 792 milyon 117 bin 151.08 lira. Bütçe gideri ise 1 milyar 454 milyon 439 bin 778.66 lira. Büyükşehir Belediyesi’nin 2016 yılında en fazla tutarı olan gider kalemi sermaye giderleri olduğu belirtildi. Bu kalemde yapılan harcama ise 503 milyon 69 bin 607,58 lira. Büyükşehir, 452 milyon 999 bin 579,71 lirayı ise mal ve hizmet alım için kullandı.
Sayıştay denetçileri tarafından Büyükşehir Belediyesi’nin hesaplarında ise çok büyük hatalar tespit edildi. Rapora yansıyan bilgiler göre, hakedişlerden yapılan geçici kabul noksanlıklarına ilişkin teminat kesintilerinin bir kısmının muhasebeleştirilmemesi, bir kısmının da hatalı hesap koduna kaydedilmesi sonucu bütçe giderleri hesabında eksik görülmesine sebep oldu. Kurumda hakediş ödemelerinin çok fazla olması, uygulamanın bir kısmının doğru, bir kısmının hatalı yapılması ve yevmiye kayıtlarının hangi emanetin hangi işle ilgili olduğuna dair ayrıntı içermemesi sebebiyle hatalı uygulamanın ilgili hesap alanlarını ne kadar etkilediği tam olarak tespit edilememesi sebebiyle bu hesapların gerçek durumu tam olarak belirlenmedi. 

Bunun dışında, kurumun mülkiyetinde, yönetiminde veya kullanımında bulunan taşınmazların kaydına ilişkin bazı hususlarda hatalı ve eksik uygulamalar bulunduğu tespit edildi. Bu eksiklikler sebebiyle, kurumun taşınmazlarının tapu kayıtlarını izleyen emlak ve istimlak birimiyle, taşınmazları hesaplara kaydeden muhasebe birimince tutulan taşınmaz değerleri arasında tam 8 milyar 396 milyon 850 bin 173,11 TL fark bulunduğu tespit edildi.

Kurumun Mülkiyetinde Bulanan Taşınmazlardan Başka Kurumlara Tahsis Edilenlerin Net Değer Hesabında Muhasebeleştirilmemesi yine hesaplarda çok ciddi bir sorun yaşanmasına sebep oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin mülkiyetinde bulunan 25 adet muhtelif cinste (arsa, arazi, bina) taşınmazın çeşitli dernek ve kamu kurumlarına tahsis edildiği yapılan incelemelerde tespit edildi. Muhasebe kaydı ile toplam değeri 75 milyon 851 bin 60,68 TL tutarında taşınmazın kaydının düzgün yapılmaması sebebiyle mali tablolar gerçeği yansıtmadığı ifade edildi. 

Sayıştay’ın 2016 yılına ait denetim görüşünde ise “Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin 2016 yılına ilişkin yukarıda belirtilen ve ekte yer alan mali rapor ve tablolarının, "Denetim Görüşünün Dayanakları" bölümünde belirtilen hesap alanları hariç tüm önemli yönleriyle doğru ve güvenilir bilgi içerdiği kanaatine varılmıştır.” denildi.İlgili Galeriler
banner29
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.